şükela:  tümü | bugün
  • tam ismi sergei konstantinovich krikalyov olan, sovyetler birliği henüz dağılmamışken uzay istasyonu mir'e giden, oradayken sovyetler birliği dağıldığı ve rusya tarafından geri döndürülemediği için 311 gün uzayda kalarak rekor kıran kozmonot. (diğer uzay seyahatleri ile birlikte 803 gün ile uzayda en fazla kalan insan)
  • terminal filminde geyiği yapılan (ki o da gerçek bir olay) durumun en hasını yaşamış adam. uzayda mahsur kalmak. yahu biz en fazla tuvalette falan mahsur kalıyoruz değil mi?
  • zamanda yolculuk rekortmeni, bir nevi doctor who.

fark 2,15* salise yani 21,5 milisaniye.

dünyada zaman krikalyov'un yaşadığına göre 2,15 salise daha fazla sürdü, yani adam bir göz kırpmalık aralık da olsa (dünyadan hiç ayrılmasa olacağı halinden) daha genç.

http://www.youtube.com/watch?v=tobivgta9ew

* not: süre hakkında ayrı görüşler var. 2 salise - 2,1 salise - 2,3 salise - 2,8 salise*.

bense sergei avdeyev için fikir birliği olan 2 salise ve uzayda kalış günleri üzerinden oran orantı hesabı yaparak yaklaşık 2,15 çıkarttım.

eklemeler düzeltmeler başım gözüme üstüne.
  • kırdığı rekorlarla değil aynı zamanda zekasıyla da diğer astronotlardan birkaç adım ileride olan karizmatik abimiz.
  • uzaya sovyetler birliği vatandaşı olarak çıkıp; dünya'ya rus vatandaşı olarak dönen kozmonot.

(bkz: bi gittim geldim ortalık 56 olmuş)