*

şükela:  tümü | bugün
 • japonca genç kız.genelde kızlara yönelik anime veya mangalar için kullanılır
 • japonca kız çocuğu anlamına gelir.
  (bkz: shoujo manga)
  (bkz: shounen)
 • japoncada, "kız evlat", "küçük kız", "bakire" gibi anlamlara gelen anime ve manga türüdür. "shojo" kelimesi ile karıştırılması olasıdır zira shojo da "bakire" anlamına gelir.
  zaman zaman birçok shoujo anime shounen sanılabilir çünkü shoujolarda aksiyon olmadığı gibi bir önyargı vardır. ancak shoujo'nun temelinde bishounen yani "güzel erkek çocuk" figürü olduğundan weiss kreuz gibi shounen zannedilen animelerde shoujo sınıfındadır.
  bir de "mahou shoujo" vardır ki; o da shoujoların içinde böyle sihirli güçler felan barındıran halleridir. (bkz: sailor moon)
 • bir baska yazilis sekli de "shôjo"dur. 'o'nun uzerindeki sapka, harfin uzun okunmasi icindir.
  genelde a$k temalarini konu alan, ozellikle bayanlara yonelik olarak yapilmis japon cizgiromanlari veya cizgifilmlerine verilen temanin adidir.
  bir de "shôjo-ai" vardir ki, bu da iki bayan karakterin arasinda a$k olan manga veya animelere verilen temanin adidir *
 • bu sene 19 mayıs'ta bodrum türkbükü'nde açılmış, kızlara hitap eden marka. hem gece hem gündüz t-shirtler'i, butik takıları ve ayrıca dünya markaları da mevcut. her sezon arayıp da bir türlü bulunamayan temel ürünler var ve çok kaliteli. ne fazla uzun, ne çok kısa, ne fazla bol ne çok dar. bodrum'a gidildiğinde kaçırılmaması gereken mağazalardan. (www.shojostyle.com)
 • gelişme çağındaki kız çocuklarına izletilmemesi gereken anime türü. izletmeyin kardeşim çocuğunuza, bu anime hatunlarının yüzünden bütün çocukluk ve ergenlik yıllarım boyunca şişman sandım kendimi hep. yok öyle bir vücut ölçüsü yani. barbi bebekle de oynatmayın mümkünse. minicik güzel kızlarınızı asosyal etmeyin, yazıktır günahtır.
 • vakit öldürmek için bu shoujo mangaları okumak bir süre sonra anlamsız bir bağımlılık yaratabilir. klişe yoğun şekilde mevcuttur çoğunda ve bazen aynı şeyi farklı karakterlerle okunuluyormuş gibi gelebilir. yine de eğlenilir, karakterlere sövülür, kalitelisi olursa karakterler birleşince bilgisayar başında sınav öncesi aptal aptal sevinilir vs.

  arşivim fazla olmasa da önerebileceğim birkaç shoujo türünde manga var.

  ilk olarak koukou debut, klasik japon abi-ablalarımızın çok sevdiği lise çıkışı üzerine kurulu, ordan başlıyor. haruna diye kızsal işlerden pek anlamayan bir hanım kızımız ve yoh adında taş mı taş üst sınıftan bu tür işlerden anlayan soğuk ve hafif agresif bir eleman var. bunların yolları bir şekilde kesişiyor ve haruna ona nu konuda koçluk yapsın diye yalvarıyor ve en sonunda yoh onun koçu oluyor. evet buraya kadar oldukça dandik geldi değil mi? ne tesadüf bana da öyle gelmişti ama okuyun süper manga yahu aslında. (52 bölüm bu.)

  the one'ın da okunması gerekir. yalnız manga değil bu manhua. hala devam ediyor, en son 39 çevrildi. konusundan kısaca bahsedersem esas kız annesi eskiden çok ünlü bir model olan ve anne-babasını küçükken kaybetmiş biri. teyzesi ve anneannesinin koruması altında büyümüş. ondan da model olması bekleniyor ama o derginin birinde bir fotoğrafı görene kadar bu taraflara ilgisi yok. daha sonra model olma yolunda geçtiği yolları görüyoruz. bana göre (ve çoğunluğa göre) eros manhuanın asıl ilgi çekici yanı. oldukça güzel, okuyun mutlaka.

  lovely complex, mangasından başlayıp, animesinden devam edip, animesinin kaldığı yerden de tekrar mangasına atlama girişimi bulunduğum bir seri. yorumum anca bu çerçevede değerlendirilebilir o yüzden. animesine bayılmıştım. otani 150 cmlerde bir boyda olan chibi tipte bir oğlan, risa ise tam tersi, japon kızlarının boy ortalaması da göz önüne alınınca genelde amazon diye dalga geçilen 170 cm boyunda bir kızımız. komedi ikilisi olarak anılıyorlar (all hanshin-kyojin) ee bunlara n'olacak, shoujo manga aşık olacaklar tabii fiuv. uyduruk konu tanıtımım bir yana, cidden güzeldir, kalitelidir bu. (62 bölüm)

  vampire knight, favori mangalarımdan bir tanesi. adından anlaşılabileceği üzere vampir temalı bir anime/manga, yani sırf iş zıttırı aşktan ibaret değil, daha ötesi. belki dövüş sahnelerini animede görmeyi tercih edebilirsiniz ama genel olarak mangası daha iyidir bana göre. her neyse genel lise ortamında başlıyor hikaye, karanlık bir havası vardır ve çizimleri oldukça güzeldir. (50+, devam ediyor)

  hımm bunlar uzun ve iyi seriler olmakla birlikte tıkandım sırf vakit geçsin diyorsanız 11 bölümlük atashi wa bambi'yi de okuyabilirsiniz.
 • henüz düzgün bir shoujo anime izlemediğimden bütün shoujo animelere ibnelik yapıyor olabilirim, lakin bir erkek için harbiden überlame anime çeşidi. adı üstünde kızlar için kardeşim deyip bana siktir diyebilirsiniz. fakat bir durun shounenleri kızların canavar gibi izleyip shoujolara burun kıvırmalarını açıklamalısınız o halde mösyo.
 • (bkz: an adolescent)
 • genel olarak 6 ile 18 yaşları arasındaki küçük ve genç kızlara yönelik manga türüdür. anlatım, çizim, içerik gibi belirleyici koşullar yoktur. shoujo- manga'nın öncüsü tezuka'nın ribon no kishi adlı yapıtı, 1950'li yılların ortalarında bir kız dergisinde yayınlanmıştır. o zamanın en ünlü shoujo-manga çizerleri; ikeda ryouko, hagio moto ve ooshima yumiko’dur. shoujo-manga en az diğer manga türleri kadar çeşitlidir. tam olarak belirlemek zor olsa da resmi oranlara göre yüzde 15 ve yüzde 35 arası değişen büyük bir pazar payı vardır. shoujo-manga’nın çok çeşitli olması, belirliyici özelliklerini sınırlandırmayı zorlaştırır. aşağıdaki kurallara uymayan pek çoğu olsa da, genel bir shoujo-manga tanımı şöyle yapılabilir:

  kavga-dövüşten çok duyguları vurgular.

  gerçekçi, sıralı anlatım az kullanılır, izlenimciliğe ve kurguya daha çok yer verilir.

  ağır bir anlatım kullanılmadığı sürece “çirkinlik”e seyrek rastlanır.

  giysilerin ayrıntılarına hatırı sayılır bir önem verilir.

  shoujo-manga hakkındaki sık rastlanan yanlış bir kanı, konuların aşk öyküleri ile sınırlı olması, kimi konulara ise asla dokunulmamasıdır. gerçekten aşk öyküleri yaygındır, ancak bunlar düşsel, bilim-kurgu, gerilim ve korku türlerini içeren geniş shoujo-manga geleneğinin yalnızca bir parçasıdır. bazı shoujo-manga’ları romantik ya da duygusal öğeler içermez. shoujo-manga okuyucuları arasında shounen-manga’dan sıkılmış erkeklerden oluşan küçük bir kesim de vardır. eskiden erkeklerin bu tür mangaları okumaları yumuşaklık göstergesi olarak düşünülmüş olsa da, artık wings, south gibi iki cinse de yönelik dergiler ve clamp, kouga yun gibi hem kızlara hem erkeklere yönelik çizerlerin artmış olmasıyla bugün durum daha farklıdır.en ünlü örneği sailor moon (ay savaşçısı)'dur. birkaç önemli shoujo-manga dergisi şunlardır: nakayoshi, ribbon (altıncı sınıf altı için), lala, hana to yume (gençler için)(korku), wings (kızlar ve erkekler için), margaret.

hesabın var mı? giriş yap