• hangi ara yaptığımı hangi ara içtiğimi kim olduğunu ne olduğumu bilemiyorum... ne ara yazmışım ya ben...

öyle kısmi hafıza kayıplarına sebep olan karmaşımdır.
  • limonata ve birayı karıştırarak yapılan müthiş içecek. tarifi nasıldır peki? kurcalayalım.

shandy harika bir yaz içeceği. ferahlatıcıdır, yapımı bundan daha kolay olamaz ve sıcak günlerde en sevdiğiniz biranın tadını çıkarmanın güzel bir yolu ayrıca. ayrıca alkol oranı daha hafif olan bir içecek olduğu için içerken işinize bakmaya devam edebilirsiniz.

shandy, bira ve limonatadan oluşan karışık bir içecekten başka bir şey değil. özellikle yaz aylarında ortalama bir bardak birayı süslemenin popüler bir yolu ve bazen shandygraff veya radler olarak da adlandırılır.

ortalama bir shandy'de, eşit miktarda bira ve limonata kullanılır, ancak bu oranlar değişebilir. buğday birasına biraz daha az limonata eklemek isteyebilirsiniz veya hafif bir birayla karıştırırken daha fazla kullanmayı tercih edebilirsiniz. tercih kişisel zevk meselesi olacak ve muhtemelen her bira tarzına göre değişecektir.

içindekiler

bira
    limonata
    süslemek için limon dilimi

yapılışı

bira bardağının yarısını veya tercihinize göre 7/10'unu birayla, kalanını da limonata ile doldurun. bu kadar. limonatadan önce biranın köpüğünün inmesini bekleyebilirsiniz.

ipuçları

iyi bir bira seçmenin en iyi yollarından biri, yaz aylarında en çok keyif aldığınız hafif, canlandırıcı biralarla başlamaktır. buğday birası ve hafif biralar en iyi içkiyi yaratır ve tercih edilir. pilsner her zaman favori bir shandy üssüdür. benim en sevdiğim versiyon ise ipa ile yapılanı.

biranın kalitesi önemli olduğu gibi limonatanın kalitesi de önemli. market limonatalarından birini kullanabilirsiniz ancak sıfırdan, ev yapımı yapılan limonata da olur. ev yapımı limonatayı taze limon, şeker ve su ile yapmak kolay. en azından içinde ne olduğunu tam olarak bilirsiniz. ben kolay ve homojen olsun diye market limonatası kullanıyorum... işte böyle.

edit: cestmoih uyardı, çevirirken ons'u kaldırmayı unutmuşum. ben 7/10'unu bira, 3/10'unu da limonata ile dolduruyorum. siz de zevkinize göre ayarlayabilirsiniz oranları.
  • en ideali efes ile uludag gazozu karisimi
  • sarhos olma ihtimali olmadan sıcak yaz günlerinde gevsemek icin icilebilecek serbet. anglo-sakson dünyasında shandy denir iken, ispanya'da karşılığı clara'dır.
  • ingilizlerin limonatali-sodali birasi. 17. yuzyildan beri uretilmektedir. alman versiyonu icin (bkz: radler)
  • kimi zaman bunu içmekten başka çareniz kalmaz.

şöyle ki efenim, windhoek nam beldemizde bir pazar öğleden sonra canınız bir iki bira çekti diyelim. güzel güzel gittiniz markete, alkol reyonuna yöneldiniz. a-aaa... kilitli bütün dolaplar! anlamadınız hadiseyi, sonra gözünüze kilitli olmayan bir dolap çarptı, içinde altılı paketler var. sorgulamadan gittiniz, bir baktınız ki... dolabın içi alkolsüz bira ve bu shandy denen meretle dolu.

sonra bir tabela dikkatinizi çekti dolapların hemen yanında: "no alcohol sold on sundays".

peki deyip, birkaç şişe alıp kös kös dönmekten başka çareniz yok maalesef. dönerken kafanızın içinde şu cümle dönecektir: "ulan ne biçim memleket bura be!.."
  • bira-sprite diyip geçilmemesi gereken karışım.

bira sprite ne la zaten?
    çok ırgalamadan yapılan olay şu; 1 litre sprite etraftaki arkadaş kişilerine hibe ediliyor sonrada şişenin içine bira boca ediliyor.
    tercihen yüksek alkollü bira ile yapılırsa eh işte...
  • (bkz: efes varım)
  • işte keyifli bir bira kokteyli önerisi: "shandy"

malzemeler:

1 şişe açık renkli birası (tercihen açık renkli lager veya ale)
    1/2 limonun suyu
    1 tatlı kaşığı bal veya şeker (isteğe bağlı)
    buz küpleri

yapılışı:

ilk adım olarak, birayı bir bardağa dökün.
    ardından limonun suyunu sıkın ve biraya ekleyin.
    eğer biraz daha tatlılık istiyorsanız, bal veya şeker ekleyebilirsiniz.
    son olarak, birkaç buz küpü ekleyerek kokteylinizi serinletin.

shandy, hafif ve ferahlatıcı bir içki olup, biranın lezzetini limonun tazeliğiyle birleştirir. isteğe bağlı olarak farklı meyve suları veya şuruplar ekleyerek kişisel zevkinize uygun bir versiyon yaratabilirsiniz. afiyet olsun!
  • (bkz: bira sprite)
hesabın var mı? giriş yap