• louie dizisinde bununla ilgili bir diyalog var. dizinin ana karakteri louis c.k. 'nın ilk randevuya çıktığı ama pek yakın ilgi göstermediği şişman bir kadın ile aralarında geçen diyalog. (kadının konuşmaları arasında louie'nin araya girdiği anlar var ama çok önemli olmadığı için oraları kesip sadece kadının sözlerini aktarıyorum.)

4. sezon 3. bölümden:

louie: - şişman değilsin.

şişman kadın: - lanet olsun. cidden hayal kırıklığı yaşatan bir şey bu louie. şişman bir kıza söyleyebileceğin en acımasızca şey ne, biliyor musun? "şişman değilsin." cidden çok boktan. nasıldır bilemezsin. şişmanım. şişman bir kız olmak çok boktan. insanlar bunu söylememi kabul etse ya? boktan! çok boktan. tüm şişman kızlar adına seni tüm erkeklerin yerine koyuyorum. niye bu kadar nefret ediyorsunuz bizden? insanların temel mutluluklarına ne oldu? çekici hissetmek, sevilmek? erkeklerin peşinden koşması falan bizde yok bunlar. bunun neresi adil? ve neden bunu kabul etmek zorundayım? komik olan ne, biliyor musun? erkeklerle sürekli flört ederim. çok yakışıklı, yüksek seviye erkeklerle bile. onlar da sorunsuz şekilde flört ederler benimle. çünkü seviyelerinin asla sorgulanmayacağını biliyorlar ama senin gibiler asla flört etmiyor benimle çünkü sadece benim gibi bir kızla olabileceğiniz düşüncesi sizi korkutuyor. neden olmasın peki? mesela... şurada olup bize baksaydın neyi görürdün, biliyor musun? tamamen uyumlu olduğumuzu. aslında birlikte harika bir çiftiz. ancak asla benim gibi bir kızla çıkmazsın sen. senden daha kilolu bir kızla çıktın mı hiç? "hiç şişman kızla yattın mı louie?" demedim. eminim yatmışsındır, her erkek yatmıştır. seninle tanıştığımda şöyle deseydim: "arka odaya geçip kolilerin üzerinde sevişelim mi" deseydim anında gelirdin. demek istediğim, hiç şişman bir kızla çıktın mı? hiç şişman bir kızı öptün mü? hiç şişman bir kıza kur yaptın mı? hiç şişman bir kızla el tutuştun mu? hiç benim gibi büyük bir kızla gündüz gözüyle sokaklarda el ele gezdin mi? hadisene. tut elimi. ne olacağını sanıyorsun? şişman bir kızın elini tutunca çükün mü düşecek? üzücü olan ne, biliyor musun? tek istediğim bu. istesem birilerini yatağa atarım. isteyen her kadın atar. onu istemiyorum. sevgili veya koca bile istemiyorum. tek istediğim hoş biriyle el ele tutuşurken yürüyüp konuşmak.
  • 5 kilo doğmuş ve o zamandan beri zayıflık nedir bilmeyen ve artık bununla yaşamaya alışmış ve kabullenmiş biri olarak şunu söyleyebilirim sadece, insanların ne yaptıklarıyla ilgili eleştirilerde bulunabilir şakalar yapabilirsiniz ama ne oldukları konusunda çok fazla konuşmayınız. her ne derseniz deyin onun dışında.bu bizim sorunumuz sizin değil. ya bunu kabul ederim ya da kendim başa çıkmaya çalışırım zaten.

evet çocuklar biz de biliyoruz "şişmanız" yani hayatımızın her dönemi bunu dile getirerek bir farkındalık yaratmıyorsunuz. yani biz zaten her girdiğimiz ortamda, medyada her gittiğimiz yerde bu durumla karşı karşıya geliyoruz. sizin çok da bir şey demenize gerek yok. yani tatlışlık olsun diye zayıf gösterdi demeniz bile bizim şişman olduğumuza bir vurgu ama allahtan bunlara çok takılmıyoruz artık. sağlıksa da öğrendik artık yani sen ekmeği kes deyince ben bunu ilk defa duymuyorum. bütün zayıflama önerileriniz sizden daha çok hatim ettim.

ya 1 mi 1,5 mu diyen olmuş. arkadaş biz zaten çok sevdiğimiz bir şey olsa da sen ayı 1,5 yedi deme diye 1 yiyoruz. zayıf bir kızın bunu deme ihtimali daha fazla inanın. ama evet sormayın içimizde kalıyor zaten. biri hesabı bana bırak demiş. hahaha sanki, sürekli bir yere gidip tüm mönüyü istiyoruz. çocuklar herkesin şişmanlığının nedeni çok yemek değil, ha benimki çok yemek gerçi inanın herkes öyle deli gibi yemiyor. belki yanlış şeyleri yiyor olabilirler. siz de bilirsiniz ki dişinizin kavuğunu doldurmayacak yiyecekler büyük tabakta küçücük porsiyonla geliyor ve hayvan gibi para veriyorsunuz. yani salatacı bir kızla bir restorana gitseniz onu zayıf tutacak bir salataya da deli gibi para vereceksiniz. ayrıca biz de siz yanımızdasınız diye yemeğe dürüm gömüp geliyoruz az yiyelim diye yanınızda. ahaha. şaka şaka istediğimizi yiyoruz ne yapalım. sanki kadın şişman olması size çok pahalıya patlıyor. ya biz de heralde biri bizi yemek yemeye götürsün de deli gibi yiyelim diye beklemiyoruz.

sürekli şişman olduğumuzu ve kilo almamamız gerektiğini söylerseniz daha çok yiyesimiz geliyor bu arada.

bir de 36 beden kadınlar lütfen yanımızda kilo aldım demeyin. gerçekten bizi böyle çok kabullenmiş olabilirsiniz ama gerçeklikten kopuyorum.

neyse, daha çok anlatabilirim ama işte bir çok konuşan bir şişman daha dememeniz için susuyorum. ha bunu da demeyin. her şişman komik, çok konuşan filan olmak zorunda değil. genellemeyin.
  • tek mi bir buçuk mu diye sormak.

tabi ki bir buçuk gerizekalı diyebilir. can sıkar üzer. hiç gerek yok.
  • ömrümde beş şişman tanıdım. üçü sensin.
  • yine yeni yeniden boş hassasiyetlere konu bir mevzu daha. hemen kızmayın, meramımı anlatayım önce. sonra isteyen gene kızıp, eksimi verebilir.

politik doğrucu olunacaksa eğer; iç tutarlılık gereği en başta cinsiyetten bağımsız olunması gerekip, kadın - erkek, şişman - zayıf, uzun - kısa (ya da ne bileyim kel - sırma saçlı diye uzayıp gidebilir bu liste.) ayırt etmeksizin insanların fiziksel özellikleri ile ilgili kırıcı olabilecek muhabbetlerden kaçınmak gerekli ama hayat böyle değil işte. insan dediğin pek de tutarlı bir varlık değil, (bence olmak zorunda da değil, o ayrı.) birine dikkat eden diğerine etmeyecek, unutacak, önemsemeyecek.

o yüzden keşke, bu iç ve dış sansür mekanizmalarını çok iplemeden isteyen istediği şeyi söyleyebilse, muhatabı da canı ne isterse, nasıl bir tonda isterse o cevabı verebilse.
  • çek şuradan kendine iki sandalyede laflayalım biraz.
  • yıl 2017, başlıkta şişman=sağlıksız, zayıf=sağlıklı algısı hala dorukta. lol.
  • hamile misin?

bu boku iki defa yedim artık tövbe ettim kimseye sormam.
  • (bkz: hamile misin?)
  • başka bir kızın güzelliğini, vücudunu övmek.
hesabın var mı? giriş yap