• kesinlikle serbest ağırlıktır. stabilizatör kasları devreye sokar. bu sayede antrenman verimini %10-15 artırır.
    makinanın hareket açıklığı kısıtlıdır.

çalışırken ego yapmayan insan serbest ağırlığın altında kalmaz.

edit: aşağıdaki at sikinin ya anatomiden haberi yok yada dayak yememiş.
    ayakta serbest ağırlıkla kol çalışırken karın kasının aktif olduğunu bilmiyor.

adam anatomi bilmez bicepsten başka kas ismi bilmez başlığa yazıyor makinalar rererö..
  • daha once söylenilmiş olsa da kendi tecrubemden bahsetmek istiyorum.

2016 yılında spora yeni başladığım dönemlerde 2-3 ay kadar makine ile çalıştıktan sonra klasik acemi cesareti ve özgüveni ile serbest ağırlığa geçtim ve yetmemiş gibi gereğinden fazla yuksek agirlik basmaya başladım.

sonuç olarak omzumda deltoid kasta belli belirsiz bir sakatlık var şu an. ne zaman omuzla ilgili bir hareket yapacak olsam hissettiriyor kendini.

velhasıl yeni başlayanlar için makine güvenlidir. hareketi kısmen daha düzgün yapmayı sağlar. gereksiz sakatlıkların önüne geçer. tabi amatörlükten sıyrıldıysanız iş değişir.
  • eski usül makineler olsa serbest ağırlık derdim ama yeni nesil makineler oldukça başarılı. makine ile hacim yapılmaz fikri ise tamamen saçmalıktır, düzgün bir program ile gayet te hacim yapılır.
  • serbest ağırlığın yüksek verimle, makinenin güvenlikle öne çıktığı karşılaştırma.

şahsen her türlü serbest ağırlığı tercih ederim ama benim gibi evde ve yalnız çalışan biriyseniz, belli bir ağırlıktan sonrası tehlikeli oluyor. yani, bir 20 kiloluk ağırlığı bile kaldırırken göğsünüze düşürmeniz ciddi yaralanma anlamına gelir. spotter denilen yardımcı arkadaşlar bu konuda yardımcıdır ama yalnızsanız, kendinizi daha güvende hissetmeye ihtiyaç duyarsınız.

risklerinden ayrı olarak, serbest ağırlıklar daha doğal ve daha verimli çalışmanızı sağlar. dengeleyici kas gruplarının da devreye girmelerini mümkün kılarak sadece kas şişirmek yerine vücut direnci artışı sağlarlar. diğer yandan, makineler çoğu zaman bir veya az sayıda birkaç harekete imkan verirken serbest ağırlıklarda çeşit sayısı çok daha fazladır.
  • tabii ki de serbest ağırlık çünkü ancak serbest ağırlık ile aşama kaydedebilirsin. vücut geliştirme sporundaki temel hareketler kesinlikle bar ve dumbell ile yapılmalı çünkü ağır kilo kaldırmaya alışmanın yolu bundan geçer ağır kilo kaldırabilmek de aşama kaydetmenizi sağlar.bar ve dumbell ın yerine geçen (az da olsa) makineler mevcut ama makineler hiç bir zaman yüzde yüz serbest ağırlığın yerini tutamaz. mesela leg extension ve lunge karşılaştırması yaptığınızda bu farkı rahatlıkla anlayabilirsiniz.
  • serbest ağırlığın kazanacağı karşılaştırma.

serbest ağırlık rocky balboa ise makine ivan drago’dur.
  • serbest ağırlık > makine

makina hata affeder, serbest ağırlık yanlış yaptığınız her şeyi anında anlatır adama.

mümkün olduğunca serbest ağırlık kullanılması daha faydalıdır. makineler ilerde split yapacaksaniz duruma gore işlevseldir.
  • gereklilik olarak ikisi de gerekli. en azından olimpik barı kaldırabilecek kadar güçlenmeden serbest ağırlıklara geçmemek önemli.

yalnız gözlemlediğim kadarıyla bazı hareketlerde makinenin tekniği baltaladığını düşünüyorum. örnek vermek gerekirse bench press. makinenin size verdiği güven; iterken ağırlığın ileri ya da geri kaçmasını ve üzerinize düşmesini engellemek. bu şartlarda siz kontrolü tamamen makineye bıraktığınızdan sadece güç kısmında varsınız. işin teknik, denge ve ağırlık dağılımı tarafında yoksunuz.

bu şartlarda belli bir açıyla itmek ve o açıya göre pozisyon almak zorundasınız fakat hepimizin göğüs kafesi, omuz boşluğu ,tutuş aralığı ve açısı farklı olabilir. bu yönden bakınca serbest ağırlık bu aktivitenin en önemli bölümünü oluşturur.

edit:imla
  • serbest ağırlığı adam gibi yapabilirsen gerçekten kasın ağrıdığını ve işe yaradığını hissedersin.
    makine de paldır küldür yapıp çıkıyor millet ve savaş cebeci nin gibi salonlarda sağlam makineler olmadığı ve hep fabrikasyon şeyler olduğundan serbest ağırlık genelde tercih ederim.
  • makineler kişiye özel tasarlanmadığı için hem verimsiz hem de duruma göre tehlikelidir. örneğin shoulder press makinesinde benim önkollarım hiçbir zaman yere dik açıyla kalamıyor , en ufak bir eğim bile omuzları sakatlamak için yeterli olduğundan makineye hiç bulaşmadan dumbell ile işimi görmeyi tercih ediyorum. buna ek olarak serbest ağırlıkta stabilizasyonu sağlarken kullanılan kasların da gelişime faydası olduğu bilinir.
hesabın var mı? giriş yap