• sigortacılık alanında eğitim ve sınav faliyetleri yürüten sigortacılık eğitim merkezi adlı kurumdur.
    sigorta acenteleri,aktüerler,sigorta eksperleri,sigorta ve reasürans brokerleri bu kurumun açtığı sınavda başarılı olmak koşuluyla bu ünvanları alır ve faliyet yürütürler.sürekli mevzuat genelge ve yönetmeliklerin değişmesi sebebiyle sınavlara hazırlanacakların örnek soruları baz alarak sınava hazırlanmaları,sınav sonuçları açıklandığında kötü bir süprizle karşılaşmalarına yol açacaktır.yeni b.d.d.k hükümleri gereği poliçe üreten her çalışan poliçe üzerine attığı imzaların yasal bir hükmü olabilmesi için bu sınavında başarılı olup sertifika almaya hak kazanması gerekir.
    4 nisan 2015 tarihli teknik personel yeterlilik sınavına giren biri olarak ;eski sınavlar baz alındığında bu sınavdaki sorular zor ve ornek olaylar üzerine yoğunlaşmıştı.sınavın ilk yarım saati dolduğunda sınıfta soruları çözmek için çabalayan sadece 3 kişi kaldı.insanlarda bir umursamazlık vurdumduymazlık havası vardı.
    velhasıl kelam yeni sigortacı adayları ,çalışanlar , işsizler ,çalışıp kendini geliştirmek ve yenilemek isteyen herkesin bu konuya biraz daha eğilmesi kendilerini geliştirmek adına faydalı olacağı kanaatindeyim.
  • kuşadası'nda gireceğim sigortacılık sınavı. eşşek kadar not verdiler elime çalış diye. inşallah kalmam bence :/

edit: geçtim. nihoho... ama sınav kolay değildi biraz çalışıp girin yatmayın benim gibi :/
  • özetin özeti görevi:acentelere verilecek teknik personel eğitimini yürütmekle görevli kurumdur. sınavları 250 soruluk soru arşivinden seçtiği 4'er şıklı 50 soruyla gerçekleştirir.
  • 8 yıllık bankacıyım. bir tane bile poliçe kesmedim. hep sigortadan destek veren arkadaşlara poliçe kestirdim. fakat yine de bunların eğitimini alıp sınavına girmek zorundayım.
  • bankam sigortadan da para kazansın diye yarın gireceğim sınav. sözde 1 saat süren online eğitimi 3 saatte bitiren arkadaşı kutluyorum. sınav zor mu bilmiyorum ama 1 haftada bitirdiğim eğitimden sadece rizikoyu hatırlıyorum. sınav giriş belgesinde sınavla ilgili tek kural yazıyor. gelirken kimliğinizi almayı unutmayın. kuralı, eğitimi, çalışanı olmayan bir sınavı nasıl ciddiye alacağım ki bilemedim.
  • son dakika başvurup online eğitimini son haftaya bıraktığım brokerlik sınavını yapan kurum.

sınava çalışma son haftaya kalmıştı, baktım eğitim videosu süresi 30 dakika yazıyor. neyse dedim çalışırım, son güne bıraktım.

sınav cumartesi cuma akşamı çalışırım dedim, bir tanıdığım hastalandı çalışamadım. ulan dedim sınav günü sabah çalışırım dedim, kalktım erkenden başladım videoya ulan 30 dakika denen videonun % 20 si 45 dakika sürüyor, dedim sizin yapacağınız işi ....

neyse sikerim dedim çalışmadan giderim sınava, zaten sektörde çalışıyoruz az biraz genel kültürümüz var sigortayla ilgili , çıktım evden gittim.

sonra yarım saatte sınavı bitirip 74 aldım. başarılı oldum. eğer **sektördenseniz** çok kasmaya gerek yok, zor sorular mevzuatla ilgili bölümden; yok yönetmeliğe aykırı brokerlik uygulamaları nasıl cezalandırılır, yok brokerlik şirketinde genel müdür olmak için aranan şartlar nelerdir. onun dışındaki soruları yaparsınız.

sınavda başarılı olunca bastım kahkahayı. millet sınavın olacağı okula notlarını getirmiş grup halinde çalışıyordu, beni de iyice germişti namussuzlar , sınav olumlu sonuçlanınca feci rahatladım.

brokerlik sınavıyla ilgili- sorusu olan yeşillendirebilir.
  • bankacılık ve sigortacılık sektöründe çalışanlar için aranan bir belgedir.

2021 yılının ilk sınavı 27 martta olacak olup sınav hakkında tavsiye verecek kişilerin önerilerini alabilirim :)

edit: sonuçlar açıklandı 90 almışım, sınav hakkında tavsiye verebilirim :))
  • 250 soruluk çalışma sorularının*sınavı geçmek için yeterli olduğu sınavdır. ben ekstradan 1 dk'lık ilk 100 videoyu not almadan izledim ve sınavdaki (bkz: tontin) sigortayı bilmeme yaradı. lloyd's ile tontin sınavda gelebilecek banko sorulardır ve ekstradan 4 soru islami enstrümanlardan geldi ve eleyicilerdi. sınavdan önceki gün 5 saatlik çalışma ile geçilen sınavdır.

çalışma soruları

edit: link eklendi
  • "olsa olsa bu olur" yöntemiyle geçilebilecek sınavdır. kasmayın rahat olun.

tanım: bankalarda rahat rahat sigorta satmanız için zorla aldırdıkları belge.
  • sigortacılık eğitim merkezi, 3/6/2007 tarihli ve 5684 sayılı sigortacılık kanunu’nun 31 inci maddesinde belirtilen faaliyetleri gerçekleştirmek üzere, kanunun 24 üncü maddesinin 10 uncu fıkrasına göre türkiye sigorta ve reasürans şirketler birliği bünyesinde tüzel kişiliği haiz olarak kurulan bir meslek kuruluşudur. merkezin yapısı, kuruluş ve faaliyetleri, 1/6/2008 tarihli ve 26893 sayılı resmi gazetede yayımlanan sigortacılık eğitim merkezi yönetmeliği ile düzenlenmiştir.
    resmi web sayfası : www.segem.org.tr
hesabın var mı? giriş yap