şükela:  tümü | bugün
  • kızıl ve yeşil renklerde, sert ve damarlı bir mermer çeşidi.
  • küçük siyah benekli, koyu kırmızı ya da yeşil renkli, iyi cilalanabilen; sütun ve trabzan yapımında kullanıldığı bilinen, mermer görünümünde, ancak magmatik kökenli ve çok sert bir taş olan porfır.
  • bilardo toplarina vurmaga yarayan degnegin ucuna sürdügümüz tebesirin bir diger adi.
  • roma heykellerinde kullanılırdı, orta çağda da kiliselerde görülebilir. su almaz yapıda olduğu için çabuk kurur, bu yüzden banyo ve küvet gibi ıslak bölgelerde kullanılır, o yüzden edebiyatçılarda bu kullanımla rastlamanız pek olağan. porfir de derler, zira fransızcası porphyre'dir; grekçe porpura(mor)'dan gelir. somaki kullanımı ise arapçadan gelir: summaki. summaki'nin nereden geldiğine dair bir kaynak bulamadım ama ben rengi gereği sumak anlamına gelen summaq'tan geldiğini düşünüyorum.
  • "mısır taşı" dendiğini de duymuşumdur, çünkü bakın çok ilginç ki plinius mısır'da keşfedildiğini aktarır, sanırım böyle bir adlandırmaya sahip olması bu ilginç, kısmi-belgeden ötürüdür.
  • "yeşil somakilerin arasında yılan isa'ydı. kişilik yenilenmesi olarak yılan sembolizminin en önemli gelişimi muhtemelen kundalini yogasında görülebilir." carl gustav jung - rüyalar