şükela:  tümü | bugün
 • dünyanın tartışmasız en iyi keskin nişancısı idi . finlandiyalıdır. aslında bir çiftçi olan simo hayha , 1939-1940 arası finlandiyayı işgal eden ruslara karşı savaşmıştır. elinde bir adet 28 model mosin nagant tüfeği olmasına rağmen dokuz ayda 505 rus askerini öldürmüştür. 1 nisan 2002 de 96 yaşında vefat etmiştir.
 • 1998 yılında simo hayha'nın hayatını anlatan valkoinen kuolema (white death) adında bir kitap yayınlanmıştır. kitabın fince hariç herhangi bir dilde baskısı olmadığı için kitabı okuyup ingilizce olarak kısa bir özet yapan bir yazıdan bazı alıntılar yaptım :

  - 150 metre uzaklığındaki bir hedefi dakikada 16 kez vurabiliyor.

  - 21 aralık günü bir günde 25 kişi vurarak kişisel rekorunu yaptı. christmas gecesi onaylanmış 139 vuruşu vardı.

  - rusların çok iyi bir sniper ını vurmakla görevlendirildi. o ana kadar çok sayıda fin askerini öldürmüş , komünist parti üyesi asker mosin - nagant m91 3x dürbünlü tüfek kullanıyordu. hayha sabirli bir şekilde hedefini beklerken rus askerin dürbününün lensinden yansıyan güneş ışığını gördü. uzaklık 450 metreydi. kafasından tek vuruşla hemen öldürdü.

  - 6 mart günü 20 metreden sol yanağının üst kısmından çıkan bir kurşunla vuruluyor. trenle hastaneye kaldırılıyor ve barışın ilan edildiği 13 mart günü komadan uyanıyor.

  - kolla cross madalyası ile ödüllendiriliyor. bu madalyayı alan 4. kişi oluyor. daha önce alanlar ise mareşal mannerheim, başkan kallio ve colonel svenson (hayha nın komutanı)

  - kitap yazıldığında simo 93 yaşında ve hala hayattaydı. nasıl bu kadar iyi bir atıcı olduğu sorulduğunda ise cevabı : pratik yapmak

  http://www.snipercountry.com/…/valkoinenkuolema.asp
 • 542 kisinin hepsini de keskin nisanci tufegi ile oldurmemistir bu rakamin en az yarisini yari otomatik tufegi "kp31" ile (bkz: smg) oldurmustur.
 • toplam öldürdüğü insan sayısı olan 542ye, 1939-1940 yıllarındaki fin-rus savaşında 100 gün içerisinde ulaşmıştır.
 • fin-rus savaşının kahramanlarından. sniperlar dünyasının en iyisi olmakla beraber hollywood'un ilgisini çekememiştir vassili zaitsev'in aksine.
 • nefesi yerini belli etmesin diye ağzına kar doldururmuş.
 • isminin doğru yazılışı simo häyhä şeklinde olan finlandıyalı keskin nişancı.mosin nagant tüfeği ve suomi-kp/31 makinalı tabancası kullanmıştır.yaklaşık 800 düşman askerini yüz günün altında bir sürede ve az gün ışığı altında öldürmüştür.
 • simo hayha, aslında fin ordusunda nice inanılmaz işler başaran fin askerlerinden biridir. kızıl ordu tarafından beyaz ölüm olarak adlandırılırmıştır. (düşünün yani tek bir adam ürkütmüş koca ordunun askerlerini)

  simo hayha, fin cephesinin tek başarılı keskin nişancısı değildir, fin tarafında birçok iyi nişancı bu savaşta inanılmaz zaiyat verdirmiştir ama bunların en büyüğü simo hayha olduğundan sembolik bir isim olmuştur. sol yanağının uçmasıyla baya deforme olsa da, önceki hali karizmatiktir.
 • 1905 dogumlu, gelmis gecmis en usta silah kullanan askerdir.
  1 senelik askerlik hayati boyunca (1939-40) ruslarin isgalci guclerini katletmistir.

  yanagindan yaralanmasi 1940 yilinda yine bir baska sovyet sniper tarafindan gerceklestirilmistir.

  toplamda 800 kisiye yakin insan oldurdugu yalandir. dogru rakam yaklasik olarak 500 olup, bunun yarisina yakini durbunsuz bir tufekle gerceklestirilmistir. (keskin nisanci tufegi demeye dilim varmadi.)
 • kendisi kafasını fazla kaldırmak zorunda bırakması ve dürbünün lensinin parlama yapıp yerini belli etmesi sonucu dürbünlü tüfekleri tercih etmemekteydi.