• arakawa naoshi adlı mangakanın eseridir, bu sonbahar döneminde animesi çıkmıştır ve gayet güzel devam etmektedir. mangasının ingilizce çevirileri çok yavaş yapılıyor, bu yüzden horrible subs ilk defa değişik bir şey yaptı ve manganın çevirisine el attı.

konusu ise arima kousei adlı, orta okul öğrencisinin geçirdiği bir travma sonucu deha bir piyanist olmasına karşın artık piyano çalamamaktadır. 2 çocukluk arkadaşı ve içinde büyüyen yeni duyguların sebebi miyazono kaori ile beraber bu travmayı atlatmaya çalışacaktır.
  • 6 şubatta yayınlanacak sayıyla birlikte sonlanacağı duyurulan piyano konulu manga. sonbaharda animesi başlamıştı ve 22 bölüm süreceği söylenmişti. geç bulduğum erken kaybettiğim bir manga oldu açıkcası. bir de mangası beni çok duygulandırmıştı ve mangasını okuyan herkesin animesini de izlemesi gerekir diye düşünüyorum. sonuçta müzik konulu bir manganın animesi müziği yaşatma konusunda gayet başarılı.
  • mangakasının birazcık david helfgottun hayat hikayesinden esinlendiğini düşündüğüm manga/anime serisi. merak edenler (bkz: shine) filmini izleyerek animede verilen referansları görebilirler.
  • kimseye başlamasını tavsiye etmediğim anime. öyle yerde kalıyor ki "nolacak nolacak" diye merak ediyorsunuz bir de üstüne üstlük üzülüyorsunuz. bir bitsin anime 4 bölüm kaldı zaten sonra izlersiniz.

edit: ağlamalık iç burkulmalık anime.
  • son bölümünün de yayınlanmasıyla bitmiş olan anime serisi.*

--- spoiler ---

mangasından farklı bir sonu olur umuduyla başladığım animenin son bölümünü az önce bitirdim. ne yazık ki farklı bir son olmadı, ben de aptal aptal ağlıyorum işte.

o kadar küçük bir kızın ölmesi fikri haksızlık gibi geliyor bana. gerçekten o yaşlarda ölen çocukları düşünüyorum, arkalarında neler bıraktıklarını. aslında o kadar küçük olmaya da gerek yok, bir şeyleri yaşayamadan ölmek yeterli. bu insanlardan sonra devam eden hayatlar, arkadaşları, aileleri, arada bir akıllara gelen isimleri, unutulan sesleri.

o son mektup zaten başlı başına ağlama sebebi oldu. nereden izledim ki ben bu seriyi.

bu entry pek toparlanacak gibi görünmüyor en iyisi ben yazmayı bırakayım.
    --- spoiler ---
  • öncelikle bitiş şarkısı şudur.

--- spoiler ---

şerefsizler hani imza topluyorduk da mangasındaki gibi bitirmiyordunuz.

--- spoiler ---
  • yapımcılığını a-1 pictures yaptığından zaten belliydi sonunda böyle ağlatacağı. an itibariyle yine bir a-1 pictures yapımı olan (bkz: ano hana)'yı da sollamış ve en yüksek puana sahip slice of life anime haline gelmiş seri.

kurgusu tek kelimeyle mükemmel. seçilen müzikler ve yaşattığı duygu nefes kesici bir kıvamda. klasik müzik severlerin aşırı derecede keyifle izleyeceği, sevmeyenlerin de izledikten sonra sevmeye başlayacağını söyleyebilirim. izleyin izlettirin, o ne ya çizgi film mi izlicem diyenlerle de arkadaşlığınızı kesin.
  • son bölümüyle beni tüketmiş animedir.o nasıl son lan !
  • -s!-
    kaori-chan'ın mektubu ağlatmıştır.
    -s!-
  • travma sahnelerinden neon genesis evangelion havasi aldigim anime. klasik muzige ilgisizleri klasik muzige cektigi gibi, halihazirda ilgili bunyeleri de performans sahnelerinde aglatma potansiyeline sahip. emi'nin performansi ibretlikti mesela. her bolumu kisiyi aglatmak icin ozenle tasarlanmis gibidir.

--- spoiler ---

henuz bitirmedim ama kaori'nin en sonunda olecegini daha ilk 4-5 bolum bas bas bagiriyor. insanlarin hafizalarinda yer etmek icin caliyor olmasi, vs. gibi detaylar yuzunden "bu kesin olecek zaten" seklinde kendimi hazirlamistim ki gercekten de oluyormus. boyle bir yapimda okuyucu/izleyici kisiye maksimum hezimeti ancak boyle bir karakteri donusu olmayan dogal bir yolla oldurerek elde edebiliyorsunuz. aksi olsa sasardim.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap