• dsg seçenekleri tüm motor tipleri için ekim 2015'de gelecek olan skoda modeli. amma homurdandınız amk, sanki ilk parti dsg'li gelse ikişer üçer tane alacaktınız.

benim asıl kafama takılan, daha araç showroomlara gireli 4 gün oldu ama şimdiden skoda bayileri "abi bunlar satıldı, sonraki teslimat eylül sonu, abi kapora ver seni de sıraya yazalım, abi 20 kişiden kapora aldık, abi bahtına ne renk ne donanım gelirse" demeye başladılar. lan yoksa yeni bir passat mı doğuyor !?

edit: tarihi yanlış vermişim.
  • sınıfının gerçi sınıflarda iyice melezleşti içiçe geçti ama d segmenti diyelim biz en akıcı tasarıma sahip arabası.eğer donanım-motor ve şanzıman konusunda iyi seçenekler ile satılırsa volkswagen passatın önüne ciddi bir engel.bu iyi tasarımın yanında şahane diz mesafesi ve bagaj hacmi (625 lt) ile gerçekten çok iyi bir seçenek.
  • yeni kasası ile birlikte iyiden iyiye bir audi görünümü kazanmış, malzeme kalitesinde de çağ atlamış şkoda.
  • yine bir uzun yol sonrası (2015 tdı dsg için) asagidaki yakıt degerini vermis arac:
    900-1000 kmlik yolda 3 kişi + hem full hem ağır bagaj ile trafik kurallarına fazlasıyla uyulduğunda 4.8-4.9 arasında.
    yolun ilk yarısı bu şekilde devam edildi. sonra gerede otobanda hiç gitmem ya, 170-190 arası gitseydim 5.6ya yükselecekti rakam. ama ben yine de trafik kurallarına uydum, o verilere hiç ulaşmadım *
  • 2.0 tdı dsg'sini test ettim. "every bit of an audi a6 contender" cümlesini topgear'dan araklayıp altına imzamı atıyorum. yerli tabirle "köpek gibi kaçıyor" teknik tabirle konfor ağırlıklı süspansiyon ayarlarına rağmen yol güvenliğinden taviz vermeyen direksiyonu biraz hissiz olsa da firkateyn büyüklüğünde kontrolü kolay keyifli bir araç. bu arada c200d style'dan daha pahalı bir araç haliyle mercedes prestiji çok rahat tercih edilebilir. aynı şey passat için de geçerli. tabi 136hp 1.6 mercedes aynı tepkileri sağlayıp tatmin eder mi bilinmez.

bagaj kapağı her zamanki gibi ağır ancan bir önceki kasaya göre daha hafif ve daha az karmaşık. araç bir önceki modelden daha büyük ancak daha hafif bu da performansa olumlu yansıyor.

kısacası aile için güzel bir sedan. dev gibi bir araba istiyorum ancak bu büyüklükte daha premium bir araç (a6, e-klass, 5-series, passat) alacak param yok diyorsanız alınır keyifle binilir.
  • dizel otomatik te olunca tadından yenmez
  • paranın alabileceği en iyi araba.
  • bagaj kapak ağırlığı aracın toplam ağırlık tasarrufu içerisinde fabrika beyanı ile mevut olan verilerden biri. araçla ilgili yapılan iyileştirmeler listesinde mevcut.

şahsıma daha iki hafta önce makam aracı olarak c200d style ve birkaç eklenti ile 158,275 tl'ye satın alındı. sipariş formunu cfo olarak kendim imzaladım. zaten başlangıç fiyatı 144,000, bir iki ilave yaptık haliyle. merso fiyat listesi

aracın fiyatının c200'den yüksek olması tamamen motor hacmi ile ilgili bir durum. yine de fiyatı nerdeyse audi a4 kadardır. audi fiyat listesi

araç adi gibi superb bir araçtır hatta 3. jenerasyonu artık full size luxury car olarak nitelendirilmektedir. bknz. skoda superb yine de seçim alanındır, aynı fiyat segmentinde daha lüks araçlar mevcuttur.
  • şahsıma iki hafta önce makam aracı olarak tahsis edilen fiat linea'yı reddedip yerine talep ettiğim araçtır. bekliyorum bakalım n'olacak.

edit: kovuldum.
  • anca babasının arabasını kullanabildiği için "yaşlı adam arabası yaeee, adam bunu alacak 364 ben niye bunu kullaniim yaee" diyen ergenler bok ata dursun, yeni kasası neredeyse tüm yurtdışı incelemelerde zirveyi zorlayan dereceler elde etmiştir. (özellikle britanyalılar bayılmıştır, ki ekseriyette japon ve iskandinav arabalarını tutarlar)

(edit: bir kaç kişi sormuş, nerde, kim demiş diye. şöyle örnek vereyim; yeri gelince marka model tanımadan itin deliğine sokan top gear'ın saloon sınıf araçlarda 8/10 skor alan 5 araba var: audi a4, mercedes c serisi, bentley flying spur, jaguar xe ve skoda superb. bunların içinde skoda superb editor's choice olarak ayrışıyor diğerlerinden. dahası bütün bu arabaların ve 9/10 alan bmw 3 serisi ve mercedes e63 amg arasında premium olmayan tek araba.

benzer seviyedeki rakipleri mazda 6 (7/10), ford mondeo (7/10), vw passat (7/10) vs. skoda superb'in arkasında kalıyorlar)

gayet yakışıklı dış görünüşü, sınıfında başka hiç bir arabanın sağlamadığı boyutları ve iç mekan ferahlığı, sade tasarımlı ama rakiplerinden çok da aşağı kalmayan iç mekan malzeme kalitesi, rakiplerinin fersah fersah önündeki donanım özellikleri ve yeterli sürüş dinamikleri ve uygun fiyatıyla sınıfının neredeyse "en mantıklı" otomobilidir.

örneğin, yukarıda verilen örnekten yola çıkarsak, içi tıka basa dolu bir dizel superb prestige (1.6 tdi; 119bin tl), içi tamtakır kuru bakır boşluktaki c200d style'dan (144bin tl) tam tamına 25 bin tl daha ucuzdur.

aynı şekilde tıka basa dolu superb prestij 1.4 tsi (109bin tl)ile çırılçıplak yeni audi a4 1.4 tsi (135bin tl) arasındaki fiyat farkı 26bin tl'dir.

benzer donanımları premium markalara katmak isterseniz, fiyat uçurumu daha da açılacaktır. (paket halinde alınabileceği için en az +5bin tl) üstüne üç beş daha koyup karınıza yılbaşında ikinci el küçük bir araba alırsınız, şanınız yürür..

gelgelelim, işte bu aradaki fark, premium araç kullanma imajı farkıdır. ne olursa olsun, skoda superb premium bir marka değildir, a4 ve c200'den hem sınıf, hem bazı noktalarda konfor açısından önde bile olsa bu böyledir.

tercih meselesidir.
hesabın var mı? giriş yap