• kariyerinde yaşadığı şanssızlıklar nedeniyle bir türlü toparlanamamış bir nevi mcmanaman - fowler ikilisinin celil sağır ile birlikte türkiye ligi versiyonu. yıllar 2000 i göstermektedir, serkan aykut un samsunspor'da leblebi gibi golleri sıraladığı yıllar... serkan 30 golle gol kralı olmuş ve formunun zirvesindedir. o dönemde tugay ı da kadrosunda bulunduran glasgow rangers türkiye liginin gol kralını 5 milyon dolar gibi bir bonservis ile kadrosuna katma girişiminde bulunur. serkan bir anda glasgow a gider, rangers forması ile ibrox da objektiflere poz verir, ama olan olur ya serkan a milli formayı yeterince giymediği için çalışma izni çıkmaz.

serkan da apar topar türkiye ye döner. nihayetinde galatasaray kendisine talip olur ve soluğu orada alır serkan. g.s da o dönem kadro genişliği ve uyumsuzluğundan dolayı fazla forma şansı bulamaz. eşiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle bunalan serkan 2002 yılında tekrar yuvasına, samsun a döner. samsun'da ise sakatlıklar, formsuzluklar ve t.direktör basiretsizlikleri nedeniyle asla düzenli bir performans yakalayamaz. nihayetinde 2005-2006 sezonunda hakeme saldırdığı için 10 maç ceza alır ve o kara sezon sonunda samsun 14 yıl aradan sonra ligden düşer. serkan 2.ligde oynar mı oynamaz mı derken, etimesgut şekerspor ona cazip bir teklif ile gelir, serkan gidecekti derken gene serkan gemiyi bırakmaz ve samsun da kalır. içinde bulunduğumuz sezon içinde serkan gene sakatlanır ve ilk devreyi kapatır. bundan sonra tekrar serkan eski serkan olur mu olmaz mı bilemiyoruz ama şu anda süper ligde 180 den fazla golü olan bir futbolcunun düştüğü acıklı durumdur bu.
  • serkan "ligde üç büyüklere x, toplamda y gol attım" denklemini ilk kullanan kişiydi. e bu denklemi kullanınca da "küçük takımların büyük golcüsü" etiketi de standart donanım geliyordu. ona da sahipti.

çıkış yaptığı 90'ların ikinci yarısında yukarıdan bakınca kafa derisinin görünmesi, saç traşı, oturuşu, kalkışı, son vuruş becerisi, gol sevinci, hatta samsunspor'da oynaması, lakabının kral olması ve 10 numara giymesi ile tanju çolak'ın yeni sürümüydü. diğer yeni x'lerin aksine de kötü bir forvet değildi, serkan.

99-00 sezonunda gol kralı olduğunda, glasgow rangers'a transfer olduğunu sandı. evet, sandı. çünkü kendisini transfer eden glasgow rangers, ligde 30 gol atıp, 0.90 gibi hayvani gol oranı tutturmuş bir adamın, o dönem için tek başarısı euro 96'ya katılıp, 0 gol 0 puan tutturmak olan bir ülkenin milli takıma çağrılamayabileceğini düşünmemişti. fakat burası türkiye'ydi. milli takım büyük ölçüde üç büyüklerden geçiyordu.

serkan gerçekleşmeyen bu transferin ardından galatasaray'a geldi ama olmadı, samsunspor'a döndü. ardından da istanbul'dan anadolu'ya dönen futbolcu sendromuna yakalandı ve zaman zaman saman alevi parlamalar olsa da, orada da olmadı.

akıllarda ise sinirlendiği futbolcuya yakın mesafeden abanıp kırmızı kart görmesi gibi enteresan olaylara imza atması kaldı.

bu yüzden de, iyiydi serkan, türkiye standartlarının çok üstünde iyiydi.
  • ligde 188 gol atmış bu adamın sadece 1 kez a milli takım giymiş olması bana biraz garip geldi. galatasaray'da ise dakika/gol ortalaması kesinlikle başarısız değildi. şeytan tüyü neyse bu adamda onun tersi var demek ki yazık.
  • kariyerinin cogunu samsun'da gecirmesine ragmen super ligde 188 gol atmis ama milli takimla sadece ama sadece 1 maca cikmis oyuncudur. bu sebepten iskocya'da calisma izni alamamis hatta. herhalde kendisi lig tarihinin acik ara en degeri bilinmeyen oyuncusu.
  • 2001-2002 sezonunda, (2. sezonu oluyor) galatasaray'a gelen her golcude oldugu gibi, bu karde$imizde de bir gol sıkıntısı ba$lamı$tı. gerci bu sıkıntı sadece hakan $ukur'de vardir diye bilinir ama christian, lukunku gibi bekleneni veremeyen golculerin ya$adigi sikintiyi, serkan karde$imiz de ya$ami$tir.
    o donem lig tv'de, bahri havadir'in hazirlayip sundugu aslan cimbom programi vardi. bu programla tani$mam, sabah gazetesinin kuponla verdigi digiturk dekoderi sayesinde olmu$tur.

---bu kisim ya$adigim bir hayal kirikligidir, okumasaniz da olur---
    kuponlari biriktirip dekoderi aldiktan sonra lig tv'ye uye oldum, maclari evde izlemeye ba$ladim, hatta bu dekoder ile izledigim ilk mac deplasmanda bursaspor'dan 5 yedigimiz efsane macti. bursasporlulara selam olsun...
    ---bu kisim ya$adigim bir hayal kirikligidir, okumasaniz da olur---

"aslan cimbom" programi diyordum, galatasaray ve futbolculariyla ilgili hafta arasi yayinlanan bir programdi i$te. serkan aykut'un, uzun bir donem gol orucuna girmesi ile ya$adigi sikintinin akabinde, -hangi mac hatirlamiyorum ama- bir macta nihayet golunu attiktan sonra yedek kulubesindeki hasan $a$'a dogru hizli bir depar atmi$ ve bir sure $akala$mi$lardi. o gol sevincinin perde arkasini ise bu program sayesinde ogrenebilmi$tim.

serkan aykut golunu atiyor, yedek kulubesindeki hasan'a dogru ko$uyor ve iki futbolcunun arasinda ya$anan emprovize diyalogu, aslan cimbom programi sansursuz bir $ekilde ekrana getiriyordu...
    hasan $a$: attin mi laaaan? (bagirarak serkan'a dogru ellerini aciyor.)
    serkan aykut: attim amina koyiiiim attiiiiim!!! (yine bagirarak hasan $a$'in kucagina zipliyor.)

ne rtuk, ne lig tv, ne de bahri havadir bu sevince engel olmuyordu...
    kucuk takimlarin buyuk golcusu mu, yoksa buyuk takimlarin kucuk golcusu mu bilemiyorum ama bildigim tek $ey golcu oldugudur.

ps: -kisaltma kablosu- gençlerbirliği. 1-1'den 2-1 yapmıştı durumu.
  • attığı onca gole rağmen hep arka planda kalmış underrated golcü
  • mircea lucescu'nun gazeteye beyanını hatırlıyorum; "elimde serkan ve ümit karan var, serkan türkiye ligi için çok iyi bir futbolcu ama avrupa'da oynamak farklıdır, ümit karan'ın hem ligde hem de şampiyonlar ligi'nde oynayacak kapasitesi var."
    buna yakın bir söz söylemişti.
  • kimse yazmamış ama bu yaz futbolu bırakmıştır. 188 gol ile süper lig'de en çok gol atan 7. futbolcu şu anda... kötü olaylar yaşayıp üst düzey futboldan kopmasaydı, 200 gol barajını aşıp ligin en çok gol atan 3-4 futbolcusundan biri olabilirdi.

(bkz: bir yıldız daha kaydı)
  • sensible zamanlarında oynayıp da kariyerine devam eden nadir futbolculardan (serdar olarak girilmişti adı) 200k'ya alınıp çılgın atılırdı düşük bütçeli takımlarda.
  • süper lig kariyerinde bu güne kadar 179 gol atmış,hiçbir zaman hakettiği yere gelememiş büyük futbolcu.
    ne süper yetenekleri var, ne hava topları alabilecek fiziğe sahip ,ne de mükemmel teknik vuruşlar yapabilecek ayağı var.onu tanımlayan tek yeteneğini belirten kelime golcü.ama bunu da belki de türkiye de en iyi yapan oyuncu.
hesabın var mı? giriş yap