şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: selda bağcan)
 • bir de yelda vardir, bu adin uyaklisi
 • aşkına şiir düzdüğüm varlık. sizlerle de paylaşmak isterim.

  selda şiiri

  selda..
  çok acıdı.
  ama geçti.

  -bitti-
 • gökteki en parlak yıldız manasına geliyormuş..
 • bazen böyle çocukca akrostişlere de neden olur, kazayla. sinema işte:

  senle yaz ortası düşleri yaşayan periler,
  ellerinde olmaksızın ağlamaklı olurlar;
  lakin gözlerinden yaş yerine,
  düşlerin pırıltılarının döküldüğü görülür,
  aslını sonsuzluk ülkesinde bıraktıkları düşler...
 • (bkz: zelda)
 • selda aynı zamanda yerdeki en parlak yıldızdır ...öyledir...
 • özellikle elektronik müzik dünyasını takip etmek için baktığım boomkat'da (http://www.boomkat.com/) karşıma çıkmış, selda bağcan'ın 1976 tarihli ilk albümü!

  "finders keepers [selda'yı basan plak şirketi - gyl] batı dünyasının daha önce hiç görmediği değerli hazineleri bulup çıkarmayı, türk radikal folk şarkıcısı selda bağcan'ın 1976 tarihli bu müthiş albümüyle sürdürüyor."

  diye başlıyor albümün sitedeki değerlendirmesi. devam ediyor: "buradaki müzik politik, onu anlıyoruz, ama çoğumuz türkçe bilmediğine göre kendimizi müziğin kendisine bırakmamız gerekiyor. bu da -ne mutludur ki- hiç zor bir şey değil. (...) açıkça söyleyelim, bu müziği sadece dinlemek bile ona bağlanmak için yeterli." değerlendirmede bağcan'ın müziğinin eş derecede deneysel ve saf orta doğu popu olduğu; folk, psych, rock, prog ve proto-electronica öğeleri de içerdiği söyleniyor.

  değerlendimenin tümü için bkz: http://www.boomkat.com/item.cfm?id=24477

  bunları okuyunca, 30 sene önce bu topraklarda yapılan müziğin dünyanın başka bir yerinde keşfedilmesinden ve hâlâ değerli bulunmasından kültürel bir gurur duyduğumu itiraf etmeliyim.
 • dağdan gelen su anlamı da varmış.*
 • selda isim raporu: selda adının yaygınlığı:

  selda türkiye'de en çok kullanılan 239. isim (... 237. müge, 238. kerem, 239. selda, 240. nuray, 241. aysel, ...). ülkemizde yaklaşık her 982 kişiden birinin adı selda ve ismin yaygınlık oranı binde 1.02.

  selda adının yaygınlık oranının türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 05-06-2012 21:47 itibariyle yaklaşık 77,375 kişinin isminin selda olduğu ve selda isimli kişi sayısının her yıl ortalama 1212 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

  selda isminin amerika birleşik devletindeki yaygınlık oranını hesaplarken bu isme elimizdeki amerikan veritabanındaki 702,203 kişi arasında hiç rastlayamadık. bu nedenle ismin amerika birleşik devletindeki yaygınlık oranın bir milyonda 1.4'ten dahi az olduğunu ve amerikada toplam 400'den az sayıda selda yaşadığını tahmin ediyoruz.

  selda türkiye'nin en yaygın 239. ismiyken, amerika birleşik devletinde en yaygın 239. ad ise clark ismi. selda adının yakın kullanım oranına sahip diğer amerikalı isim kardeşleri arasında 237. theresa 238. glen 239. clark 240. melvin 241. rodney isimleri de sayılabilir.

  selda ismiyle aritmetik uyumu olan isimler ve numeroloji:

  selda adını oluşturan s, e, l, d, a harflerinin alfabemizdeki sıralarının toplamı 49:

  s = 22
  e = 6
  l= 15
  d= 5
  a= 1

  selda ismi harflerin alfabetik değerlerinin toplamına göre sırada ... 271. medih, 272. mehdi, 273. selda, 274. sıla, 275. sacide, ... toplam 25 ismin aritmetik toplamı 49 (binde 10.11 isim)

  aynı aritmetik toplamdaki diğer isimler : emre, alev, alican, aslı, gül, halide, akman, ekber, ekin, erem, fatma, fecri, bilek, medih, mehdi, sıla, sacide, abidin, aşkı, gokce, berke, ferdağ, medar, saki.

  son harfleri selda ile uyumlu isimler:

  son 4 harfine (elda) göre selda ile uyumlu isimler : yelda melda
  son 3 harfine (lda) göre selda ile uyumlu isimler : nilda
  son 2 harfine (da) göre selda ile uyumlu isimler : funda, ferda, ceyda, şeyda, sevda, verda, seyda, yurda, serda.

  ilk 3 harfine (sel) göre selda ile uyumlu isimler : selçuk, selim, selin, selma, selahattin, selen, selami, selman, selcen, selcan, selmin, selvi, selah, selase, selay, selehattin, selvinaz, selam, selihan, selime, selmani, selten, selver, selvin, selviye, seliz.

  ilk 2 harfine (se) göre selda ile uyumlu isimler : serdar, serkan, seda, serap, serhat, sedat, serpil, sevgi, sema, semra, semih, seher, senem, seçil, sevil, sezgin, sevda, seyhan, sezai, sefa, sevim, serhan, seval, sedef, sezen, sertaç, sevinç, servet, sercan, seçkin, sezer, semiha, sevcan, sevilay, seyit, sebahattin, sena, sevtap, seyfi, serdal, sermin, sertan, sebahat, seyfullah, sezin, sermet, seren, seza, seden, sebla, sefe,r serra, seydi, seyran, sencer, seyda, seyithan, sezgi, semahat, semin, sennur, seran, serda, sevgül, sevin, seyrani, seray, sernur, sevde, sever, seyfettin, seymen, serin, sezi.

  'se' ile başlayıp 'da' ile biten isimler : seda, sevda, seyda, serda.
  's' ile başlayıp 'a' ile biten isimler : sema, semra, selma, suna, sefa, süha, saliha, süreyya, sabiha, semiha, sena, safa, sıdıka, süheyla, sıla, sina, seza, sebla, serra, süveyda, simla, sümeyra, sara, seyla, saba, sahra, sebila, sera, seyma.

  -siz de kendi isminizi didiklemek isterseniz, aşağıdaki linke tıklayın.

  http://www.ismididikle.com/