şükela:  tümü | bugün
 • dünya mali dünyada kalir, dünyevi zevkler ve mallar gelip geçicidir anlamindaki söz. ayrica papalarin göreve baslama törenlerinde söylenir.
 • batı edebiyatında olen guclu kisiliklerin ardından yazılan ovgu dolu siir geleneginin adı. siirlerin tonu oldukca karamsardır, "bak su dev gibi adam bile goctu gitti" tadındadır.
 • hikaye ''dünya'' 'ya ''görkem''in tesadüfen uğraması ile başlar;
  ''dünya'' dönmektedir bilinçsizce, o kadar alışıkdır ki bu devinime düşünmemektedir artık kaderini.hani hepimiz evimizin yolunda düşünmeyiz ya ayaklarımız bizi götürmektedir otonom modda.dünya'nın haliyet-i ruhu da budur.
  ''görkem'' çıkagelir ansızın, tanrı misafiri rolünde.artık ''zaman'' vardır ''dünya'' için bir de ''görkem''.''dünya'' korksa da kaybolur ''görkem''in ihtişamında,rüzgarında.boğulmakda bulur o '3'ü ,''görkem''in okyanusunda.ama ''zaman'' vardır artık işin içinde ve akmaktadır umarsızca.tersine dönmeyi dener ''dünya'' bir umut;ama nafile.''zaman'' bildiğini okumaktadır;tek '3'ü vardır onun, son...
  o 'son' a vuslata yaklaşadursun, ''dünya'' 'an'ı yakalamakda arar çareyi, 'son'dan yoksunluğu,'son'suzluğu.evet bulur da ''görkem''i 'an'da;'azamet','ihtişam','şatafat' ve o '3'...
  ve kaçınılmaz 'son' gelir çatar;
  sic transit ''gloria'' mundi...''görkem böylece geçiveririr ''dünya''dan.
  '''quod erat demonstrandum.'''
 • yeni papa'nın ilan edildiği törenlerde, sunağın önüne (ateşin yandığı yere) gelen rahip, töreni 3 kez durdurur. rahip, töreni her durduruşunda elindeki keten parçasını ateşe atar. rahibin ateşe attığı keten parçası ateşte eridikten sonra "sic transit gloria mundi" sözü duyulur.

  "sic transit gloria mundi" sözüyle papa'ya; ihtişam ve zenginliğine rağmen "ölümlü olduğu", dünyada hiçbir şeyin kalıcı olmadığı ve bu dünyanın gelip geçici olduğu hatırlatılır.
 • wes anderson'ın rushmore isimli harika filminde geçen ve altyazı ekibince "ihtişam geçicidir" diye çevrilen etkileyici söz. orada sic transit gloria diye bahsediliyordu bu deyimden. mundi kundi yoktu yalnız.