şükela:  tümü | bugün
 • amerika'da bir tüccar başkan seçildi. bugün dünya siyasetini belirliyor.
  bizler türkiye'de hala siyasetten gelen bir adayda ısrar ediyoruz. profesyonel siyasetçilerde. siyasete batmış siyasetçilerde.
  mecbur muyuz?
  -değiliz.
  örneğin 2019 çatı adayı bir siyasetçi olmak zorunda değil.

  amaç ortaklık üretmek olmalı.

  bir örnek ilber ortaylı
  ne deniyor?
  -çok yaşlı.
  kaç yaşında peki?
  -70
  trump?
  -71

  eee?

  özgür demirtaş?
  -siyasette yapamaz. şişirilmiş balon vs.
  tayyip erdoğan daha mı iyi?
  -hayır.

  eee?

  neden makul olmuyoruz? amaç ortak bir aday çıkartmak.
  türkiye'nin farklı kesimlerini bir araya toplayabilecek bir adaya ihtiyacımız var.

  donanımlı, kültürlü, seviyeli, demokrat ortak bir adaya ihtiyacımız var.
 • genelde darbe ile gerçekleştirilen operasyon.
 • bu başlığa ve bu başlığı açanın görüşlerine katılmamak ne mümkün.
  "milleti yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır" (amasya genelgesi) cümlesiyle başlayan bir istiklâl mücadelesi, sonrasında çağdaş uygarlıklar düzeyinin üzerine çıkmayı hedef olarak belirlemişti. ve bu doğrultuda da istiklâl harbini bmm'nin zaferiyle bitiren lozan'dan sonra ilân edilen cumhuriyet ile ve devamında gerçekleşen yenilikler bu yolda önemli gelişmeler sağlamıştı. fakat bugün gelinen noktayı ilber hoca'nın bir sözü ile özetlemek gerekirse "dün kuru ekmek, kuru üzüm yiyen cumhuriyet fikir ve ideal bakımından bugünün türkiye'sinden çok ileriydi."
  kalitesizliğin ve de seviyesizliğin ülkenin bir çok alanına yayıldığı, meclisten kavganın ve de gerginliğin eksik olmadığı şu günlerde, "kandırılmayacak" ve de ne yaptığını bilen, içinden geldiği toplumu bildiği kadar dünyayı da bilen donanımlı bir insana gerek vardır. lakin "balık baştan kokar" misali bugünkü görüntümüzden sorumlu olanlar siyasetçilerdir. bu siyasetçiler kaliteli insanlarla yer değiştirmediği müddetçe türk milletinin hayalindeki o mertebeye ulaşması da mümkün değildir. keza eğitim tarihimizde önemli bir yeri olan emrullah efendi'de "tuba ağacı nazariyesi" ile eğitimin ancak iyi eğitmenler tarafından verilirse başarılı olacağını belirtmiştir. zira günümüzdeki kalitesizlikten bir kalite çıkmasını beklemek aymazlıktır. ama siyasiler için demokrasilerde en mukaddes ritüel olan oy verme işlemine teşrif edip sandık başına geçecek olan bu kalitesizliğin mağduru ve mahsulü insanımızın farklı bir karar vermesini beklemek aymazlık olmayacak mı, sorusu akıllara gelebilir fakat ülkemizin güneydoğusu'nda (25 eylül barzani'nin bağımsızlık referandumu) ve de batı anadolu'da yunan'ın adalarımızı işgali ile artık ege denizi'nde türk gemilerine karşı her geçen gün sertleşen tutumu ve de fetö ile mücadele kapsamında halkın beklediğini bulamaması birçok insanın düşman süngüsünü göğsünde hissetmesine neden olacağından ankara kalesi gib başı dik hürriyet türküsü söyleyenlerin bu süreçte kıymeti de fikirlerinin doğruluğu da daha çok bilinecektir.