şükela:  tümü | bugün soru sor
 • özellikle yeni nesil ergenler arasında oldukça yaygın olan tiptir bu tip. öss'ye girer baraji geçemez, ki o baraj 10 turkçe 5 mateamtik netiyle geçilebilir, sonra sınav sistemi şöyle kötü böyle berbat. yok öyle efendi!herkes okuyacak diye bir şey yok. baktın olmuyor, farklı alanlara yönelirsin. eminim ki herkesin yetenekli olduğu sektörler, branşlar vardır. önemli olan, bu potansiyelin farkına çok geç olmadan varabilmek. bu konuda öğrenci-veli-öğretmen üçgeninin herbir köşesine büyük görev ve sorumluluk düşüyor.
  edit: imla
 • tipi mipi bilmemde kalksın be kardeşim şu sınavlar.
 • haklı olsa bile argümanları yetersiz olan tiptir.

  iki şeyi baştan kabul edersek işimiz kolaylaşır:

  1-devletin, gençlerin gelişimi-istihdam yaratımı-insanların ufkunun açılması gibi bir derdi uzun zamandır yok.

  2-ösym marifetiyle yapılan sınavlar zeka veya yetenek ölçmeye dayalı değil. yanlış yönlendirilmiş, kapıya yığılmış, milyonlarca insanı ;aynı sorularla bir sıralamaya sokan ve buna göre yerleştiren bir sistem.
 • çok yüksek puan almış biri olarak söylüyorum ki ben de karşıyım. sınav sistemi herkesi yeteneğine göre, ilgi alanına göre seçmiyor. ne kadar soru çözdüysen ona göre seçiliyorsun. gerçekten bir şeyler hak edenler babayı da alabiliyor. ama milyonlarca öğrencinin olduğu bir ülkede de tek seçim kıytırık sınav sistemi, yani kötünün iyisi. ayrıca allahın dağında okuyan çocuk iyi bir eğitim alamadıysa bu onun suçu mu? sınav sistemi tamamiyle öğrencilere haksızlık yapan bir konumda. imkanı olanla olmayan arasındaki ayrımı daha da arttırıyor. türkiyedeki sınav, eğitim sisteminin ezberlemek üzere kurulmuş olması da cabası. düşünmek denen fiil yok, herkes unutmuş. ondan sonra da niye üniversite mezunu işşiz bu kadar çok. bu olayda sınav sisteminin de payı çok büyük.

  bu günler bence ülkenin daha iyi günleri yakında ülke eğitim çöplüğüne dönecek. çöplükte olan kişiler de sistem mağduru öğrenciler olacak.