• her sene onlarca yeni üniversitenin açıldığı ülkemizde oldukça zor bir olay.

kendimden örnek vereyim. benim üniversiteye girdiğim sene -2006- türkiye'de 10-15 üniversitede endüstri müh bölümü vardı. şimdi istanbul üni de uzaktan öğretimle endüstri mühendisi olunabiliyor - yanılıyorsam düzeltin- hal böyleyken ben işveren olsam nasıl bir yol izlerim? açıktan okuyanları asla eleştirmiyorum ama dünyada kabul görmüş bazı standardlar vardır, eğitimin kalitesi nicelikten bağımsız hatta ters orantılıdır.

sen anadolu'ya 150 tane üniversite açtım dersin ama iş ilanında adam " reputable" der, senin o üniversitelerin itibarsız konumuna düşer.

burada suç ilanı verende midir?
  • reputable dayınız varsa sıkıntı yoktur.
  • basliktaki reputable kelimesine zaten 120 tane ayar gelir biz hic ona takilmayalim.

oncelikle bir universitenin gercekten bilim yapabilmesi icin acik fikirli bir ortama ihtiyac duyulur. dolayisi ile her sehire zaten universite acilmamalidir. bunun yani sira zaten kisitli sayida olan iyi hocalari acilan vakif universiteleri bir sekilde parayla kandirip bunyelerine katarlar, dolayisi ile odtu ve bogazici gibi en baba universiteler de vakif universitelerine hoca kaptirirlar.

e yurt disindan da turkiye'ye gelecek kadar geri zekali ama alaninda uzman hoca bulamadigimiz icin topyekun kalite dususu yasiyoruz.

sucun kimde olduguna gelince suc showmenlikte. tabi ki ilani verende degil, adam en iyi universiteden mezun almak istiyor, neden istemesin?
  • (bkz: reputation)
    başlığın ilk hali 'reputable üniversiteden mezun olmadan iş bulmak' icin verlen bir bi bakınızdır.
  • işinizi iyi yapıyorsanız pek difficult değildir.

ha yoksa elinizi sallasanız mühendise çarptığı için, kağıttan okuyup bilgisayara giriş yapacak, adeta ocr'ın ete kemiğe bürünmüş hali olan eleman ararken bile "advançet ingilizceli müyendis" isteyebilirsiniz tabi. ortaokul mezunu bir patron olarak bu hakkınız.
  • çoğu üniversitenin mottosunu değiştirmesine neden olacak olay.

(bkz: alma mater reputable)
  • (bkz: c'mon)
hesabın var mı? giriş yap