• leblebi üretimi,lezzeti ve kalitesi konusunda çorum'u sollamış ve çorum'a bile leblebi satan fabrikaların olduğu denizli-antalya yolundaki küçük ilçe. çukulatalı leblebi, acılı leblebi vb. gibi çeşit çeşit leblebi üreten dükkanlar vardır anayol üzerinde. günlük taze kavrulan sarı leblebilerinin aroması mükemmeldir, şehirde yediklerimizle alakası yoktur. denizli yönünden girdiğinizde sağ tarafta yol üstünde tavsiye edeceğim dükkan karakaya kuruyemiştir. yok yok ve tezgahtar arkadaşlar çok ilgili. gram usulu herşeyden istediğiniz kadar alabiliyorsunuz ve herşeyi tatmak mümkün.
  • 2016 yılı milliyet haberine göre türkiye'deki leblebinin %70'ini üreten ilçe. yatağan bıçağı da muğla yatağan değil, serinhisar'a yakın olan denizli yatagan'da üretilmektedir.

serinhisar'dan ilk geçtiğimde üstteki entry ile benzer tepki vermiştim ama.
  • türkiye'nin leblebi üretiminin yaklaşık %85'ini karşılamakta olan denizli ilçesi. denizli'ye yaklaşık 50 kilometre mesafededir. ege ve akdeniz bölgelerinin sınırında yer alır. eski adı kızılhisar'dır çevre halkı genellikle bu isimle anar.
  • leblebide çığır açmış şirin bir ilçe. hayatımda çorum'da tokat yöresinde ve birkaç leblebi şehrinde bile göremediğimiz çeşidi burada gördüğüm, şaşırdığım, hemen hepsinden tadarak beğendiğim kasabamsı yer. buradan geçerken çok eski zamanlara gittim nedense, sanki biri film çekiyordu ve ben o filmin içinde rolünü oynayan bir figürandım.
  • denizli otobus garinda " aaa koyune, aaa koyune " diye birsey duyarsaniz, bilinki o minibus aslinda serinhisar'a gidiyordur.
  • uzunca bir süredir, çorum leblebisi diye satılan leblebilerin üretildiği ilçe.
    kızılhisar olan adı; 1987 yılında ilçe olabilmek için, iktidara* hoş görünmek maksadı ile serinhisar olarak değiştirilmiştir.
    yerlileri hala kızılhisar derler buraya.
  • vizyonu çorum olmak olan ilçe. leblebinin başkentiymiş.
  • leblebisi hiç de fena değil ama öyle oldum bittim bir farkı da yok. ben daha çok yatağan bıçaklarını beğendim.
  • leblebi, testi ve urgancilik yapimiyla da meshur bir ilcemizdir.
  • çorumlular adam olmadığı için belli ki leblebi'yi ellerinde tutamamışlar.

serinhisar'ı girdiği bu atılımda, çorumlulara karşı desteklemek boynumuzun borcudur.
hesabın var mı? giriş yap