şükela:  tümü | bugün
  • 1920 doğumlu ve 1987 ölümlü yönetmen.
  • 3 mayıs 1920 yılında istanbul'da doğan semih evin, aydın ve konya'da ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra harp okuluna girdi. buradan mezun olduktan sonra iki yıl orduda görev yaptı ve ayrıldı. arkasından bir süre yeni sabah gazetesinde çalıştı. 1946 yılında yönetmen asistanı olarak girdiği yeşilçam'da ilk filmini 1950 yılında yönetti.

    sinema dünyasına kendine has çalışma yöntemleri ile adını yazdıran yönetmen, senaryosuz, sigara paketlerinin arkasına yazılmış diyaloglarla` : sigara paketi üzerine bina projesi çizen müteahhit` çektiği, ucuz maliyetli, bol vurdulu kırdılı aksiyon filmleri ile ünlenmişti.

    aynı mekanda ve aynı anda iki, üç filmi birden çekmesi sonucu, sinema dünyasında kendisine "konfeksiyoner" lakabı takılmıştır.

    1950 - 1987 arasında bu hızla tam 132 film çeken yönetmen, son yıllarını büyük bir sefalet içinde geçirmiş ve 1987 yılında, bir otel odasında ölü olarak bulunmuştur.
  • tripod kullanmazdı, kamera sürekli hareket halinde olurdu bu nedenle en durağan sahnelerde bile sanki aksiyon havası sezilirdi. üstelik bu hiç eğreti durmazdı filmlerinde. klaket, senaryo vs ihtiyaç duymadan çekerdi filmlerini. doksanlı yıllarda maliyetten kısmak için almanya’dan gelen ucuz video kameralarla çektiği filmler haliyle kalitesiz gözükmüştür. ancak özellikle yönetmenliğinin ilk yıllarında çektiği siyah beyaz filmleri iz bırakmıştır.