• neredeyse olacaktı dediğim önerme.
    insan bu ölür ama bir sırası, zamanı olmalı. izmir bir geceyi daha şiddetli bir yağmurla kucaklarken balkonuma da kucak kucak serpmiş. sigara içmek için çıktığımda ayağım kaydı, sandayeye tutunayım derken sarsıldı, ha gayret balkondaki şu demirlere tutunayım derken alçak olduklarından olsa gerek aşağı sarktım. bir kaç saniye içinde bunlar ağır çekim olurken aklımdan milyon tane düşünce geçti. yüksek bir yerden düşen adamın aklından neler geçiyordur kim bilir. hayatın bir film şeridi gibi geçmesine yetecek kadar uzun olabilir o süre, inandım.
    ben geçmişi değil de geleceği düşündüm. içeride uyuyan üç yaşındaki kızımı en çok...
    *düşsem ve ölsem yokluğum farkedilip biri eve kontrol etmeye gelene dek o ne yapacak acaba?
    *balkon kapısını açabiliyor, ya o da çıkarsa, eyvah sandalye.... tırmanmayı seviyor.
    *ya benim onu bırakıp gittiğimi düşünürse
    * bir iki saat içinde yoklamak için "anne yatağıma gel" diyecek. ben gitmeyince çok ağlarsa
    * yalnızlık kötüymüş
    *cep telefonu cebimde olsa düşerken birini arayabilir miyim?

toparlanınca gidip kızımı öptüm, izledim, öptüm.

şimdi oturmuş sakin sakin sigaramı içiyorum. işini yavaştan alsın, hemen öldürmesin.
  • sigara içmeye sebebiyet veren ölümcül olguların yanında akla bile gelmeyen önerme**
  • kamunun sempatisini kazanma uğraşındaki siyasetçilerin söylemlerine konu olması ile birlikte histerik bir toplumsal saplantı haline dönüştüğü resmileşen söylem.

dünya sağlık örgütünün harvard kamu sağlığı enstütüsüne yaptırdığı araştırmalara göre günlük kalori alımını değiştirmeden 30kcal karşılığı 7.5gr karbonhidrat yerine hidrojene nebati yağlarda (yani margarin) bol bol bulunan trans yağ asitlerinden 4gr tüketmek, bir yılda kalp krizi geçirme riskini ikiye katlamaktaymış. kazalar, cinayetler hariç; doğal yolla meydana gelen ölümlerin %60 kadarının mesulu kalp ve damar hastalıklarını önleme ile ilgili uyarıların başında sigara değil beslenme biçimini değiştirmek ve egzersiz yapmak gösterilmektedir. binaenaleyh eğer bir şeylerin üzerine "öldürür" yazılacaksa bunlar şüphesiz o her gün cafcaflı reklamlarınız izlemeye doyamadığımız, sloganlarını ağzımıza sakız ettiğimiz margarinler, cipsler, işlenmiş gıdalar olmalıdır.

sigara öldürmez demek gibi bir niyetim yok tabi. sigara içme alışkanlığının azaltılması, toplum sağlığı ve yaşam kalitesinin (ki tiksinir hale geldim bu "yaşam kalitesi" sözünden de) iyileştirilmesi adına fevkalade yararlı bir eylemdir. mamafih kalın kafalılığın bir hududu, riyakarlığın da bir sınırı olmalıdır.
  • disko kralı'nın ve dolayısıyla okan bayülgen'in yeni saplantısı. sigaraya olan bağımlılığı bilinen okan bayülgen, kapalı alanlarda sigara yasağını kendine has bir üslupla hicvediyor, iğneliyor, eleştiriyor. çok klasikleşmiş olan ve çoğu yerde karşımıza çıkan, "sigaranın içindeki maddeler", "sigaranın zararları" gibi çeşitli başlıkları okuyor okan aşırı baymış bir ses tonuyla. ekrandan da sigara ile ilgili çok hızlı görüntüler akıyor.

kişisel olarak ben, sigaranın böylesine basit bir maddeymişçesine gösterilmesinden ve alay konusu haline gelmesinden rahatsız oldum. sigaranın içeriğinde roket yakıtı veya fare zehri olması komik ve dalga geçilecek bir şey değil. insanlara bunlar masal gibi geliyor belki, belki içinde olduğu iddia edilen bir çok madde (roket yakıtı, fare zehiri gibi) sigarada yok ama ortada bir gerçek var; insanlar göz göre göre sigara yüzünden hayatlarını kaybediyorlar ve tekrar söylüyorum, bu komik ve dalga geçilecek bir şey değil. sigaradan nefret eden bir insan olarak, sigara yasağının saçma olduğunu kabul ediyorum. ama sigaranın varolması, yasağından çok daha saçma.

not: "okan bayülgen hiç dalga geçmiyor ki sadece sigara hakkında doğru olan şeyleri okuyor." diyen arkadaşlar çıkışta odama gelsinler.
  • sigara içenlerin zatüreden ölümlerinin sorumlusu sigara değil devlettir, biline! malum, dışarda soğuktan götümüz donarak sigara içiyoruz.
  • loknar 'in ingiltereden getirdigi cafe creme kutusunun önünde yaklasik (abartisiz) 32 puntoyla, kutunun yarisini kaplar sekildeki "smoking kills" yazisini gördügümde gerçekten de dehsete düstügüm, dogruluguna korku içinde inanmak zorunda kaldigim hadise... arkasinda da yine yakin bir büyüklükte "smokers die young" yaziyordu... bu manzara karsisinda aklimdan geçen sadece iki sey olmustu "god save the queen" ve "viva elizabeth"...
  • önce süründürür sonra öldürür..
  • geceleri tv kanallarinda beyin yikayan slogan. hastanin akcigerini eline alan doktor ise gunlerdir gozlerimin onune gelip duruyor. (bkz: sigarayi birakmak)
  • disko kralı, medya kralı ve muhabbet kralı'nda gördüğümüz sigarayla daşak geçme veteresi. hatunun sesiyle seslendirilen skeçler zorlama mizahın en güzel örneği. eskiden negzel okan seslendirirdi bunları...
hesabın var mı? giriş yap