şükela:  tümü | bugün
 • abd'nin terör örgütü listesinde bulunan islami cemaat örgütünün lideri olduğu ve 26 şubat 1993'te dünya ticaret merkezi'ne gerçekleştirilen bombalı saldırının azmettiricisi olduğu gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırılan kişilik. tüm bunlara rağmen, islami cenah tarafından el üstünde tutulan bir alim olarak görülmektedir.

  ekleyelim, çocukken geçirdiği bir hastalık neticesinde gözlerini kaybeden şeyh, bu sebepten ötürü halk arasında kör imam olarak bilinir.

  kendisi aynı zamanda geçmişte mısır'ın eski devlet başkanı enver sedat'ın öldürülmesine yönelik fetva verdiği iddiasıyla da üç yıl hapis yatmıştır. ancak olayla bir ilgisi olmadığı anlaşılınca mısır'dan sürgün edilmiş, önce suudi arabistan'a, sonra da afganistan'a gitmişir.

  el kaide kamplarında geçirdiği birkaç yılın ardından abd'den turist vizesi almış, sonunda adı terör listesinde olmasına rağmen abd'ye girişine izin verilmiş, bu da yetmezmiş gibi siyasal sığınma talebi uygun görülmüştür. komplo teorisyenlerini de en çok ilgilendiği detay, abd'nin kendisine kucak açmaktaki bu gayreti olmuştur.

  ne var ki, kendisi bugüne kadar yaptığı sayısız cihat çağrısıyla yanına topladığı yandaşlarını azmettirmiş, birincil düşmanı olarak bellediği hırıstiyanları, yahudileri, komünistleri ve emperyalistleri yok etmek için tüm müslümanların şiddet kullanması gerektiğini söylemiştir.

  bu çağrıya kulak veren şeyhin adamları da 1993 world trade center saldırısı'nın altına imzalarını çakmıştır açıkçası.

  neyse, günümüze gelirsek eğer, mısır'ın tamamiyle bir islam devletine dönüştürülmesi için elinden geleni yapacağını söyleyen şeyhimiz içeri girdikten 18 yıl sonra, düşmanı hüsnü mübarek'i devirerek yerine geçen muhammed mursi tarafından politik bir koz olarak kullanılır.

  mursi, tahrir meydanı'nda yaptığı bir konuşma sırasında, başa geçtiği takdirde şeyhin kurtarılması için elinden geleni yapacağını söyler falan...

  şu sıralar ise north carolina'daki yüksek güvenlikli bir cezaevinin revirinde cezası infaz ediliyor. ama olur da bir gün ölürse, ortalık fena karışacak daveeeeer. zira müslüman kardeşler için bir ilah statüsündedir kendisi.
 • mısır'daki cemaat-i islamiye hareketinin kurucusu ve manevi lideri.

  ölmüş dün müebbet hapis cezasını çektiği abd'nin missouri eyaletinin springfield şehrindeki hapishane hücresinde 79 yaşta.

  amına kodumun partisi'nin koyunları dahil bütün uğursuz yobazlar yasta.

  .