• tercüme ettirecek bürosunu aradığım dildir. varsa bildiğiniz bir yer yeşillendirin.
  • sloven thrash metal dinleyip slovence öğreneyim derken sloven toplumsal bilinçdışının "korkunç türk" imgesine toslamak da varmış kaderde.

sarcasm adlı grubun 2002 tarihli albümlerinde yer alan "slovenski genocid" adlı şarkı gayet didaktik bir şekilde slovenya'daki trafik canavarı kaynaklı ölümlere dikkat çekmek isterken şarkının nakaratı konuyu ne ara türklere bağladı anlamadım:

ne vojna ne turki ne kuga ne more
    ne more slovenca nikoli pobit
    na cesti se kolje morimo otroke
    cesta slovenski bo genocid

yani diyor ki;

ne savaşlar ne türkler ne de veba
    slovenleri seremedi yere
    öldürüyoruz çocukları yollarda
    sloven soykırımı olacak yollarda

https://youtu.be/4jqcxykzq9u?t=82
  • sadece prosim sözcüğünü kullanarak; alo, efendim, anlamadım, buyrun, lütfen, afedersiniz, zahmet olmazsa, rica ederim demenizi sağlayan bir slav dili. *
  • güney slav dillerindendir. bu yüzden sırpça hırvatça ve boşnakça yla önemli benzer noktaları vardır. 2-2,5 milyon civarında insan tarafından konuşulur. slovenya osmanlı etkisinde en az kalan yugoslav cumhuriyeti olduğu için diğer yugoslav dillerine nazaran daha az türkçe kelime içerir.
    (bkz: slovence konuşma kılavuzu)
  • öğrenmeyi çok istediğim slav dili.
    siddharta sağolsun pek bir sevdirdi bu dili. ama nasıl öğreneceğim en ufak bir fikrim yok.
  • şuradan öğrenmeye başlayabileceğiniz bir dil. ilgilisine kaynak verilir.
  • elimde slovence kaynaklar vardır, çok zor buldum. slovenya tarihini ve kültürünü anlatan iki kitap da bulunmakta. hatta videolar da var.
  • elimde slovence kaynaklar var diyen arkadaş bilgilendirirse çok makbule geçer
hesabın var mı? giriş yap