şükela:  tümü | bugün
 • brezilya’daki rio grande do sul üniversitesi bünyesinde araştırma yapan bilim insanları, üreme eylemenin yaşlandırdığını keşfetti.
  80 adet fare üzerinde yapılan deney sürecinde üreme yapan ve yapmayan fareler iki gruba ayrıldı. deneyin sonucunda üreme eyleminde bulunan farelerin hücre yapılanmasında yaşlanmada rol oynayan oksidatif stresin daha fazla olduğu ortaya çıktı. bilim dergisi biogerontology’de yaptıkları deney hakkında çalışma yayımlayan araştırmacılar ortaya çıkan sonuçların seksin yaşlanma üzerinde bilinenin aksine kötü bir etkisi olduğunu belirtti.

  ‘hücre ve organların yenilenmesi gecikiyor’

  yayımlanan çalışma içerisinde vücudun metabolizma yenilemesi için gereken enerjinin sınırlı bir miktarda olduğu belirtilirken; üreme için ayrılan enerji arttıkça vücudun metabolizma seviyesinin düştüğünü ve hücre ve organlara yönelik yenilenmenin daha yavaş olduğunu açıklandı. vücudun metabolizmayı yenilemek gibi eylemler için sınırlı bir miktarda enerjiye sahip olduğunu belirten bilim insanları, üreme için harcanan enerji arttıkça, hücre ve organların yenilenmesi için daha az enerji ayrıldığını, bunun sonucunda da vücudun yaşlanmaya başladığını ileri sürdü.
  kaynak
 • her gün vücudumuza hemen her çeşit gıdayla giren kaşık kaşık şeker varken,
  nasıl yetiştirildiğiyle ilgili hiçbir fikrimizin olmadığı yarı pvc yarı tavukları yerken,
  sigara bağımlılığını hayatın bi parçası haline getirmişken,
  fakir semtlerde soba dumanı zengin semtlerde inşaat tozu yutarken,
  klozetlerden daha pis olan telefonlarımızı yataklarımıza sokup gece boyu gelen radyasyonu vücudumuzla emerken,

  yaşlanmamak için seks yapmamak pek mantıklı gelmiyor kulağa.
 • daima yaşımdan genç görünmemin sırrını keşfetmemi sağlayıp, aydınlanma yaşatan keşif.