• yeni turkiyede yillarca calisip didinmenize, kafa patlatmaniza, kendinizi ispatlamaya ihtiyaciniz yok... erdogan'a kendinizi ne kadar sevdirirseniz o kadar basarili olabiliyorsunuz...

iste ispati: https://t24.com.tr/…ler-gelmeye-devam-ediyor,887158
  • o kopye skandalına imza atan ali demir denen pisliğin doktora tezi de intihaldi.
  • akademik kariyerden hem de parmağımın ucundayken vazgecmeme ramak birakan durumlar bütünü. düşünüyorum muhattap olacagim kişiler bunlar olacak ki ortamlarına on dakika bile tahammül edemiyorum inanılmaz bir diyalog problemleri var. nasıl olmasın ki iki cümle kurup yan yana getirip 15/20 sayfa makale olusturamamiş çoğu baksanıza. hatta artık akademisyen diyince gözümün önünde çizgili baba tişörtlü, hımbıl, cemaat eskisi tiplerin temsil ettiği bir karakter ve duruş vardır heh işte tam olarak o beliriyor içim buz gibi soğuyor bir şeyler üretme düşüncesinden. sinirleniyorum konuyu kapadım.
  • makalesiz prof olamazsın haliyle rektör de olamazsın. konu çarpıtılmış.

ama...

sağlam endeksli yani taşşaklı dergilerde ((bkz: thomson reuters)) makalen olmadan her şey olursun. muhtemelen ondan bahsediliyor. antin kuntin yerlerde yayın yapıp "prof oldum rektör de olurum" diyenler haklıymış.

edit:
    evet ondan bahsedilmiş.

haber şöyle
    "dünyanın saygın üniversitelerinde yardımcı doçent bile olamayacak kişilerin rektör yapıldığını belirten erkut, "bu yks gürültüsü arasında son yapılan rektör atamaları kayboldu. 6 rektörün endeksli dergilerde toplam makale sayısı 3. dört yeni rektör sıfır makaleli! biz liyakat dedikçe makalesiz rektörler gelmeye devam ediyor. sonra neden ilk bilmem kaçta üniversitemiz yok" diye yazdı. "
  • sıfır makale ile doçent veya profesör olamazsın. sonuç olarak bilgi doğru değil. içeriği okuyunca indeksli dergilerden bahsediliyor. söz konusu indeksler sci veya ssci ise bunlarda yayını olmayan da doçent olamaz. bugün doçent olmak için bu dergilerdeki yayınlarının belli bir puanı toplaması gerekiyor. ayrıca fen bilimlerindeki çoğu alanda bu dergilerde tek başına yaptığın yayın olmadan (veya lisansüstü öğrencinle beraber) doçentliğe başvuru yapamazsın.

yok bahsi geçen dergiler nature veya science gibi babalar ise bu habere konu olan hoca çıkarıp masaya vursun o dergilerdeki makalelerini de sevelim biraz.
  • makale sayısı türkiye tarihinde hiç bir kurumun hiçbir atamasında dikkate alınmamıştır. zira türkiye'de bilim kültürü yoktur ve hiç bir zaman önemli olmamıştır.
  • üşenmedim atanan tüm rektörlerin yayını var mı diye kontrol ettim. elbette başlıkla alakası olmayan bir durum söz konusu. hepsinin iyi veya kötü makaleleri var ve atıf da almış bir şekilde.

bir kere çoğu üniversitede doktoradan mezun olma şartı en az bir yayın. yani öyle sıfır makale ile bırak rektör olmayı doktoranı bile alamazsın. aynı zamanda doçent ve prof olabilmek için de belli sayıda makale şartı var. bilmeden sıfır makale ile rektör olmuş gibi ithamlarda bulunmamak gerek.

konuya gelecek olursak bu adamların makalesinin olmaması durumu söz konusu bile değil ancak cv’lerine baktığımızda birkaçının cv’sinin bir çok master öğrencisinden bile daha kötü olduğu açık.
  • devlet yozlaşmıştı, halk ağır vergiler altında eziliyordu.
  • önceden hiç çalışmadan sadece alese girip üniversitede kaç sene yatarım diye hesap yapıyordum.
    şimdi ise ohoo sıfır makaleyle rektör bile olunuyor.
    daha ne olsun benim gibi çalışmayı sevmeyip sadece yattığı yerden para kazanmaya hayali kuranlar için bulunmaz bir nimet şeklindeki bir haber.
    yakında benimde rektör atama haberimi okursanız sakın şaşırmayın ey sözlük halkı.
  • bir de diploması olmasa kim bilir nerelerde olurdu. büyük şansı kaçırmış.
hesabın var mı? giriş yap