• file marketlerde kapalıdır.

daha vahimi ise şudur.
    istanbul gaziosmanpaşa da bulunan fizik tedavi hastanesinin kendi kantini vs. yok.
    yakın çevredeki tek market hastanenin altında bulunan file marketdir. (acaba niye?)

yatalak babam bu hastanede kalırken ona refakat ediyordum.
    bir gün kendisine peçete, ıslak mendil, su gibi zaruri şeyler almak için kısa bir süreliğine yanlız bırakmak zorunda kaldım.
    iki dakika aşağı iner marketden alır gelirim dedim.
    tabi cuma öğlen saati olması nedeniyle market kapalıydı ve uzun süre başka market aramak zorunda kaldım. 5 dk'da dönebilecekken yarım saati buldu geri dönmem.
    geldiğimde ise adamın spastisite ağrıları başlamış ve yanında kimse olmadığı için onu çevirememişti. geldiğimde inim inim inliyordu adam.
    işte o sinirler ettiğim bedduanın, ettiğim küfürün haddi hesabı yoktur.

not: google map kullanaydın diyen var, yazdığımın aslında doğru olmadığını iddia eden mesajlar var.
    buyrun efendim bakım. bahsi geçen hastane ve çevresindeki marketler.
    gaziosmanpaşa fizik tedavi hastanesi yakınındaki marketler
    isteyen hastaneyi haritadan bulup çevresindeki marketleri arayabilir.

bunun dışında gelen mesajlara cevabımı şu entry'de verdim.
  • 2010’ların başındaki ekşi sözlük ile günümüz ekşi sözlüğü arasında ne denli iğrenç bir muhafazakarlaşma evrimi geçirildiğini gözler önüne seren başlığa konu olan durumdur. resmen odtü-boğaziçi gençliğinden gazi üniversitesi gençliğine bir evriliş var zihniyet olarak ekşi sözlükte ve bu çok acı.

siyasal islam, din ve devlet işlerini öylesine mide bulandırır bir şekilde birbirine bulaştırdı ki, artık insanlar dini kuralların gündelik hayatın, devlet işlerinin ve hatta ekonomik işleyişin bile bir parçası olmasını yadırgamaz hatta destekler oldular. neyseki, genç nesille birlikte gelen bir değişim rüzgarı var ve bu 2020’lere en geç 2030’lara damgasını vuracak ve siyasal islamı yerle yeksan edecektir “allah’ın izniyle” hiç şüphesiz.
  • şok marketlerin migros'tan ülker grubuna satıldıktan sonra, ellerinde kalan stokları bitirene dek alkol satışı yapıp; sonrasında yapmaması gibi müthiş riyakarca bir tutumun arkasından beklenmesi gereken göz boyamadır.

yıllardır düzenli alkol tüketen biri olarak; alkolü satana da, taşıyana da, içene de lanet edildiğini buyuran bir inancın temsilcilerine bu ayıp hiç dokunmazken; cuma namazı saatinde yalandan dükkanı kapatmalarının, kürtaj yaptığı esnada eleştiri duyunca 155'i aramakla tehdit eden dayılar ve onların çocuklarına şirin görünme çabası olduğunu görmem için alim olmama gerek yok diye düşünüyorum.
  • bir ateist olarak yadırgamadığımdır. adam gibi yemek molası bile veremeyen çalışanlar bari cuma günü fırsattan istifade dinlensin. isteyen namaza gitsin isteyen de arkada kafasını dinlesin.
  • o kadar da büyütülecek bir durum yok ortada maksimum 40 dakikalık bir mevzu. misal almanya' da pazar gunleri her yerin yokluk derecesine kapalı olmasının sebeplerinden biri de kişisel özgürlüklerden olan ibadet özgürlüğü. bu arada ben dindar bir insan sayılmam hatta bu entryi cuma saatinde yazıyorum . herşeyi büyütmenin manası yok yani.
  • adam maddi kayıp yaşayıp müşterilerini rakip mağazalara kaptırma ihtimalini dahi göze alarak, çalışanların dini inançlarına saygı duyup çalışmamalarını sağlamış.

iki yüzlü yavşaklar tarafından yadırganmış. adam izin vermeyip çalıştırmak istese hede hödö derdiniz, kraldan çok kralcı olurdunuz ibneler.

sen de gider migrostan alışverişini yaparsın o saatte o zaman, o kaybetmiş olur senin mantığınla kapiş?

bi kaç sefer ben de denk geldim aynı durumu yaşadım. ancak buraya başlık açacak kadar bir sıkıntı yok, gider başka yerden alışveriş yaparsın.
  • kapalı olan da var açık olan da. sanıyorum bölgesel farklılık gösteriyor. hoş açık olanlarda da kadınlar çalışıyor oluyor. gel gelelim bu konu bence tercih sınıfına girer. sonuçta devlet kurumu değil.
  • sürekli aynı muhabbet. yahudiler bu eylemi sürekli yapıyor, onlara gelince 'saygı, sevgi hoşgörü, vay be inançlarına ne kadar bağlılar...' müslüman yapınca 'hangi devirde yaşıyoruz.'
  • bim'dede mevcut olan saçmalıktır. yahu tamam erkek personel namaza gidiyor eyvallah ama kadın personel çalıştırsın marketi niye kapatıyorsunuz.

edit: bazı arkadaşlar cuma namazı saatinde alışverişin yasak olduğu hususunu mesaj attılar. cuma namazı ile ilgili kuran'da şöyle demektedir:
    "ey iman edenler! cuma günü namaz için çağrı yapıldığında allah’ı anmaya koşun ve alışverişi bırakın. eğer bilirseniz, bu sizin için çok hayırlıdır." cuma suresi 9.ayet

bu ayete göre namaz için çağrılınca alışverişi bırakın demektedir. yani alışverişi bırakmanın amacı namaz kılmaktır.

allah'a ve âhiret gününe inananlara cuma namazı farzdır. ancak yolcu, köle, çocuk, kadın ve hastalar bundan müstesnadır." (ebû dâvud, ı, 644, h. no: 1067; dârakutnî, ıı, 3; bağavî, şerhu's-sünne, ı, 225

yukarıdaki hadise göre cuma namazı kadınlara farz değildir. dolayısıyla cuma namazına yapılan çağrı kadınlara değildir yani kadınların alışverişi bırakmasının gereği yoktur.
  • din ve market işlerinin birbirinden ayrılması olayı vuku buldu sanırım..
hesabın var mı? giriş yap