• denizlerde, denizaltıların yerini bulmak, büyük balıks sürülerinin yerini tespit etmek, su derinliğini ölçmek vb. işlerde kullanılan aygıtizma. yankı ile yer saptama temeline dayanarak çalışır, bir gemiden yüksek frekanslı ses titreşimleri belli doğrultulara yöneltilir, yankınalıp geriye dönen dalgaların dönüş doğrultusu ve gidiş dönüş zamanı ölçülerek su altındaki cismin bulunduğu doğrultu ve uzaklığı saptanır. güzel icat, keyiflidir onunla oynaması.
  • amerikan ordusu yaklaşık 240 desibellik ses dalgası kullanıyormuş. zavallı yunusların, balinaların gözleri kulakları patlıyormuş. biz aa neden intihar ediyor bu hayvancıklar derken onlar aslında yaşamaya çalışıyorlarmış.
  • yarasaların göz niyetine kullandıkları sistem.

bu yetenek insanda da bulunur ama yarasalara göre çok çok ilkel durumdadır. mesela gözlerimiz kapalı olarak bir ses çıkardığımızda iç mekanda mı dış mekanda mı olduğumuzu anlayabiliriz. hatta, gözlerimiz kapalı olarak ses çıkartarak bir odada eşya olup olmadığını da anlayabiliriz.

ev taşınırken veya evde boya badana falan yapılırken konuştuğumuzda tuhaf bir eko hissederiz ya, işte o ilkel sonar yeteneğimiz sayesinde.
  • bazen, echoes şarkısındaki sonar sesinin çalıştığım binada yankılandığını duyup overhead the albatross...diye şarkıyı söylemeye başlıyorum. zaman zaman vuku buluyor bu durum ve her defasında atmosfere sokuyor beni.
  • bir denizaltı filmi klişesi olarak sonar subayı, en az kaptan kadar mistik bir karakterdir, sürekli denizi dinler, en tiz notaları seçer, şu kadar ileride bir destroyer motorunu rölantiye aldı, yahut hemen yanıbaşımızda torpido kapakları açıldı, bir balıkçı teknesi ve ona bağlı bir kılıçbalığı sesi duyuyorum şeklinde gaipten haberler verir. düşman torpidosu denizaltını tam vuracağı an, herkes bir yerlere tutunurken, müzikte uygunsuz seslere tahammül edemeyen bir dinleyici edasıyla sonar subayımız sadece kulaklıklarını çıkarır ve kaptana - artık ne manevra yapsan boşuna- edasıyla bakar.
  • kaynak kodu analiz ve ölçmeye yarayan açık kaynak kodlu bir kalite yönetim programı..

http://www.sonarsource.org/
  • sound navigation and ranging
  • nik bartsch ve king crimson sevenlerin mutlaka incelemesi gereken harika bir yeni(2012) grup. bandcamp'ten göz atılabilir.
  • akustik dalgalarla belirlenir.
  • radardan tek farkı elektromanyetik dalgalar yerine ses dalgalarını* kullanıyor olmasıdır..
hesabın var mı? giriş yap