şükela:  tümü | bugün soru sor
 • merhum suleyman hilmi tunahan hocaefendinin memleketidir.
 • insanının çok yakışıklı olduğu* bir önceki cümleden belli olduğu üzere de burnu büyük insanlar şehri.
 • annemle babamın doğup büyüdükleri ve ölesiye merak ettiğim hatta yasamak istediğim şehir.
 • aslı silistra dır**.nüfusu yaklaşık 70 bin civarındadır ve git gide azalmaktadır.
  tuna nehri kıyısındadır ve çok güzel bir şehirdir.bulgaristanın en büyük köyü olan aydemir köyünün hemen yanındadır.
  romanya ile sınır kapısı vardır.bu sınır kapısının yanında nikola yonkov vaptsarov adında bir okul vardır*.
  okulum gayet iyi bir okuldur,resim bölümünde olanlar bir çok uluslar arası ödül kazanmışlardır.okul bahçeside topa yeterince hızlı vurabilirseniz top romanyaya kaçar.*
  birsürü disko-bar-cafe bulunur,birkaçtane sinema bulunur.silistra da hayan güzeldir.bu 70 bin lik nüfus kafe-bar v.s hiç ihmal etmez.
  benim yıllarca oturduğum delenkite adında bir sempt e sahiptir.nüfusun azalması ile felan artık okullar tatildeyken delenki-silistra arası otobüs bulmak çok çok zordur.bu sebepten dolay taksi ler dolmuş mantığı ile çalışmaktadırlar,kişi başı bilet ücreti alırlar,kalkmaları için 4 kişi binmesi gerekir.
  trafik sıkışıklığı görülmemiştir.
  bir ara bulgaristanın,ve iddialara göre avrupanın çalıntı otomobil merkezi olduğu söylenir.halen çok iyi durumda '92 model bir bmw 4,5 milyara alınabilir.

  delenkite de genelde çingenelerin oturduğu "cesurlar apartmanı" lakaplı 12 katlı bir bina bulunur.özelliği inşaat aşamasında 6. kattan sonrası yamuk inşa edilmiş olması.(bkz: pisa kulesi)

  delenkite de oturmak bir köy-kent te oturmak gibidir.çocukken ister çevredeki meyve bahçelerini dolaşın,gönlünüzce yiyin ister bisikletle tüm şehri gezi,ister ağaçlara tırmanın isterseniz de sıradan şehir aktivitelerini icra edin.

  bulgaristanın 2007 de avrupa birliğine gireceğinden,avrupa şehirlerin düzenlenmesi için de para vermesi sunucu silistranın çevre düzenlemesi,parklar v.s baştan yapılmıştır.müslüman nüfus için ise büyük bir cami inşa edilmiştir.

  bir çok antik şehir kazısı yapılmaktadır.bazıları okul bahçesi yanına kadar geldiğinden resim derslerinde kazıların yanına gidip saatlerce çimlere uzanıp resim* çizerdik.şehirn küçük olmasından dolayı ise resim derslerinde sergiye,edebiyat derslerinde de tiyatroya gitmişliğimiz vardır.

  silistrada ki okulumun ise türkiyedeki bir çok özel okulda bile bulunmayan imkanlara sahipti.bunlar,geniş 16-24 kişilik sınıflar,her sınıfta piyano ve tepegöz, sinema ve konferans salonu,resim atolyeleri,gitar studuyosu,piano odaları,akordeon odaları ve değişik müzik odaları,öğrenci mutfağı ve marangoz v.s atolyesi*,vicut geliştirme salonu,kapalı spor salonları,futbol ve basketbol sahaları 2 kafeterya 2 kantin,bilgisayar salonu,video salonu v.s. mezun oluncaya dek okul müdürünü en fazla 10 defa görmüşümdür.bulgar milli marşını ise bir kez ilkokul diploma töreninde bir kez de orta okul diploma töreninde duymuşumdur.
  ilkokul bitince herkesin isteğine göre ister resim ister müzik sınıfına,ister genel sınıfa alınırdı.müzik sınıfına örneğin size hangi enstrumanı çalmak istediğiniz sorulur ve siz "balalayka" bile deseniz ve sadece 1 kişi bile olsanız okul size bunun öğretmenini bulur ve öğrettirirdi.bunun dışında müzik literatürü ve solfej görürdünüz.resim sınıfında ise bir sanat okulundaki gibi ders verilirdi.

  silistreden gelen edit: silistre biraz bakimsiz kalmis, ama hala cok guzel bence. arkadaslardan bi kac tanesini bulabilirsem tadindan yenmez.(50cl sise bira fiyatlari 0.4 ila 1 ytl arasinda ayrica*) .

  silistreden gelen edit 2:okulumun yanindaki arkeolojik kazilar 1-2 yy dan kalma roma villasiymis.(2 litrelik kirmizi sarap 1.3 ytl ye geliyor*)

  silistreden gelen edit 3: istanbullular geceleyin nekadar yildizin gorulebilecegi konusunda hic bir fikri yok.
 • bireysel olarak satin alinamayan , cunku bulunamayan duduk.
  (bkz: silistre dudugu)
 • fonetik yapisi itibariyle de cok güzel bi küfür , bi bastan def etme etkisi de barindirabilecek bi söz öbegi. sinirli anlarimizda pek muhterem arkadaslarimiza siktiri cekerken kullandigimiz sigireleeee ye güzel bi alternatiftir. efektifligini test etmek isteyen uygun bi zamanda en yakindaki yavsak arkadasa karsi kullanabilir, sonsuz verim alacaktir.
 • bu yıl eylül ayında 1900 üncü yaş gününü kutlayacaktır bu şehir. kutlamalara (galiba 22 eylüldü tam hatırlamıyorum) tüm silistre halkı dünyanın neresinde olursa olsun davetli imiş, sözlük aracılığı ile de bunu belirteyim. gidin lan kutlamalara 70 000 lik şehir kalmış 50 000; en az 20 000 kişi şehir dışından görmek istiyorum o kutlamalarda! gerçi ben okul yüzünden gidemeyeceğim ama olsun, gözüm üzerinizde...

  (bkz: http://silistra.bg/)
 • çay kaşıklarını tuttugumuz yerde yazar. bir kale resmi ve altında silistre yazısı bulunur.
 • doğduğum ama ilk kez bu yaz gidebildiğim, çok şirin yaşanası kent...tuna kenarında çok güzel yemyeşil bir parkı ve parkın girişinde suyu içilebilen, başta havuz zannedilen enteresan bir çeşmesi var.