• son x yılın en iyi y'si ekolüne kendi çapımda yapmak istediğim katkı. ayrıca bana göre son derece önemli bir husus, bilhassa son yıllardaki kaleci tartışmaları dikkate alınırsa...

evet. 1986-2016 yılları arasında beşiktaş kalesini kormuş en iyi kalecileri yazıyorum, dikkat kesilin:

1- raimond aumann.

günümüzde "adam gibi adam" deniliyor bir takım kaleciler için. aumann "kaleci gibi kaleci" idi. kaleci aumann'dı. beşiktaş'a geldiğinde bayern münih gibi bir takımın kalesini 12 sene korumuş, sayısız kupa kazanmıştı ve 1990 dünya kupasını kazanan alman milli takımının kadrosunda yer almış bir kaleciydi.

bir kalecide olması gereken tüm özelliklere sahipti. uzun saçları ve şapkasıyla beşiktaş kalesine de yakışıyordu. yalnızca 1 sezon oynamasına rağmen beşiktaş'ın son 21 yıldaki 3 şampiyonluğundan birinde önemli pay sahibi oldu. 1994/95 sezonunda ligde oynadığı 25 maçta sadece 19 gol yedi.

talihsiz 3-0'lık rosenborg maçının yaşandığı 1995/96 sezonunda ise ligde oynadığı 8 maçta 11 gol yemişti. ama bir önceki sezon gelen şampiyonlukta önemli rol oynayan aumann'a ne yazık ki bir maçlık kredi verilmedi. üstelik o dönem avrupa'da başarı gibi bir hedefi de yoktu beşiktaş'ın. halbuki 2014/15 ve 2015/16 sezonlarında böyle bir hedef vardı ve her iki sezonda da kaleci hatalarıyla avrupa'ya veda etti takım. her neyse, aumann bana göre beşiktaş'ın son 30 yıldaki en iyi kalecisidir.

2- jaroslaw bako.

liseliler, üniversiteliler filan bilmez ama polonyalı bako cidden iyiydi. 1991/92 sezonundaki şampiyonlukta epey katkısı vardı. o sezon oynadığı 28 lig maçında sadece 20 gol yemişti. galatasaray'ın şike yaparak şampiyon olduğu 1992/93 sezonunda ise 24 lig maçında 16 gol yemişti. hava toplarına hakimdi, eliyle oyun kurardı. uzun boylu olmasının dezavantajı ise ayaklarıydı. kalecilerin geri pası elle kontrol edebildiği son sezonda performansı daha iyiyken, bu kuralın değiştiği 92 senesinde topu ayağıyla uzaklaştırmaya çalışırken bazı hatalar yapmışlığı da vardı.

beşiktaş'a benim gibi gordon milne zamanında, metin-ali-feyyaz ile aşık olmuş olanlar bako ile forma reklamımız beko arasında bir bağ olup olmadığını da kesin merak etmiştir.

3- oscar cordoba.

100. yılda gelen şampiyonluğun baş kahramanlarından. yeni nesilin nispeten daha iyi bildiği tanıdığı bir kaleci. gerek eliyle gerekse her iki ayağıyla müthiş paslar hatta asistler yapması, refleksleri, takımı ateşleyen tutkulu yapısı ve kalede duruşuyla dosta güven düşmana korku salması artı yönleriydi. 2002/03 sezonunda 31 maçta yediği 14 gol beşiktaş adına adeta bir rekordur.

kendisinin son 30 yıldaki en iyi değil de, en iyi üçüncü beşiktaş kaleci olmasının ise bir kaç sebebi var. ilki ve belki de en önemlisi isminin şike iddiaları ile anılmış olmasıdır. beşiktaş'tan lig ve kupa şampiyonlukları yaşamış olmasına rağmen antalyaspor'a transfer olarak kariyerini zedelemesi de başka bir etken. bunların yanı sıra meşhur 0-4'lük samsun maçının da yaşandığı 2003/04 sezonunda oynadığı 26 maçta 34 gol yemesi de cordoba klasındaki bir kaleciye yakışmayacak bir istatistik. son olarak beşiktaş'ın o yıllardaki kötü gidişi, performans olarak aynı dönemlerde galatasaray'da forma giyen vatandaşı mondragon'un gerisine düşmesine sebep olmuştur diyebiliriz. yine de bu listenin üçüncü sırasına girer.

son 30 yılda en az 5 maça çıkmış beşiktaş kalecilerine de ismen değinecek olursak:

zafer öğer (1980-88, 1993-95)
    adem ibrahimoğlu (1981-86)
    milos jurkovic (1986-87)
    rade zalad (1987-90) adını bile anmak utanç verici.
    metin akçevre (1988-93)
    engin ipekoğlu (1989-91)
    şener kurtulmuş (1993-96)
    fevzi tuncay (1994-2002)
    marijan mrmic (1995-98) beşiktaş'ın son 30 yıldaki en iyi 4. kalecisi.
    ike shorunmu (1999-2001)
    thomas mhyre (2001-02)
    mattias asper (2001-02
    peter kjaer (2001-02)
    ramazan kurşunlu (2003-05)
    murat şahin (2004-07)
    vedran runje (2006-07)
    rüştü reçber (2007-12) beşiktaş'ın son 30 yıldaki en iyi 5. kalecisi.
    hakan arıkan (2007-11)
    cenk gönen (2010-15)
    allan mcgregor (2012-13)
    tolga zengin (2013-...)
    günay güvenç (2014-...)
  • (bkz: oscar cordoba)
  • kesinlikle tolga zengin değildir.
  • (bkz: daniel pancu)
  • (bkz: bako)
  • bu soruya asper yanıtını vermeyen adam futboldan anlamıyordur. bu kadar netim.
  • 30 yıl diye zaman limit konmuş olmasına rağmen sabri dino diyen adam, iki hadi bilemedin üç hatalı gol yediği için aumann'ı bako'yu eleştiriyor. yerine de pancu filan demiş. tam bir ergen davranışı gösteren bu adama haddini bildiriniz.
  • listeye bak hepsi birbirinden kötü. illa bir isim yazılacaksa o da rüştü reçber dir.
  • raimond aumann olduğunu düşünmediğim kalecidir.
    nerden geldiği vs. istatistik bilgideki janjan güzel tabii. ama aumann özellikle takım arkadaşlarıyla arasına koyduğu mesafe, daum'dan başkasını tanımaması, ertesi sene kuntz'dan başkasını sallamaması gibi yönleriyle, takım içinde çok çıkıntı durdu hep. sadece rosenborg maçı değil, 1,5 sene boyunca şampiyon olurken bile yediği abuk sabuk gollere hiç gelmiyorum. sanki televizyondan izlediğimiz bayern kalecisi başkasıydı, bizdeki başka.
    şu son 21 yılda 3 şampiyonluk lafına da artık alışmışsınız bakıyorum. ne güzel. beşiktaşlı da unuttuysa beşiktaş'ın ne olduğunu, sıçmışız. beşiktaş son 30 yılda 7 kez şampiyon olmuştur, sesimle sekiz şampiyonluğunu bağırmışlığım vardır. gurur duyarım.
hesabın var mı? giriş yap