• almanyanın en büyük bilgi bankası. mükemmel bir sistem. keşke türkiye'de de olsa böyle bir şey.

schufa wiesbaden'da bir holding. son güncelleme hakkında bilgim yok ama en son broşüründe yer aldığı kadarıyla yaklaşık 62 milyon kişi hakkında bilgi varmış şirkette. kişi bilmese bile onun hakkında, adresi mali bilgileri doğum tarihi gibi bilgileri var. bankalar, katalog şirketleri, telekomünikasyon şirketleri gibi ortakları var. tabi kişinin kendisi de üye olabiliyor ve kendi bilgilerine ulaşabiliyor, üye olmasa da kendi hakkında şirketin elinde olan bilgileri talep edebiliyor. örneğin bir katalog şirketi satış yaparken bir müşteri hakkında hemen schufaya başvuruyor ve schufa müşterinin siparişini karşılayıp karşılayamayacağı hakkında bilgi veriyor.

olumlu ve olumsuz bilgiler var. şirket mesela kredi alma gibi konularda kişinin geçmişine bakarak (borçlarını zamanında ödeme, kredilerini zamanında ödemiş olma gibi) kişiye kefil olabiliyor. böyle güzel bir şirket. ama sadece almanya içi hizmet veriyor dogal olarak. ben kendimi sorgulatamadım.

http://www.schufa.de/
  • avrupa show tv sinde çıkan cep telefonu reklamlarında sürekli olarak "schufa'da kaydınız olmasa bile mümkün" deyip duran sinir ötesi dış sese inat merak ettiğim bir tabir(di). 2-3 sefer arattım sözlükte ancak herhangi bir giriş yapılmamaıştı. ben de tam bugün ukte verecek idim ki, bu başlığın açılmış olduğunu görmem ile götümün soğuması* olayı aynı anda gerçekleşiverdi allah sizi inandırsın.

buradan peder zickler'e de teşekkürü bir borç bilirm sanırsam.
  • bir çok kişiyi telekomunikasyon şirketinin telefon faturasını zamanında ödenmemesinden dolayı negatif olarak kayıt altına alan holdingtir. cep telefonu faturası gelir, 4 hafta içinde ödemezseniz küçücük bir kredi bile alamaz hale gelir, banka hesabı dahi açamazsınız. türkler arasında schufan var mı / schufam var şeklinde telafuz edilir.

iki çeşidi vardır, negatif ve nötr. eğer negatif bölümünüzde bir ve fazlası kayıt varsa, borcu ödediğiniz tarihten itibaren 3 sene sonra bu bilgiler otomatik olarak silinirler.

nötr olanı ise schufa score takip eder. ne kadar sık ikamet adresi ve iş yeri değiştirdiğinize, kaç kredi vb. sorguladığınıza göre belirlenir. örneğin kısa bir sürede birden fazla bankaya kredi başvurusunda bulunmuşsanız, diğer bankalar size bu kayıtları gördüğünden dolayı vardır bir sebebi deyip kredi vermezler. aynı şekilde birden fazla müracat olmuşsa ve reddedilmişse, diğer şirketlerden cep telefonu için faturalı hat alamazsınız. sık taşınan biriyseniz ve eğer makul bir sebebiniz yoksa (ki sorulmadan bir şekilde bunu laf arasında söylemeniz gerekir) geçimsiz, doğal olarak problemli biri olduğunuza kanaat getirilir, faydalanmak istediğiniz hizmetten faydalanamazsınız. ayrıca ödenmesinde problem yoksa dahi başka bir krediniz olup olmadığını da burada kayıtlıdır. maaşınızdan geçim için gerekli olan para (mutfak masrafı ve kira) + kredi + kalan paranın 1/3 oranı çıkarılır, kalan para örneğin krediye yetiyor mu diye kontrol edilir.

almanya'da yaşayan bir çok insan (buna alman'lar da dahil) schufa ile schufa score arasındaki farkı bilmez, reddedilen başvuru sonrası ''schufa sorunum yok, yabancıyım diye bana böyle yapıyor bunlar'' diye ısrarla sinir harbine girer bir çok kişi, bankalar çok sıkıştıklarında bu oluşumdan * bahsederler. biraz gizliliği esas almıştır bu alt kurum. neticede sık taşınmak, çok işyeri değiştirmek suç değildir ama istikrarsız bir görüntüdür, 30 senelik bir kredi vermeyi planlayan banka için ise istikrar çok önemlidir.

yine pek bilinmemekle beraber; acil bir ihtiyaç varsa ve kayıt altına alınmış olan negatif durumdaki borç ödenmişse, 3 sene geçmemiş olsa dahi avukat aracılığı ile (biraz uğraştırsalar da) bu bilgileri sildirebilirsiniz.

siteye kayıt olduktan sonra https://www.meineschufa.de/index.php?site=3_1 adresinden 7,60 avro karşılığında online schufa isteği yapabilirsiniz, şahsi bilgileriniz iki iş günü içinde postayla gelir.
  • kredi kayıt bürosu'nun almanya'daki muadili.
  • senede bi kere ücretsiz sorgulama yapabileceğiniz finansiyel sicil kaydı.

hier klicken und online beantragen bzw das formular ausdrucken&ausfüllen und per post mit ausweiskopie zsm abschicken. einmal pro jahr ist es komplett kostenlos. ab dem 2. muss man jedes mal knapp 30€ zahlen was ich übertrieben teuer finde.

ich finde es auch ganz ungerecht, dass man iwie wg scheiß gez schufa neg hat. hab den brief noch nicht abgeschickt, keine ahnung warum ich ne ablehnung bekommen hab letzte woche als ich ne online bestellung auf rechnung bezahlen wollte. wenn jemand da mehr ahnung hat als ich, bitte sich bei mir melden. hätte paar fragen wg gez und schufa:/

not: ich schreibs auf deutsch weil ich davon ausgehe- wer davon ahnung hat, kann auch bestimmt deutsch.
  • sanirim notumu düsürdüm. cünkü türk kafasiyla telefonu taksitle aldim.
  • almanya'da kredilibilitenizi olcen schufa holding tarafindan size verilen orjinal adi
    "schutzgemeinschaft für allgemeine kreditsicherung" olan kredi notudur.

kredi notunuz sizin finansal sorumluluklarinizi nasil yerine getirdiginizi, faturalarinizi zamaninda odeyip odemediginizi, kredi ve kredi karti islemlerinizin duzenli odenip odenmedigini gosterir. almanya'da bankalar size kredi vermeden once isterler ve sizin notunuza gore kredi faizi verirler. telefon ve internet operatorleri bir kontratli tarife satmadan once bunu kontrol ederler. en onemlisi de ev sahiplerinin kiralamadan once de istemesidir.

schufa raporunuz almanya'ya gelip kayit yaptirdiginiz anda olusmaya baslar ve daha once baska ulkelerdeki finansal durumunuz bunu etkilemez. yani ben turkiye'de zengindim, bu kadar kredi kartim var demeniz almanya'da bir sey ifade etmez. almanya'da yasayacaksaniz bu islemler sifirdan baslar.

belgeyi schufa bonitätsauskunft meineschufa.de adresinden 29,95€ karsiligi alabildiginiz gibi, emlak bulma sitelerinden de benzer fiyatlara alabilirsiniz ki buralardan almak o sitelerin premium ozelliklerini de belese getirdigi icin daha mantiklidir.

kanunlara gore yilda 1 kere ucretsiz de alabildiginiz bir versiyonu da vardir ancak 2 ayda mektup ile anca gelmekte ve uzerinde hic detay barindirmamaktadir ve genelde tercih edilmez.
  • schufa notu almanya'da hizmet veren schufa holding ag tarafından belirlenen ve 1 ile 1.000 arasında değişen kredi skoru biçimidir.
  • ücretsiz versiyonu 2 haftada gelmekte ve yukarıdaki entry'nin tam tersi gereğinden fazla bilgi barındırmaktadır.

iki şekilde elde edilebilir. ilki okul karnesi formatında pek iyi, iyi vb şeklinde tek kelimelik özeti olan versiyon. bu ücretli olan, alıp ev sahibine verirsiniz o da ha bunun skoru pek iyiymiş diyip yoluna bakar.

esas işinize yarayacak olanı yılda bir kere isteyebileceğiniz ücretsiz olan. burada son 1 sene içinde schufa skorunuzu talep etmiş tüm kurumlar, ve schufanın onlara döndüğü skor bulunur. ek olarak da schufa girişlerinin olduğu kısımda hangi girişler skorunuzu nasıl etkilemiş onu görürsünüz.

sakın check24, smava gibi online kredi karşılaştırması yapan yerlerden sadece faiz oranını merak ettiğiniz için karşılaştırma yapmayın. eğer kendi isminiz yerine hasan müller gibi sallama bir isim girerseniz zaten schufanızı bulamadığı için kredi sonucu dönmez. gerçek isminizi verirseniz sıçtınız, aynı anda 20 bankadan birden kredi sorgulaması yaptığınız için 1 sene kara leke gibi bu adam 20 bankadan birden yana yakıla kredi sorgulamış diye düşünülerek puanınız çöp seviyesine düşer. onun dışında çok banka hesabı açmak, ya da kredi kartı başvurusu vb gibi şeyler de skoru etkiliyor.

bu yıllık ücretsiz versiyonunu alın, aldırın. türküm diye vermiyorsunuz bana kredi kartı dimi diye sezercik gibi dolanırken bi anda aydınlanma yaşadım.
hesabın var mı? giriş yap