şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünyanın gelmiş geçmiş en iyi komutanı, en iyi lideri mustafa kemal atatürk'ün isteyerek yahut istemeyerek yaptığı hede.
  bütün fotoğraflarında elinde sigara, yemek masasında rakı. atam bunu kasti olarak mı yapıyordu yoksa öyle mi denk geliyordu bilinmez. ancak "bütün ümidim gençliktedir" diyen bir liderin böyle davranışlarla gençliğe kötü örnek olması, gençliği kötü alışkanlıklara yönlendirmesi hoş değil.
  keşke bununla ilgili bir açıklaması da olsaydı atam'ın. deseydi ki "ben içiyorum, siz içmeyin. çok zararlı." bu şekilde gençleri uyarsaydı.
  biz yine de atam'ızın bu davranışlarını örnek almıyor, iyi şeylerini örnek alıyoruz.
  askeri dehasını, kitaplara verdiği önemi, çalışkanlığını, üretkenliğini, yardımseverliğini örnek alıyoruz.
 • 10 savaşa katıl, cumhuriyeti kur, devrimler yap, 30 ülkeyle siyasi olarak savaş, iç sorunları bastır,sonra gel de içme. yaptıklarını yazmaya, dertlerini yazmaya zaman yetmez.
  atam az içmişsin.

  ''fikirler kurşun geçirmez'' biz onun fikirlerini örnek aldık. yediği içtiği kendine herkesin.

  hee siz zaten yedi yirmi dört hurma, zeytin yiyorsunuz mk.
 • 9 yaşında çocuk ile evlenip tüm ümmete kötü örnek olmaktan evla harekettir. afiyet olsun paşama.
 • (bkz: engelle)
 • (bkz: küfür yemek için başlık açmak)

  başka bir izahı yok!
 • vatanı kurtar. yokluklar içinde çalış didin ölüme kafa tut. corağın ortasında sanayi oluştur. dava uğruna çalışırken annenin cenazesine bile katılama ama bu aminakodumun gençliği sigarayı rakıyı örnek alsın? oğlum biz siz değiliz. trolluk yaparken kendinizden çıkarım yaparak yapmayın.

  biz ideallerini örnek alıyoruz gazi paşanın. cumhuriyeti yükseltme ülküsünü örnek alıyoruz.

  engelle
  başlıklarını engelle
  istiklal mahkemelerinde yargıla
 • savaşlar, salgın hastalıklar hatta basit hastalıklar yüzünden ölümlerin sıradan sayıldığı yıllarda yaşamış bir insanın, diğer bir çok çağdaşları gibi yegane eğlencesi içki ve sigara. bu geleneği yaşatıyoruz, yaşatacağız.
 • 10 savaşa katıl, cumhuriyeti kur, devrimler yap, 30 ülkeyle siyasi olarak savaş, iç sorunları bastır,sonra gel de örnek ala ala senin içkini ve sigaranı örnek alsınlar.

  edit: sigara yerine kumar yazmışım amk.
 • hakli oldugunu varsayarsak, o yillarda sigaraya karsi bakis cok cok farkliymis. gunumuzde farkinda oldugumuz zararlar o zamanlar bilinmiyordu, hatta kullanilmasi tesvik ediliyordu zamanin brosurlerinde. atam da ictigi icin duzenli olarak, genelde elinde. ozellikle raki ile fotograf cektirmeyi tercih ettigini dusunmuyorum. zira raki icerken fotografi var ama cok ufak bir yuzdesi raki icerken cekilmis hali. butun fotograflarinda raki var yazmissin bu da troll ve karalama icin yazilmis oldugunu dusundurtuyor insana, gerceklikten cok uzak cunku. ayrica alkol aliskanliginin zararlarinin da farkinda olmadigini ve biliyor olsaydi birakacagini dile getirmistir. ısmet inonunun hatiratlarindaydi galiba bu dialog hatirlamiyorum.