scugnizzi

  • 3476
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

cem garipoğlu

aylar geçti türkiye'yi sarsan ve uzun süre gündemi işgal eden cinayetin üzerinden. sözlüğe konuyla ilgili bir şey yazmaktan çekindim. ailemle ve çevremle olayı konuşurken de "cem garipoğlu şöyledir, böyledir, insan değildir" gibi şeyler söylememeye özen gösterdim. bu tarz olaylarda bazı konular netleşmeden kesin bir tavırla yorum yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. ama madem suçlu şahıs yakalandı ve bazı detaylar açıklığa kavuştu, ben de uzun uzadıya görüş belirtebilirim.

öncelikle münevver karabulut sadece bıçaklanarak öldürülseydi, o aklıma bile getirmek istemediğim hale getirilmeseydi, olay bu kadar gündeme gelmeyecekti. dünya'da, türkiye'de, istanbul'da, istiklal caddesi'nde her gün bir sürü insan öldürülüyor. kaç tanesi basında yer alıyor? alanlar da en fazla 3-4 gün haberlerde gösteriliyor, o kadar. unutulup gidiyor. bana son 5 yılda bıçaklanarak öldürülmüş ve basında yer almış hatırladığın kişilerin isimlerini söyle deseler, maalesef hatırlayamıyorum derim. neden bunu söylüyorum, insan hayatı çok değerli ve suçluların yakalanıp cezalandırılması için illa bu şekilde cinayetler mi işlenmesi gerekiyor? e tamam cem garipoğlu'nu yakaladık da -yakalanma/teslim olma rezaleti apayrı bir yazı konusu- diğerleri ne olacak? kafa kesip, bir kaç dakika önce yaşayan bir insanı parça pinçik etmedikleri için kaçma hakları veyahut daha az ceza alma hakları var mı? bu konunun birinci boyutu.

cem garipoğlu'na gelelim. cem'i birebir tanımadığım için, nasıl bir çocuktur vs. yorum yapmak istemiyorum. örneğin; zengin çocuğu işte, annesi konken partilerinden, babası içki/kumar/kadın üçgeninden vakit ayırıp çocukla ilgilenemedikleri için, cem'in bu hale gelmesi normaldir vb. yorumlar yapılıyor. orta halli bir aile çocuğuyum ben. babam işçi emeklisi, annem ev hanımı. bu konumda olmama rağmen bana baba parası yiyenleri savundurtuyorsunuz ya, pes diyorum. nereden biliyorsunuz anne babasının çocukla ilgilenmediğini? yani tamam, elbette ilgilenmemiş olabilirler, ama bu net tavır niye? anne babası süper ilgili insanlar olduğu halde, uyuşturucu kullanan, adam öldüren, insanlıktan çıkmış gençler yok mu? cem'in yakın bir arkadaşı, veyahut eskiden yakın arkadaşı olan ve sonradan arası açılan bir genç -aslında bir tane yetmez, en az 3-5 kişiyle konuşulmalı- televizyona, gazetelere açıklama yapsa, cem ile ilgili çok daha verimli bilgiler alabiliriz. ama şu an için gözüken, cem'in nasıl olsa geleceği garanti olduğu için, lise eğitimine pek önem verilmediği, lisede okuması gerekirken rusya'ya gönderilip yabancı dil eğitimi aldığı (yanlışım varsa düzeltin, basında okuduğum şeyler bunlar), birçok dili iyi konuştuğu, bahçeşehir'de oturduğu fakat genelde etiler-bebek çevresinde takıldığı... örneğin, magazin ve futbol dünyasıyla az çok ilgilenen herkesin tanıdığı bir genç var, oğulcan engin. aynı katliamı oğulcan gerçekleştirse -allah korusun- aynı şeyler mi söylenir çok merak ediyorum. karakter olarak elbette büyük farklılık olabilir 2 genç arasında fakat sosyal statü olarak neredeyse aynı konumda iki genç. oğulcan daha üst seviyede olabilir seda sayan/sinan engin faktörü sayesinde ama çok farkedeceğini sanmıyorum.

cem garipoğlu üzerinden olayla ilgili yorum yapayım. ilkokul 3. sınıftan beri dershaneye gidiyorum. liseyi doğduğum ve yaşadığım ilden kilometrelerce uzaklıkta başka bir ilde okudum. üniversite de aynı şekilde, o da başka bir il. bunu neden yazıyorum, hayatımdan yüzlerce arkadaş, binlerce tanıdık geçti. tabii bir de hiç muhabbetim olmayan fakat çevremde gözlediğim gençler var. hapse giren, senelerce hapiste kalacak olan gençler de tanıyorum, öldürülenler de. kısa keseyim, hiçbiri bir kızı ortada öyle çok büyük bir neden yokken öldürmez. tekrar söylüyorum ö l d ü r m e z. öldürmeyi geçtik, cem garipoğlu'nun kafa kestiği, üstelik kız arkadaşını parça pinçik ettiği söyleniyor. buna i n a n m ı y o r u m.

inanmama nedenlerime geleyim. dediğim gibi cem garipoğlu'nu hiç tanımıyorum. konuyla ilgili yorum yapan insanların da %99.9'u tanımıyorlar. fakat hem geçen bu 6.5 ayda okuduklarımız, ortaya çıkan dökümanlar (mesajlar, cartlar-curtlar), hem de çevremde tanıdığım/gözlemlediğim psikopat/kabadayı/mafyavari gençler beni böyle düşünmeye itiyor. cem garipoğlu yanılmıyorsam 18'ini bitirmek üzere. yani olay gerçekleştiğinde 17'sinin başındaydı. yanılma payım hiç de azımsanmayacak ölçüde ama biz cem'le aynı yaşta, aynı çevrede olsaydık ve herhangi bir nedenden dolayı kavga etseydik, cem elini bile kaldıramazdı. bunu cem'i tanıdığımdan değil, cem gibi çok çocuk tanıdığımdan söylüyorum. kendimi geçtim, dediğim gibi onlarca hapse girme potansiyeli olan genç tanıdım, cem onların karşısında olsa, bir an önce mekandan kaçmaya çalışır. tabii ki bu yazdıklarımın hiçbiri cem'in bu katliamı gerçekleştirmediği/gerçekleştiremeyeceği anlamına gelmiyor ama ben böyle düşünüyorum.

fazla uzattığımın farkındayım, toparlamaya çalışayım. cem garipoğlu, münevver'i o an geçirdiği cinnetle bıçaklamış olabilir, ama sonrası bana göre tamamen h a y a l ürünü. zerre i n a n m ı y o r u m cem garipoğlu'nun kız arkadaşını -bıçaklayabilmiş olsa bile- t e s t e r e ile parça pinçik edeceğine. cem bıçakladıktan sonra elini bile sürmemiştir. bu işte profesyonel olan insanlar halletmiştir bıçaklama anından sonrasını. cem daha önceden böyle bir şey yapmadıysa -tecrübe gerekli böyle işleri tek başına iz vs. bırakmadan yapabilmek için- gerisi yalan dolan. bu anlatılanların en azından ilk kısmı doğru ise geçerli.

benim senaryom ise farklı. ilk kısma da inanmıyorum ben. kıskançlıkmış, telefonda görülen mesajmış, bana göre hepsi p a l a v r a. inşallah ilerde olayın bütün detayları öğrenilir ama benim düşüncem şu bazı kişiler tarafından da dile getirildiği gibi; münevver kızımız, garipoğlu ailesinin öğrenilmemesi gereken sırlarından birini öğrendi. artık cem mi ağzından kaçırdı, kız evlerine gittiğinde çekmecede vs. mi gördü bilemiyorum. cem de şaka yollu da olabilir, ciddi bir şekilde de olabilir, münevver'in bu sırrı öğrendiğini babasına/amcasına/ailenin önde gelen bir büyüğüne söyledi. ailenin sonunun gelmemesi için, böyle bir plan hazırlandı. cinayet, sonrası ve yaklaşık 7 aydır olanlar. cem kızı bıçaklamamış bile olabilir. bu tarz işlerde inanılmaz numaralar döndüğü için, cem'in sadece ortalığı temizleme vs. konularda yardım alıp, bizzat bıçaklayıp kesip doğradığı mahkeme kararıyla kesinleşse bile, i n a n m a y a c a ğ ı m arkadaş.

aslında cem garipoğlu ve cinayetle ilgili ne yazsak boş bundan sonra. çocuk henüz 17-18 yaşında, ailenin bu gücü varken 10-15 yıldan fazla hapiste kalmaz. 8 yıl kalabileceği bile söyleniyor. dolayısıyla ailenin mal varlığına bir şey olmadığı sürece, cem garipoğlu v i c d a n ı rahatsa, hayatının geri kalanını paşalar gibi yaşar. kirli geçmişi göz önüne alınarak büyük ihtimal şirketin başına geçirilmez ama benim kazanacağım paranın minumum 10 katı cebine harçlık olarak koyulur.

olan münevver'e ve ailesine oldu... münevver'in birbirinden değerli milyonlarca dakikası vardı bu hak hiçbir önemli suçu yokken gasp edildi. suçu varken de gasp edilmesi doğru değil ya bana göre, neyse...

son olarak münevver'in babası süreyya karabulut hakkında yapılan yorumlarla ilgili bir şeyler söylemek istiyorum. çok sevdiği bir insan ölmeden, insanın ölüm denen şeyin farkına varması zor. ayrıca gördüğüm kadarıyla "evlat acısı" kadar kötü bir şey yok. çocuğunu bu yaşta, hem de bu şekilde kaybeden bir anne-babayı anca yine çocuğu bu şekilde katledilen bir ebeveyn anlar. elbette süreyya karabulut kızı acımasızca öldürüldüğü için her şeyi yapma hakkına sahip değil, ama unutulmaması gereken bir şey var ki, bu baba böylesine isyan edip gündemi teşkil etmeseydi, belki de cem hiçbir zaman yakalanmayacaktı. empati kurma yetisinden yoksun olan, saçma sapan yorumlarla bu acılı babayı eleştiren şahıslara diyecek bir şey bulamıyorum...

devamını okuyayım »
21.09.2009 13:30