• internet haberciliğinde "oha" yerine kullanılıyor. son dakika! (oha!) tahliye edilmemişler!
  • haber kanallarının dikkati toplamak amacıyla kullandıkları şey.

haber kanallarının olaydan saatler sonra bile dikkati toplamak amacıyla kullandıkları şey aynı zamanda.

son dakika spotu üstte yazar, altta sürekli olayla ilgili güncel gelişmeler verilir, o zaman gayet meşrudur. ama olaydan bilmem kaç saat sonra bile, konuyla ilgili bir program işlenmediği halde ve güncel hiçbir bilginin yazmadığı haber spotunun orada durmasına ne gerek var?
  • hayırsız haber vericisi. görüldüğünde korkuyla okunan, her daim..
  • yumurtayı kapıya dayayan, kendi başına buyruk, dengesiz zaman parçası.
    gelmesini bekliyorsan bin yıl, gitmesin diye nefesini tutuyorsan, göz kırpışı kadar sürer.
  • başbakan'ın obama'ya telefon etmesi bu duruma bir örnektir.

öyle müthiş bir şeydir çünkü bu. tüm türkiye'yi çok yakından ilgilendirir ikilinin telefonda konuşması.

-obama naber la napıon
    -iyidir recep sen napıon
    -napalım işte, hadi öptüm kib bye
    -haydi gözüm görüşürüz

telefon kapanır.

başbakanlık basın danışmanı çağırılır.

-haber bültenlerine bildiri gönderin, az önce obama'yı aradım. eheh.
  • kaygının bittiği an. işler son dakikada yetişir.
  • ik:

covid 19 hakkında duyuru:
    "10 eylül 2020 perşembe günü itibarı ile şirketimiz xxx departmanlarında toplamda 7 çalışanımızın test sonuçları pozitif çıkmış ve tedavi görmeye başlamışlardır.
    tüm çalışanlarımızın bilgisine sunar sağlıklı günler dileriz."

bakalım ne kadar daha yakalanmadan devam edebileceğiz...

edit: hala devam ediyoruz.
  • hurriyet, milliyet gibi gazetelerin internet baskisinda verilen, anlik gelismeleri bildiren linklerdir.
    bugunun hurriyet gazetesinden ornek vermek gerekirse ;

14:11 (a) milli bayan basketbol takımı oyuncularından bazıları sağlık kontrolünden geçti.
    13:55 (a) milli bayan basketbol takımı oyuncularından bazıları sağlık kontrolünden geçti.
    13:51 (a) milli bayan basketbol takımı oyuncularından bazıları sağlık kontrolünden geçti.

şeklinde haberler gorebiliyoruz.

be adam, haberi

14:30 (a) milli bayan basketbol takımı oyuncularının hepsi sağlık kontrolünden geçti.

şeklinde versen ölür müsün? ben her dakikamı sana mı ayırıcam!
  • (bkz: breaking news)
hesabın var mı? giriş yap