şükela:  tümü | bugün
 • dünya mali dünyada kalir, dünyevi zevkler ve mallar gelip geçicidir anlamindaki söz. ayrica papalarin göreve baslama törenlerinde söylenir.
 • batı edebiyatında olen guclu kisiliklerin ardından yazılan ovgu dolu siir geleneginin adı. siirlerin tonu oldukca karamsardır, "bak su dev gibi adam bile goctu gitti" tadındadır.
 • hikaye ''dünya'' 'ya ''görkem''in tesadüfen uğraması ile başlar;
  ''dünya'' dönmektedir bilinçsizce, o kadar alışıkdır ki bu devinime düşünmemektedir artık kaderini.hani hepimiz evimizin yolunda düşünmeyiz ya ayaklarımız bizi götürmektedir otonom modda.dünya'nın haliyet-i ruhu da budur.
  ''görkem'' çıkagelir ansızın, tanrı misafiri rolünde.artık ''zaman'' vardır ''dünya'' için bir de ''görkem''.''dünya'' korksa da kaybolur ''görkem''in ihtişamında,rüzgarında.boğulmakda bulur o '3'ü ,''görkem''in okyanusunda.ama ''zaman'' vardır artık işin içinde ve akmaktadır umarsızca.tersine dönmeyi dener ''dünya'' bir umut;ama nafile.''zaman'' bildiğini okumaktadır;tek '3'ü vardır onun, son...
  o 'son' a vuslata yaklaşadursun, ''dünya'' 'an'ı yakalamakda arar çareyi, 'son'dan yoksunluğu,'son'suzluğu.evet bulur da ''görkem''i 'an'da;'azamet','ihtişam','şatafat' ve o '3'...
  ve kaçınılmaz 'son' gelir çatar;
  sic transit ''gloria'' mundi...''görkem böylece geçiveririr ''dünya''dan.
  '''quod erat demonstrandum.'''
 • yeni papa'nın ilan edildiği törenlerde, sunağın önüne (ateşin yandığı yere) gelen rahip, töreni 3 kez durdurur. rahip, töreni her durduruşunda elindeki keten parçasını ateşe atar. rahibin ateşe attığı keten parçası ateşte eridikten sonra "sic transit gloria mundi" sözü duyulur. bu sözle papa'ya; ihtişam ve zenginliğine rağmen "ölümlü olduğu", dünyada hiçbir şeyin kalıcı olmadığı ve bu dünyanın gelip geçici olduğu hatırlatılır.
 • wes anderson'ın rushmore isimli harika filminde geçen ve altyazı ekibince "ihtişam geçicidir" diye çevrilen etkileyici söz. orada sic transit gloria diye bahsediliyordu bu deyimden. mundi kundi yoktu yalnız.
 • latince; "böylece geçer ihtişamı dünyanın."