scugnizzi kofti anarşist (192)

  • 3442
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 ay önce

pierre van hooijdonk

fenerbahçe forması altında, resmi maçlarda toplam 35 gol atmıştır. ilk geldiği yıl, yani 2003/04 sezonunda 34 lig maçının hepsinde forma giymiştir ve 24 gol atmıştır. 3 türkiye kupası maçında 1 golü vardır. 2. yılında sakatlığından dolayı maçların büyük bir bölümünde forma giyemez. 19 lig maçında 8 golü vardır. türkiye kupası'nda 2 maçta 1 golü, avrupa kupalarında ise 5 maçta 1 golü vardır. ne kadar gerekli ve önemli bir şey bilmiyorum ama hooijdonk'un attığı 35 golün serbest vuruştan gelenlerini hafızam yettiğince yazmak istiyorum.

1- fenerbahçe'deki ilk golünü, frikikten trabzon'a atıyor. ilk hafta fenerbahçe aykut kocamanlı istanbulspor'a karşı şok bir mağlubiyet almıştı ve enke geldiği gibi geri gitmişti. trabzon deplasmanındaki karşılaşmanın önemi büyüktü ve fenerbahçe hooijdonk'un golüyle 1-0 kazanıyordu karşılaşmayı. en az 30 metreden vurmuştu topa ve kalecinin de hatası vardı golde.

2- hooijdonk 2. frikik golünü diyarbakır deplasmanında atıyordu. fenerbahçe'nin diyarbakır deplasmanları genelde hüsranla sonuçlanırdı. o karşılaşma da pek iyi gitmiyordu. fenerbahçe 1-0 gerideydi, tuncay'ın golüyle eşitliği yakalamıştı. hooijdonk'un serbest vuruşuyla maçı kazanıyordu fenerbahçe. golü çok beğenmiştim, kaleci şenol çaresiz kalmıştı.

3- hooijdonk 3. frikik golünü 5. haftada atıyordu ve yine çok kritik bir goldü. maçta fenerbahçe gerideydi, hooijdonk'un son çeyrekte gelen golüyle eşitliği yakalıyordu. yine son bölümde gelen gollerle de 3-1 kazanıyordu maçı fenerbahçe gaziantep'e karşı. bu kez çok dar açıdan vurdu topa, kaleci ömer'in de önündeki kalabalık yüzünden topa müdahale edememesiyle golünü kaydetti.

4- bu kez ankaragücü'ne atıyordu frikiği. karşılaşmanın ilk golünü de hooijdonk atmıştı ve bu golle fenerbahçe'yi 2-1 öne geçirecekti. gole gelince, kalecinin kim olduğunu hatırlayamıyorum fakat bu gol de şenol'a attığı gole benzer bir goldü.

5- beşinci frikik golünü, kupa maçında gençlerbirliği'ne atıyordu. fenerbahçe 3-1 mağluptu, gençler de o zamanlar çok formdaydı. gençlerbirliği'nin kalecisi baraj kurdurmamıştı ve en az 30 metreden süper vuruşuyla maçı 3-2'ye getiriyordu hooijdonk. fakat 4-2 eleniyorduk kupadan her zamanki gibi...

6- bu golü de kritik bir anda geliyordu. 32. haftada fenerbahçe ankaragücü ile karşılaşıyordu ve karşılaşmada 1-1'lik eşitlik vardı. hatta ben bu maça 2/1, yani ilk yarı ankaragücü, maç sonucu fenerbahçe oynamıştım ve 27.50 oranı tutturmuştum. fakat kupon tutmamıştı. neyse, 2. yarının başında o zamanlar genç olan semih atıyordu karşılaşmaya eşitlik getiren golü. hemen ardından pierre van hooijdonk, orta sahanın tam ortasında, sol köşeden kullanıyordu serbest atışı. aslında orta açmıştı fakat top kimseye değmeden direkt kaleye girmişti. karşılaşmayı 3-1 kazanmıştık, 3. golü de pierre atmıştı.

7- hooijdonk, ilk sezonunda 6 gol atmıştı frikikten. 2 sezonuna da gollerle başlamıştı. bu maçta atacağı gollerle ilk 4 haftada 5 golü olacaktı. neyse gole gelecek olursam, rakip kayserispor'du. fenerbahçe maçı hooijdonk'un attığı golle 1-0 önde götürüyordu. kaleye yine çok uzak bir noktadan şahane bir vuruş yaptı, kaleci kıpırdayamamıştı bile.

bir de bende en az golleri kadar etki yaratan, direkten dönen serbest vuruşları var.

ilk geldiği yıl, 7-1 biten bir elazığ karşılaşması var ligin başında. o maçta çok güzel bir frikiği direkten dönmüştü. yine 3-0 kazandığımız adanaspor maçında yine çok güzel bir frikiği üst direkten dönmüştü, tuncay topu tamamlayarak takımın 3. golünü atmıştı. futbolseverlerin tuncay'ın müthiş golüyle hatırlayacağı, elazığspor'u deplasmanda 1-0 yendiğimiz maçta, 2 vuruşu birden direkten dönmüştü hooijdonk'un. iki şutu da birbirinden güzeldi. 2. sezonunda da fenerbahçe'nin 2-0 kazandığı denizli maçında bir frikiği direkten dönmüştü, ama elazığspor maçındakiler kadar güzel olduğunu söyleyemem.

devamını okuyayım »