şükela:  tümü | bugün
 • merhabalar değerli sözlük üyeleri. bu rezaleti affınıza sığınarak, özellikle turkcell bayilerinden cep telefonu satın alacaklara önceden uyarı maksatlı ve ek olarak da sorunumun bir türlü turkcell tarafından çözülemeyişi nedeniyle üzülerek yazıyorum.

  siz siz olun sıfır durumda satın aldığınız tüm elektronik cihazları sadece kendiniz açın.

  bahse konu durum özetle resmi ve yetkili turkcell bayisinin tarafıma sıfır cihaz olarak beyan edilip açılmamış ambalajında satılan ancak ikinci el olduğu sonradan tarafımca edindiğim şüphe üzerine birtakım yöntemlerle tespit edilen ve eğer haklıysam sıfır yerine ikinci el cihaz satılma vukuatının hasıl olduğunu düşündüğüm bir cep telefonu satın alımı hakkındadır.

  11.05.2019 tarihinde saat 18.52 de resmi turkcell iletişim merkezi(tim) bayisinden bir adet samsung galaxy s10e marka ve model cep telefonu satın aldım. yetkililer bu cep telefonunu şahsımın turkcell operatörü olmayışından dolayı bayide bulunan bir vatandaştan hattının indirimini benim için kullanılmak üzere rica ederek onun turkcell hattı üzerinden indirimli fiyat olan 4.499 tl ye satmışlardır. ancak telefonun ödemesini yaptıktan sonra cihazımın koruma ambalajını açmaya çalışırken yetkili personelin acele bir tavırla cihazı elimden alıp bana açma fırsatı vermeden ve güvenlik bandını kontrol etme şansı tanımadan kendi açması şahsımda şüphe uyandırdı. her ne kadar cihazı kendim açmak istediğmi belirtsem de bu talebimi duymazlıktan gelerek cihazı servis bankosuna götürerek falçata* (*maket bıçağı yazmalıydım düzeltiyorum) ile kendileri açmıştır. cihazı elime aldığımda kenar jelatinlerinin ufakta olsa deforme olduğunu fark ettim ancak iyi niyetimi korumaya devam edip cihazımı alıp çıktım. eve geldiğimde cihazın diğer aparatlarını kutusundan çıkartırken garantinin ve sim kart iğnesinin yer aldığı kutuyu incelediğimde deformeler olduğunu ve bu kutuda yer alan etiketlerin sökülmüş olduğunu gördüm. bayi kapandığı için geri gidemedim. bunun üzerine bayide telefonun alelacele satılmasından duyduğum şüphe ve emniyet bandını kontrol edemeden cihazı aldığım gerçeği üzerine telefonun garantisini kvk internet sitesi üzerinden sorguladım. cihazımın garantisinin 03.05.2021 tarihinde biteceğini öğrendim. cihaz kvk sistemine 03.05.2019 tarihinde girilmiş ve garantisi başlatılmış. ben ise cihazı 11.05.2019 tarihinde satın aldım. kvk dan öğrendiğim prosedür gereği normal şartlarda garantiler, fatura kesim tarihi itibariyle 24 saat içerisinde başlatılıyor. yani cihazın garantisi 10 gün önce sebebi belirsiz nedenle başlatılmış. bayi ayrıca cihazı bana sattıktan sonra herhangi bir resmi fatura vermeyip geçici bir nüsha teslim ederek asıl faturamın elektronik ortamda 10 gün içerisinde eposta adresime gönderileceğini beyan etmiştir. elimde yalnızca bir pos çıktısı ve mali değeri yoktur ibareli ürün bilgileri ve ödemenin yer aldığı bilgisayar çıktısı var.

  bu durumlar neticesinde resmi turkcell bayisince şahsıma satılan cep telefonu, bana satılmadan önce başkasına satılmış, ardından bana ise sıfır olduğu iddaa edilerek yeniden satılmış olabilir. sonuç olarak eldeki verilerim kadarınca bayiye konuyu hemen ertesi gün gidip teyit için başvurmamın 4 gündür cevapsız kaldığı nazara alındığında turkcell resmi bayisi tarafından satılan ikinci el bir cihazı sıfır sanarak almış olma ihtimalim bulunmaktadır. işbu durumların tümü kredi kartım ve bayinin kamera kayıtları ile sabittir.

  konuyla ilgili çağrı merkezine başvurarak mağduriyetimin aciliyetle giderilmesini, satılan bu telefonun iadesini ve yaşadığım bu vukuatını, turkcell markasının toplumda yarattığı güven algısını hiçe sayarak faaliyette bulunduğunu düşündüğüm bayinin bilgilerini belirtir dilekçe ve tüm resmi belgeleri, görüştüğüm çağrı merkezi ekip şefinin yönlendirmesi üzerine hizmet@turkcell.com.tr adresine iletmeme rağmen 4 gündür çağrı merkezini defalarca arayıp konunun aciliyetini de belirtmeme rağmen henüz bir sonuç alamadım. bayiye gittiğimde ise konu ile ilgilenecek yetkililerin bayide olmadığını, bilgilerimi alıp en kısa sürede bana dönüş sağlayacaklarını söylediler ancak 4 gündür en ufak bir geri dönüş sağlamadılar.

  ilgili belgeler şu şekildedir

  (fatura ve banka pos bilgileri bayinin talebi ve kendilerine konunun intikali sebebiyle kaldırılmıştır)

  kvk garanti sorgu ekranı

  olası bir dönüşte veya sorunun çözümüne ilişkin bir geri bildirimde bu yazı yeniden güncellenecektir.

  edit: belgeler eklendi

  edit2: @dt 'nin hatırlatması üzerine kvk imeiden garanti sorgu ekranı eklendi. acele ve stres yüzünden unutmuşum sanırım

  edit3: turkcell twitter müşteri hizmetleri dm üzerinden şöyle bir mesaj gönderdi
  @sekuler öncelikli bakılması için ilgili ekibe bilgi verdik.

  edit4: turkcell ceosuna konuyu linkedin üzerinden iletmem üzerine genel müdürlükçe doğrudan iletişime geçtiler. konuyu takip ettiklerini ilettiler. 4 gündür diğer yetkililer konuyu nasıl takip ediyorlarsa linkedin sayesinde konuya anında dönüş sağlandı.

  edit5: bayii direktörü aradı. konunun kendileri ile alakalı olmadığı ancak müşteri memnuniyeti gereği çözüm için ellerimden geleni yapacaklarını söylediler sanırım konu çözülecek. ayrıca başlıkta yer alan bayi ismi ve fatura ile pos çıktısı etik ilkeler açısından ve bayi yöneticilerinin konudan 4 günün ardından haberdar oldukları dolayısıyla iyi niyetin suistimal edilmemesi için tarafımca kaldırılmıştır. amaç fiziksel olarak ulaşılamayan yetkililere ulaşmaktı ve bu gerçekleşti. bundan sonra buradan yalnızca süreci ve umarım tarafım lehinde verilecek kararı yazacağım

  edit6: bayi yetkilisi yeniden aradı. konunun kendilerini ilgilendiren bir sıkıntı olmadığını belirttiler. savcılık vasıtasıyla benim hakkımda işlem yaptıracaklarmış. fevkalade oldu bu iş şahtım şahbaz oldum...

  edit7: turkcell genel müdürlüğünden tekrar aradılar ve böyle dava açma veyahut savcılık müracatı gibi bir işlemin söz konusu olamayacağını, bayi adına benden özür dilediklerini belirttiler. genel merkezin tutumu ve çözüme yönelik çabası gerçekten takdire şaiyan. ancak süreç beni o kadar çok üzdü ki şu andan sonra telefon da kalsın bende mühim değil. ama entrylerim burada ve bayinin mahkeme ile sildirme tehditine rağmen silmeyeceğim. ben bu yazı ile kimseyi haksız fiil ile suçlamadım. yaşadığım tüm hâlleri harfiyen ve gerçeklere dayanarak yazdım. bayinin bilgilerini de kendi talepleri doğrultusunda konu onlara ulaştıktan sonra kaldırmıştım. amacım hiçbir kurumu zan altında bırakmak değildir. ortada düşündüğüm gibi bir durum varsa bunun yeniden başkalarınca yaşanmaması adına turkcell yetkilileri tarafından önüne geçmek ve mümkünatı dahilinde mağduriyetimin giderilmesini talep etmekten başka birşey değildi. süreçte bana destek olan kıymetli yazar arkadaşlarıma, olumsuz yorumlar yapanlarda dahil bizzat teşekkür ediyorum. yine de herhangi bir güncelleme yaşanırsa buradan yazacağım. ancak çok yoruldum sözlük.

  edit8: sorunuma halen bir çözüm üretilebilmiş değil. konu bayi, kvk ve turkcell genel merkezi arasıda talebim olan para iadesi üzerinden gidip gelmekte. merakla bekliyorum ve çözüm üretildiğinde anında yazacağım. süreci yakından takip eden turkcell genel müdürlüğüne gerçekten teşekkür etsem de koskoca markanın bu sorunu bu kadar uzatmaktansa anında çözüm üretmeyişi beni düşündürmekte. süreçte bana destek olan tüm yazarlara minnettarım.

  edit9: turkcell genel müdürlük yetkilisi aradı. cihazın tüm kayıtlarının sıfır olduğu yönünde bilgi verdi.kvk kayıtları beni yanıltmakla kalmadı ortalığı da aleve vermeme sebep oldu. bayinin de bir suçu yokmuş göründüğü üzere. neyse yapacak birşey yokmuş sevgili yazarlar cihazı bu şekilde kullanacağım. keşke 4 gün çırpınırken olaya müdahale edip bu cihazla ilgili şüphelerimi ortadan kaldırsaydı olay asla bu noktaya gelmeyecekti neyse canım çok ama çok sıkkın psikolojim tamamen bozuldu..
 • rezalet puanım 10 kanka.
 • okumadım fakat işin içinde turkcell varsa kesin rezalet gibi rezalettir
 • operatorden telefon almak zaten başlı başına bir rezalettir. ben de zamanın bu hataya düştüm annemin faturalı hattı üzerine iphone 7 aldım.satan uyanık cihazı bir üst model olan ip7 plus olarak sisteme girmiş. neyse ilk fatura geldi yüksek, dedim vergi vs falandır heralde(faturada cihaz modeli yazmaz kampanya vs yazar) neyse ikinci fatura geldi yine yüksek , dedim bu işte bi şeyler var. gittim bayiye dedim böyle böyle bunlar başladı yok efendim normal vs. sonra eve geldiğimde online işlemleri bir kurcaladım cihazı yüksek model işlemişler. sonra tabi paşa paşa düzelttirdim. operatorden telefon al-ma-yı-nız.
 • birkaç dakika içerisinde ne kadar çok mağduriyet yaşandığının ortaya çıkması birdaha asla turkcell markasının önünden dahi geçilmemesi gerektiğini ortaya koyuyor. başlığa yardımcı olan değerli sözlük üyelerine teşekkür ediyorum. bahse konu durum ciddi anlamda psikolojimi etkiledi durup durup hüzünleniyorum. canım çok sıkkın sözlük kazandığımız üç kuruş para ile hakkımızı alamadığımıza mı yanayım durduk yerde dolandırıcılığa maruz kaldığıma mı.. umarım bu işe bir çözüm bulabilirim..
 • ha şöyle yaa, bana böyle rezaletlerle gelin.

  rezalet puanım 10/10.
 • ensarci turkcell varsa rezalet kaçınılmaz. rezalet puanım 9999999999/10.
 • operatörler den telefon almanın galiba tek avantajı taksitli alma imkanı, zaten o telefonlarda piyasa fiyatından epey bir yüksek. kredi çekip malum sitelerden alınsa daha ucuza gelir.
  bu olaylar ilgili olarak rezalet puanım 10/10
  turkcell'den kurtuluları çok oldu ama al birini vur ötekine.
 • ürünü almadan önce garanti bandını kesinlikle kontrol edin. açma bahanesiyle kesinlikle çalışana vermeyin. operatörlerden kesinlikle telefon almayın. bu gözler paralel ithalatı distribütör garantili diye satmaya çalışan operatör mağazaları gördü. rezaletin daniskasıdır.
 • konuyu twitter üzerinden dm yolu ile kendilerine az önce yeniden ilettim talebin halen inceleme aşamasında olduğunu belirttiler. 4 gündür bu kadar açık ve net bir konu nasıl incelenip çözüm üretilmez. ilk kaydı açtığımda 48 saat içerisinde geri dönüş yapılacağı belirtilmişti ancak halen en ufak bir güncelleme söz konusu değil sözlük...