• şavurma bir tavuk döner değildir.
    şavurma bir et döner de değildir.
    binaenaleyh şavurma bir döner değildir.
  • maalesef arap yemeği sanılıyor birçok kişi tarafından. oysa isminden bile anlaşılıyor birazcık dikkat edilirse. araplar bizim "çevirme" dediğimiz yemeğimize "şavarma/şavurma" diyebilmiş. arapça bilen arkadaşlar düzeltsinler ama yanlış bilmiyorsam, arapçada ç harfi zaten yok. (çay'a şay diyen insanlardan bahsediyoruz.)
    bizim çevirmemizi alıp, şavurma diyip, arap yemeği diye dünyaya satıyorlar. pek güzel...

edit:imla
  • adı türkçe "çevirme"den geçen ortadoğu'daki döner. asla dönerin yerini tutamaz, alamaz, lezzet olarak yakınından geçemez.
  • maxiroll 'un müthiş ticari başarısının ardından ikinci şubesini cebeci'de açacak olan dönercinin çıktısı.
  • çok yağlı ve sağlıksız bir yiyecek olmasına rağmen arada canımın çektiği lanet şey. allah'dan kızılay şubesi kapandı da artık gidip yiyemiyorum. yine de eski yılları hatırlatıyor.

iki tane birden yemeyi denemiştim ben. gözler bir karardı ama bir şey olmadı yani.
  • lise zamanlarının vazgeçilmez mekanıydı bizim için, o yoğun sarımsaklı tadı çok severdik menüde patates de olduğu yazardı ama dünyanın en küçük kağıdına sığan 4 adet patatesi kastettiklerini görünce anlardınız. benim gibi şavurma bağımlıları bu durumu farkedip menü yerine iki adet şavurma tercih edebilirdi. selanik şubesi kapanalı baya oluyor, eğer hala devam eden bir şubesi ya da muadili varsa ve yeşillendirirseniz harika olur. son olarak şavurma tavuk döner değildir. (swh)
  • ankaranın özlenen lezzeti
    neredesin ey şavurma
  • arabistanda çok yemişliğim vardır o ne güzel yiyecektir.böyle lavaşın içine sararsın ohh.bilmiyorum arabistanda hataylı çok bir de baya lokantacı var hataylı olan onlar mı getirdi yoksa onlar mı aldı diyordum ki arap mutfağı ve levant mutfağına özgüymüş.denk gelirseniz mutlaka yiyin derim ben.özeldir güzeldir.sosundan dolayı.şimdi ne sosundan özel miymiş? felan yapmayın bakalım durun onu da açıklayayım.sosunun içinde tahin, humus, turşu, şalgam, amba (mango turşusu) ve bol sarımsak oluyormuş.haa bir de bazı çeşitlerinde bir gün pişiriliyormuş ızgarada.hımm buraya yazı yazarken öğrendim demek ondan güzel oluyormuş.neyse siz yiyin lan yiyin ben yiyemiyorum siz yiyin :d
  • ankara'da işbu isimle müsemma mekandan ayrı olarak suriyeliler tarafından yapılan dönere verilen genel addır da.
    sarımsak ve çok az tarçın eklenmiş mayonez-yoğurt benzeri beyaz bir sos ile sunulur. dürüm olanı suriye ekmeği'ne sarılıp kızgın sacda üzerine ağırlık konarak biraz kıtırlaştırılmışsa tadından yenmez. sayıları giderek artan suriyeli göçmen**'lerin işlettiği mekanlarda iyi örnekleri denenebilir.
  • ukrayna'da her yeri kasıp kavuran fast food, hiç beğenmiyorum.

ilk lokmada beğenebilirsiniz ama sonraki lokmalar da mideniz bulanır.
hesabın var mı? giriş yap