• söylentiler başladı..

ıfa 2018 fuarı'nda resmiyet kazanacak,
    haberlere göre teknik özellikleride:

ekran: 5.7 inç boyutunda 2160 x 1080 (fhd+) çözünürlüklü lcd ekran
    boyut ve ağırlık: 153 x 72 x 10,1mm ~ 183 g
    işlemci: qualcomm snapdragon 845 (4x 2.8ghz cortex -a75 + 4x 1.8 ghz cortex -a55)
    ram: 6 gb
    depolama kapasitesi: 64/128 gb + 400 gb'a kadar microsd kart desteği
    arka kamera: 19 mp (f/1.8) + 12 mp (f/1.6)
    ön kamera: 13 mp (f/2.0)
    batarya: 3240 mah (qualcomm quick charge 3.0 destekli)
    işletim sistemi: android 8.1 oreo
    bağlantı seçenekleri: usb (3.1) type-c, bluetooth 5.0, nfc, wi-fi 802.11 a/b/g/n/ac, 4g lte
    diğer özellikler: ıp68 sertifikası, parmak izi tarayıcı, stereo hoparlör

işlemci, ram 10 numara olsada tasarım fotoğraflarında da o kadar şık bir cihaza benzemiyor, battıkça batacak sony mobile..
  • son dönemlerdeki tüm sony flagshipler gibi ölü doğmuş bir telefon. boyutlar, kamera özellikleri, donanım, batarya kapasitesi, tasarım (bu kişisel gerçi), hiç biri kendi fiyat segmentindeki telefonlardan bir farklılık sunmuyor, hatta geride kalıyor. hatta kamerası 2016 flagshiplerle bile zor rekabet eder gibi.
  • 193 gram ağırlık ve 9.9 mm'ye ulaşan kalınlık karşılığında 3300 mah batarya, 92.9 cm2 ekran alanı ve tek kamera sunan telefon.

rakibi diyebileceğimiz galaxy s9+ ise, 189 gram ve 8.5 mm karşılığında 3500 mah batarya, 98.3 cm2 ekran alanı ve çift kameraya sahip. f/1.5 değişken lens, ois, sensör ram'i, 4k@60 fps çekim, 6 gb ram, 3.5 mm çıkışı ve iris tarayıcı gibi ekstraları da bulunuyor.

bu arada, xz3'ün kamerası xz2 premium'un da gerisinde. xz2 premium'da çift kamera ve f/1.8-f/1.6 diyafram açıklığı bulunuyordu.

sony bu gidişle telefon piyasasından çekilecek gibi görünüyor. xz ve xz1'de bile parmak izinin güç tuşunda yer alması gibi telefonu ilginç kılabilecek bir özellik varken, xz2'den itibaren anlamını tamamen kaybetti.

edit: imla
  • her telefon tanıttığında yorumları takip etmesi çok zevkli olan firmanın yeni cihazı.

6 gb ram olunca göklere uçacağını sanan arkadaşlara: sony telefonların o kadar ram'e ihtiyacı yoktur. aslında hiçkimsenin yoktur da işte 6 gb koyunca büyük bir üstünlük oluyormuş gibi marketing yapmak varken ne gerek var.

4 gramlık farkı algılayacak muhteşem ellere sahip arkadaşlar da sanırım bir telefonun ergonomisinin kalınlık / incelikle alakalı olmadığı bilmiyor. telefonun elde rahat olması önemlidir. elimize almadan rakamlar üstünden "olmamış bu" demek ancak aptallık olabilir. millet rakamla kafayı bozmuş hakkaten.

300 mah batarya farkı da senin yazılım ile neler yaptığına göre hissedilmeyebilir hatta senin cihazın daha iyi iş çıkarabilir. sony yazılımda samsung gibi firmaları normalde sallayıp atıyor zaten de işte devasa marketing. telefon direk android 9 bu arada.

kamerada diyaframcılar da gelmiş. eskiden haberiniz yoktu diyafram nedir diye, işi gücü "mogopoksol" olanların upgrade versiyonu bunlar. göt kadar sensörle pro fotoğraf çekeceğini sanıp diyafram muhabbeti yapıyor. diyafram muhabbeti yapacak adam gider pro makine bir de lens alır. bunların tamamı marketing safsatasıdır. 4k hdr video çekiyor cihaz bu arada ve bildiğim kadarıyla halen bu konuda tek.

ekrandan bahsetmeye gerek yok efsane olmuş, diğerleri gibi ishal ekran değil. muhteşem bir oled koymuş sony, yine sallayıp atmış anlayacağınız, klasik. ama yine herkes samsung apple filan alacak. ekran şu anda en iyisi olarak gösterilmeye başlandı bile.

tasarım mükemmel, söylemeye gerek yok. yani adamlar resmen anasını bellemişler olayın ama millet "0.2 daha açık diyaframı yok", "300 mah ufak batarya çöp", "4 gram daha ağır olacak iş değil", "1.4 mm daha kalın bu ne amk" diye saçmalıyor.

zaten size üretmiyor adamlar, "deneyim" isteyene üretiyor. rakam muhabettine giren adam sony almaz. sony mobilde devam edecek bu arada merak etmeyin. 5g dönemi geliyor.

2014: sony battı
    2015: sony mobilden çekilecek
    2016: sony mobile battı batacak
    2017: sony tırt
    2018: play station olmasa batacak

uzayın.
  • 927 dolarlık bir etiketle ön siparişe sunulacak akıllı telefon.

hayır, şaka değil.

https://www.webtekno.com/…ti-belli-oldu-h52652.html
  • sony telefon alıp kullananın aklına söyleyecek bir söz bulamıyorum. bir sony z3 kullanıcısı olarak tek söylenecek şey sony telefon pişmanlıktır.
  • xz1'den hatta xz premium'dan bu yana aynı kamera ile devam ediyor sony. ufak tefek geliştirmeler olduğu söyleniyor ama lens aynı lens, hiçbir iyileştirme yok. sanki çok mükemmel bir lensmiş gibi 3 hatta 4 nesildir aynı kamerayı kullanıyorlar.

tamam işlemci ve yazılımla bazı şeyleri iyileştirmiş olabilirsin ama bariz biçimde bu kamera s9'dan, mate 10 pro'dan, p20'den falan geride. bir de utanmadan eşek yüküyle para istiyorsun bu kamerayla. daha bokeh efektin düzgün çalışmıyor ulan. ois bile koymamış paşam.

optik zoom yok, telefoto, monokrom hiçbir şey yok tek kamera olduğu için. tek kameralı pixel 2'lerdeki yazılımsal üstünlük de yok. üstelik pixel 2'nin lensi de bu lensten üstün gerek f açıklığı gerek kamera boyutuyla.

fanboyları hariç para veren olmaz bu telefona. vermesinler de zaten.

not: xz1 kullanıcısı.
  • daha eline almayanlar tarafından kamerası kötü, diğerlerinden geride ilan edilmiş cihaz. test ettin mi? hayır. rakamlar üzerinden muhabbet yapıyorsun, klasik.

ben test ettim p20 proyu. nasıl bir über fark koyuyor anlayamadım. tabi daha fotoğrafın ne olduğunu bilmeyen insanlara dayıyorsun marketing'i, e tabi herkes çift kamera koydu diye tüm firmalar çift koymak zorunda. tek kamera iyi fotoğraf çekemez.

iyi bir fotoğraf için neler gerekir? büyük sensör, iyi optikler. bu kadar. diyafram dediğiniz şey manzara çekiyorsanız anlamsızdır. elbette diyafram açıklığının daha fazla olması tercih sebebi olabilir ancak ne çekeceğinize göre değişir. peki akıllı telefonlarda büyük sensörler ve çok üst düzey kaliteli optik elemanlar (kısaca lens) var mı? yok. ne var? marketing bullshit. ekranlar da ishal renkleri dayadı mı oldu sana müthiş fotoğraf.

millet de sanıyor ki 5000 tl'yi bayılınca efsane fotoğraf çekiyorsun, pro fotoğrafçı oluyorsun. sektör gelişiyor ok, ama fiziksel limitleri aşacak çok ilerlemiş bir tasarım gelmediği sürece telefona 5 tane de kamera koysan olmaz o iş. ama çekip instagrama snap'e atan insanları kolayca kandırabilirsin. adamın haberi yok ki iyi fotoğraf nedir ne değildir.

artık herkes eşek yüküyle para istiyor. insanlar aptal olduğu sürece de isterler.
  • ağır dangalak fanboyları tarafından ölümüne savunulan aşırı pahalı telefon.

ben tek kameralı telefon iş yapmaz diye bir kelime kullanmış mıyım yukarıdaki entry'de? öyle olsa google pixel 2'den bahseder miyim? gerizekalı seni. pixel 2'nin kamera yazılımı ve algoritmaları ile sony'nin bokeh uygulamasını mı kıyaslayalım? gel madem. elimizde sony var zaten bokeh uygulaması nasıl çekiyor göstereyim. soldaki bokeh uygulaması, sağdaki google'ın portre uygulaması.
    https://photos.app.goo.gl/1pffxw8t8qgpz1p7a
    aynı lens, aynı uygulama ile gelecek bu telefon da. çektiği bokeh ortada. diğerini de google pixel 2'nin uygulaması ile çektim. fark ortada, kaliteyi falan geçiniz sadece bokeh uygulaması bile sony almama sebebidir. bilmeyenlere not bu bokeh uygulaması z3'ten xz2 premium'a kadar hepsinde aynıdır ve bir gram gelişim göstermemiştir şimdiye dek. yıllardır sony kullanıyorum ve bir sonraki telefonum sony olmayacak bunu da belirteyim. çünkü gelişmek bir yana yerinde sayıp fiyatını şişiriyor telefonların artık.

crackli uygulama indirmeden düzgün portre çekmenin imkansız olduğu bir telefon markası ulan sony.

sen eline alamazsın belki çünkü türkiye'de satılmayacak muhtemelen bu cihaz. ama ben gider mağazada test de ederim, canım sıkılırsa alır sonrasında iade de ederim.

bu telefon eğer fiyat muadili s9+ ve p20 pro'dan iyi fotoğraf çeksin, bir daha cep telefonları hakkında yazmayı bırakırım sözlükte.

derinlik sensörü yok, xz2 premium'da sunulan monokrom kamera yok, telefoto kamera yok. ne var ulan it? 19mp f/2.0 3 senelik lens var. fiyat ne kadar? 800 euro.

ee ne artısı var peki? oled ekran var uuu çogiyi. ulan samsung'larda 500 yıldır var led ekran. batarya leş, getir istediğin xperia'yı oneplus ile, huawei ile karıştıralım ezilecek bataryada.

fiyat, batarya, kamera, dayanıklılık bir telefonda başka ne ararsın ki? bunların hiçbirinde ilk 3'e giremez bu cihaz. ama fiyatı maşallah 800 euro. hayırlı olsun sana. biz almayalım.
  • her zamanki gibi karşı argümana dayanamayıp hakarete başlayan tiplerin hakkında yorum yaptığı alet.

sen tek kamera iş yapmaz diye bir laf kullanmadın, ama lafı "2018'de hala tek kamera" muhabbetine getiriyorsun. ben de diyorum ki fotoğraftan anlayan adam bu saçmasapan pazarlama saçmalıklarını yemez. xz2'den önceki xperia'ları tartışalım ama xz2 gerçekten iyi fotoğraf çeken bir telefon. xz3'te de yeni kamera yazılımı ile manuel modda güzel sonuçlar elde edileceği aşikar. fotoğraf haricinde cihazın video çekimi de başarılı.

bokeh uygulamasına katılmakla beraber işi sürekli hakarete döktüğün için ciddiye alamıyorum. ama cevap vermek gerekirse, ilk çıktığında oldukça iyiydi ama hiç geliştirmedikleri için öyle kaldı. bu konuda eleştiri alması normaldir, itiraz etmiyorum.

madem anlamıyorsun önceki girimi çok basit özetlemem gerekirse; fotoğraf çekmek için telefon alan adam fotoğraf dediğimiz şeyden başlı başına bihaber ve bilgisizdir. gerekli asgari bilgi seviyesi ve farkındalığa sahip adam gider kendine fotoğraf makinesi alır. ben öylesine fotoğraf çekeceğim, sosyal medyaya koyacağım diyorsan ok. ama bu işi zaten şu anki flagship'lerin hepsi görür, gerisi pazarlama saçmalığından başka bir şey değil.

kıç kadar sensörün önüne hangi diyafram değerini koyarsan koy, etkisi minimal olur. kıç kadar sensörle 5 kamera koy efsane depth of field yarat, yine yemez. tek bir cmos sensörün tek bir vasat lensi kadar bile iyi fotoğraf çekemezsin.

yok ben de gider avrupa'da deneyebilirim cihazı sıkıntı yok da, elimdeki cihazı bir süre daha kullanmayı düşünüyorum. çünkü mobil pazarda işin suyu çıkmış durumda. elimdeki cihaz sony değil bu arada.

3 senelik lens varmış. leicanın 10 küsür yıllık lensleri hala rakiplerine on basıyor kardeşim. tabi sen her şeyin en en en son çıkanını istediğin için sıkıntı çıkıyor. günümüzün hastalığı maalesef.

hayır sen ben kamera için telefon alırım diyorsan alma o zaman. ama üstte dediğim gibi fotoğraf için telefon alınmaz, alan da cahildir, net. ben almam. benim bir cihazda en önem verdiğim şey kopya olmayan tasarım ve arayüzdür, bu konuda da sony, özellikle yazılımda son 4 yıldır çok iyi. neredeyse google kadar hızlı güncellemeler, temiz ve işlemci & ram sömürmeyen sade bir arayüz ve yine yazılım desteğiyle efektif pil süresi.

öncelikle üslubunu, sonrasında bilgi seviyeni düzelt sonra gel.
hesabın var mı? giriş yap