• meb onaylı bir çocuk kitabında, muhtemelen ruh hastası biri tarafından resmedilerek paylaşılmış hikaye, şuna bak hele şuna;

http://i.imgur.com/wbda9ht.jpg

makası da kuşun götüne soksaydınız en son bari. çocuk lan bunlar, kuş yakalayıp ayaklarını makasla kesmeye çalışmayacaklar mı sanıyorsunuz bunu okuduktan sonra? beyniniz nasıl çalışıyor sizin?

edit: imza kampanyası linkleri;
    http://www.change.org/…et-içeren-öğeler-kaldırılsın
    https://twitter.com/…rbck/status/337822638506401792
  • nasrettin hoca bir gün yolda yaralı bir kuş görür. alır evine götürür.

hayatında hiç leylek görmediği için kuşun tipini yadırgar.

(fıkranın bundan sonraki kısmı 13 yaşından küçükler için uygun değildir)

tutar önce kuşun gagasını keser. yine beğenmez. bacaklarını da keser. yine rahat etmez. kanatlarını da kesip karşısına alır ve şöyle bir bakar. "hah!" der "şimdi kuşa benzedin!"

kıssadan hisse: bir insan farklılıklara tahammül edemiyorsa bunun sebebi çoğunlukla o kişinin ufkunun yeterince geniş olmamasıdır.

ilham kaynağı için (bkz: #25930867)
  • fıkranın anlatımı yetmezmiş gibi görsellikle de birleştirilince skimsonik eğitim sistemimize maruz kalan çocuklarımızın psikolojisini oldukça etkilediğini düşünüyorum.
    ayrıca bu fıkra nasrettin hocayı küçümsemektedir, diye de bir hisse kapılmadım değil.
  • şimdi ben bir kitap hazırlasam, kitaptaki adam bir adamın kollarını ve kafasının yarısını kesse ve "şimdi bir sike benzedin hem de sünnetli bir sike" dese bu insanlık suçu olur, çocuk kitabı olarak da basılmaz ya.. işte ben böyle dünyanın adaletini..
  • nasreddin hocanın fıkrasına gülünmeyen adam olduğudur.

ayrıca, bu nasıl bir manyaklık!?
  • öğretenlerinin hiçbir şey bilmediği bir ülkenin öğretiminin örneği.
  • ben bir çocuğun traş edilmesiyle ilgili bir fıkra olduğunu düşündüm önce. öyle değilmiş.
    çocukların hayal dünyasına böyle imgeler sokmak ancak kafasını "kıssadan hisselerle" bozmuş bir zihniyetin yapısının ürünü olabilir.
    bu kitabın yazarını sıfır numara saç sakal traş edip, "işte şimdi kuşa benzedin" demek biraz olsun yüreğimi soğuturdu ama itiraf etmeliyim.
  • gizli bir mesaj vardir. bu mesaja gore eger siz de bizim gibi olmazsaniz aminiza koyariz demektir. inancinizi da kontrol ederiz siyasi goruslerinizi de demektir ayni zamanda.
  • uzuv kesme, milli eğitim müfredatında kendine hep yer bulmuş bir kavramdır. kolunu kesip "al diyetini" diyen karakterler, başını vermeyen şehit isimli kopan kellesini eline alıp düşman kovalamaya devam eden kahramanlar, kuşun kolunu kanadını kesen uydurma muzipler, çok konuşan karganın gagasını kesmeler vb hep okul kitaplarında yer almıştı. şiddetin bir çok durumda meşru sayılabildiği bir toplumun hakim zihniyetinin müfredata yansımasıdır bunlar. sokak hayvanlarını yakalayıp işkence eden, kulağını kuyruğunu kesen çocuklar kolay yetişmiyor.
  • dindar nesil yetiştirmek isterken, araya biraz da canilik katarak olayı el-kaide militanı üretimine bağlamaya çalışıyorlar galiba. bu garipliğin özü o bence.
hesabın var mı? giriş yap