şükela:  tümü | bugün
  • vücut geliştirmek için kullanılan en önemli 2 ekipman türü.

makineler tabii ki de çok rahat ve daha kolay gözüküyor gözümüze... ama serbest ağırlıklarla yapılan nizami bir antrenmanın çok daha etkili olduğunu da duydum. serbest ağırlıkların yoğun tutulduğu ve makinelerle ufak destekler sağlanan bir antrenmanın ise en mantıklı yol olduğunu düşünüyorum şahsen...

tabii ben bu konuda yeterince bilgili değilim o yüzden aramızda üstatlar vardır onların bu konuda görüşlerini bekliyoruz.
  • benim nazarımda serbest ağırlığın galip geleceği karşılaştırma. makineyle çalıştığınızda girdiğiniz ağırlığın üstüne bi de demiriydi şuydu buydu biniyor normalde kaldıracağınız ağırlıkları kaldıramıyorsunuz moraliniz bozuluyor. özellikle shoulder press makinesinden nefret ediyorum mesela. normalde 20 kiloyu rahat kaldırırsınız (10+10) ama işin içine makine girince 20 oluyo sana 25 falan. sonra hep alt kilolarda takılıyorsunuz moraliniz bozuluyor. serbest ağırlıkta bi gün 10 girersin bi gün ikinci seti 11 kiloyla yaparsın falan artırırsın. daha kolay yol alırsın. bi de keşke bir hareketi yeni yapmaya başlayanlara hep serbest ağırlıkla yaptırsalar. kontrol etmesi daha kolay oluyor. öbür türlü yok kancasını kaldırayım bileğimi bükeyim derken ağırlığı mı kaldıracam yoksa bileğimi mi sabit tutacam diye can çekişiyorsun.
  • serbest ağırlığın yüksek verimle, makinenin güvenlikle öne çıktığı karşılaştırma.

şahsen her türlü serbest ağırlığı tercih ederim ama benim gibi evde ve yalnız çalışan biriyseniz, belli bir ağırlıktan sonrası tehlikeli oluyor. yani, bir 20 kiloluk ağırlığı bile kaldırırken göğsünüze düşürmeniz ciddi yaralanma anlamına gelir. spotter denilen yardımcı arkadaşlar bu konuda yardımcıdır ama yalnızsanız, kendinizi daha güvende hissetmeye ihtiyaç duyarsınız.

risklerinden ayrı olarak, serbest ağırlıklar daha doğal ve daha verimli çalışmanızı sağlar. dengeleyici kas gruplarının da devreye girmelerini mümkün kılarak sadece kas şişirmek yerine vücut direnci artışı sağlarlar. diğer yandan, makineler çoğu zaman bir veya az sayıda birkaç harekete imkan verirken serbest ağırlıklarda çeşit sayısı çok daha fazladır.
  • denge kasları devreye girince fark düşündüğüzden çok daha fazla olur.
    makineler sakatlanmaktan korur ve hareketi daha doğru yaparsınız.
    klasik,doğal olan şey her zaman daha iyidir.