• hep birlikte dale spender'i hatirlamamiz gereken başlık.

şöyle der:

"kadının konuşkanlığı erkeğin konuşkanlığı ile değil sessizlikle karşılaştırılarak ölçülür. kadınlar erkeklerden daha fazla konuşmalarına gore değil, diğer sessiz kadınlardan daha fazla konuşup konuşmadıklarına göre yargılanırlar."

gel gelelim spender bunu 1980'de söyledi, üzerinden 37 sene geçti. kafa aynı kafa.
  • az önce erkeklerin bacaklarını açmadan oturamaması başlığında şöyle bir entry gördüm ve bu başlık aklıma geldi:

"birini rahatsız etmeyecek konumdaysam ve yaz aylarıysa açarım arkadaş. hatta boxer giymeden, şalvar genişliğinde michael jordan şortumla kaldırım, bank gibi yerlere bacaklarımı açaa aça oturmaya bayılırım. ordan giren rüzgarın ve taşakların bacaklarla temas etmemesinin verdiği hazzı seviyorum. e sağımda solumda kimse yoksa, metroda veya otobüste karşımda oturan kimse yoksa kime ne lan? karşıdan geçen de rahatsız oluyorsa bakmasın şortumun altından özelime. istiyorsa da baksın. görmesinden korksak boxer giyeriz değil mi"

bu entry'yi ne yapıyorsun? okuyup geçiyorsun. ben de öyle yapıyorum. fakat bugün, bu başlığın etkisiyle bu entry'yi kadın bir yazar yazmış gibi düşündüm:

"yaz aylarıysa açarım arkadaş...hatta iç çamaşırı giym...."

tövbe estağfurullah!

"bank gibi yerlere bacaklarımı açaa aça oturmaya bayılırım"

o derece!

"oradan giren rüzgarın... temas...haz..."

oha!

"rahatsız oluyorsa bakmasın şortumun altından özelime"

yok canım! baksınlar diye açmadın mı!?

n'oldu? böyle bir entry görünce sinirden köpürdün değil mi? nasıl da ballandıra ballandıra anlatıyor utanmadan! ya da cık cık'ladın, ya da yapıştırdın bir etiket geçtin.

uğraşsan sadece 1 saatte daha bariz olanlarından, yüzlerce örnek bulursun böyle. erkek yapınca farkına bile varılmayacak kadar normal; kadın yapınca, şöyle böyle. özetiniz bu.
  • bir sozluk kadini olarak yer yer benim de icimden gelmekte "ben kadinim ve buradayim" diye bagirmak.

solframe'deki basliklarin yuzde 80'inin "turk kizinin cok x olmasi", "turk kizinin y'sinin pek de cirkin olmasi" gibi sacma sapan seylerden olusmasi, hala daha onlarca erkegin bir araya gelip sayfalarca bekarete ovguler duzmesi ve buna gore kadinlari asagilamasi, alakasiz basliklarin altinda bile bircok entry'nin cinsiyetci kufurlerle dolu olmasi bende "ben kadinim buradayim, beni genelleyemezsin, beni yoksayamazsin" diye bagirma istegi yaratiyor.

bir kere daha yazayim bari "merhaba ben kadinim, ama herseyden once bir bireyim. ve siz hic tanimadigim adamlarin her turlu cinsiyetci yaklasimindan cok bunaldim. eger bir erkek yaptiginda yadirgamadigin bir seyi bir kadin yapinca yadirgiyorsan, lutfen sorgula arkadasim sen yapilani mi yoksa yapanin cinsiyetini mi daha cok dert ediyorsun."
  • başlığın açılma sebebi şu başlık sanırım: (bkz: kızıl saçlı bir türk kızı olmak) burada gerçekten bir ilgi çekme isteği olabilir. çünkü burada girilen entri kızıl saçla ilgili hali hazırda açılmış başlıklarda da dillendirilebilir sanki. ayrıca yeni yazar olunduğunda gelen "benim yazdıklarımı kimse okumuyor" hissi de çaylaklıktan yeni çıkan yazarları çeşit çeşit taktik geliştirmeye itiyor olabilir. sadece ilgi çekmek için yazan bir sürü yazar var sözlükte. bir çırpıda aklıma on isim gelir sanırım. fakat başlığın ilk entrisinin sorunu ilgi çekmekle değil. "hem kadın olup hem ilgi çekmeye çalışmakla." zira başlıkta vurguyu kadın olmaya yapıyor. bu nasıl bir hadsizlik? aman allahım! hepinizi kınıyorum sevgili kadınlar! *

yakındığı diğer konular da oldukça enteresan. tinder ve prezervatif gibi iki konuyu örnek vermiş. bugün sanırım tinder başlığında bir prezervatif tartışması dönmüştü. oradaki tartışmayı alevlendiren de bir bey abinin prezervatif kullanmaktan imtina ettiğini beyanı ve kullananlara cahil vurgusu yapmasıydı elf gozlerim beni yanıltmadıysa şayet. neyse fazla uzatmaya gerek yok ama şu çok garip bence, heteroseksüel iliskiler hala en yaygın cinsel ilişki türüyken, bu tip başlıklarda kadınların yazmasından rahatsız olmak. yani prezervatifi ve tinderı sadece eşcinsel erkeklerin kullanmadığını var sayarsak, ki bu yönde çok kuvvetli şüphelerim var* , kadınların da bu konularda fikir beyan etmesi kadar doğal ne olabilir ki? gerçekten neden bundan rahatsız olunur ki? kadının cinsel olarak aktif olduğunu belirtmesinin bir erkeğin aktiflik vurgusundan ne farkı var? bu yönde entriler giren onlarca erkek hesabi var. neden kadın vurgusu sayın yazar? ( bu arada zaten yanlış hatırlamıyorsam kızıl saç başlığında başlık sahibi söz konusu yazara "ayar" da vermişti. hızını alamadıysa demek.)

haa mesele kadın olduğunu vurgulayan entrilerin fav alması, beğenilmesi, hedeflediği ilgiye mazhar olması vs ise en önce toplumsal bilinçaltımızda yatan iğrenç bir fikiri eleştirmek lazım önce: ellere var da bize yok mu? yani bir kadın cinsel olarak aktif olduğunu gizlemiyor mu, seviştiğinden açık ya da örtülü bir şekilde bahsediyor mu? e o halde benle de sevişir, "ha bir eksik bir fazla" gibi bir zihin yürütme maalesef var. kandırmayalım birbirimizi. asıl sıkıntı bu zihniyette değil mi sence de? yoksa ilgi çekmenin bu kadar merkezi olduğu bir dönemde her türlü platformda insanlar ne taklalar atıyorlar. ama dediğim gibi başlığın derdi ilgi çekmekle ilgili değil kadınların ilgi cekmesiyle sanırım. kadın dediğin cinsiyetsiz olmali, pembe metrobuse binmeli oysa tek parça olarak bu toplumda var olabilmek için.

edit: başlık oldukça rahatsız edici. bunun sebebi de, kadının kadınlığını vurulmasının rahatsız edici bulunması. toplumsal alanda kadın olarak var olmak bazı kurtarılmış alanlar dışında oldukça zor zaten. hele ki cinsel olarak aktif olduğu bilinen bir kadın olmak. batıdaki büyük kentlerin gorece gelişmiş semtlerinden doğuya, taşraya vs (artık adına ne derseniz deyin) gidildikçe artarak zorlaşıyor. (bkz: dul olmak) mesela taşrada dul olmak erkeklerin sarkıntılık yapması için geçerli bir neden sayılabiliyor. en azından bir zamanlar aktif bir cinsel hayatı olmuş bir kadın söz konusu çünkü. ne de olsa ha bir eksik ha bir fazla. içki içmek ya da. bir kadın içki içiyorsa muhtemelen "yolludur". bakın abartmıyorum hem kendi deneyimlerimdem hem de bana anlatılanlardan taşra zihniyetini oldukça iyi biliyorum. yani demem o ki, gündelik hayatta zaten kadınlara yeterince baskı yapıyoruz. burada kullanıcı isimlerinin ardına saklanarak bari yazabilsinler istediklerini. kaldı ki gün içerisinde envai çeşit cinsellik konulu başlıkta, erkekler onlarca entri giriyorlar zaten. şu kadın cinselliğini baskılamaktan, öcüleştirmekten bir vaz geçemediniz yahu! cinselliğin bu kadar konuşulduğu bir ortamda aman kadınlar konuşmasın!
  • başlığı açan yazar "ben çok kibar yazdim, düşüncelerimi söylüyorum ne var bunda?" gibi mini çakal ve sığ ifadelerle kendini savunmaya çalışsa da, açılan başlık gayet seksist ve çirkin.

bi bitmediniz.
  • tamam hadi sende bağır eşit olun..

türkiyede kadının, kadınım diyebildiği neresi kaldı.. sözlükte yazmışta yanıyomuşta..

tabi a.q zaten etek giydiyse aranıyodur, tayt varsa yolludur..

lan bu kafada olanlara en büyük duam inş kızınız olur.. (kesin bilgi o kız büyünce kesin sevişicek, evet evet sizin kızınız)
  • --- on edit ---
    pixelsandfrequencies basligin ilk entry'sini silince ya da entry bir sebepten silinince baslik basima kalmis. kendisi kadinlarin sozlukte kadin olduklarini konu cinsellik olunca belli etmemeleri gerektigini savunup, sonrasinda gelen karsi savlarla entry'sini 350 kere editleyip "ben kadinligini ilgi cekmek icin kullanana laf ediyorum, kimse beni anlamiyor yaaaa" demis, kendisine gelen bir takim ozel mesajlari ifsa edip, "tezini" kanitlamak icin, cinsellik hakkinda yazan, kadin olmasi muhtemel bir sozluk yazarini nickini de paylasarak hedef, pardon, ornek gostermisti.
    --- on edit ---

cok yanlis bir yaklasimdir. kadin olunca susmak gerekir aslinda cunku kadin olmak ulu orta aciklanacak bir sey degildir.

hayir, cok merak ediyorum, bir kez kendinize sordunuz mu "acaba kadinin cinsiyetini ve kendini belli etmesini yadirgadigim icin gozume batiyor, herhangi bir entry'yi bir erkek yazdiginda hic dikkatimi cekmiyor ve okuyup geciyorum ama yazar kadin oldugunu belli edince, ataerkil duzen ya da icsellestirilmis beklentiler sebebiyle kadinin ya bu ortamda var olmamasini ya da kadinligini on plana cikarmamasini bekledigimden, disilerin yazdigi her cinsel icerikli entry gozume takiliyor olabilir mi" diye?

sormayin bence de, ne gerek var esitlik filan?

edit: hic not dusup tartismayi uzatma niyetim yoktu ama bazen cinsiyetci insanlara cok guluyorum, siz de gulun istedim.

hemen baslik sahibinden alintilarla basliyoruz.

--- alinti ---
    adamın altta dediği şeye bak, senin gözüne batıyor olabilir mi falan.
    --- alinti ---

demek istedigimi sanirim baska hicbir alinti daha iyi anlatamazdi. demek ki bir insanin cinsiyetinden emin olamayinca "erkektir o zaman" familyasina mensup kendisi. ayrica gozunuze batmasi gozlem yeteneginizin muhtesemliginden degil efendim, sizi suraya yonlendirelim (bkz: algida secicilik)

--- alinti ---
    "evet ben kadınım ve makyaj malzemeleri bla bla" dese neyse, gayet anlaşılabilir bir durum.
    --- alinti ---

saniyorum buradan kadinlar adina cikarilmasi gereken ders, kadinlarin makyajdan bahsedebilecegi ama bunun disinda cinsel hayatlarindan, tecrubelerinden, yasamin makyajla ve kadinlarla ozdeslestirilen diger seylerle ilgili olmayan kisimlarindan anonim olarak bir sozlukte bile bahsedemeyecegi. cok dogru dusunmussunuz, ne diyeyim.

--- alinti ---
    ya her şeyi de geçtim bir insan neden kimliğini yazılarından önde tutar anlamıyorum. birisi mesaj atıyor ve soruyorum, benim cinsiyetim nedir diye bana ne senin cinsiyetinden diyor.
    --- alinti ---

arka arkaya gelen iki cumlede celisme rekoru saniyorum bu cumlelerle kirildi. kimliginin yazilarinin onunde tutulmasini istemeyen birey, cinsiyetinin onemi olmadigini belirten insandan da sikayet ediyorsa, ortada ciddi bir sorun var bence.

ayrica baslik sahibini ozel mesajlarin ifsasi ve bunun yaptirimlari konusunda dostca uyarmak isterim.
  • sözlükteki 15. yılım, sözlüğe ilk üye olduğumda da yaş ortalamasının üstündeydim, bahsedilmemiş milyon tane konu vardı, üstüne görece farklı hayat tecrübemi de eklersek, aklıma esen her konuda formata uymak şartıyla başlık açabilirdim... ama toplam 37 entry ile aklıma gelen ilk tespiti sıçmak yerine bu kadar yılda yazmaktan çok okudum, öğrendim, hala da öğrenmeye devam ettiğim için, hesabı kitleyip gitmek yerine sözlükteki varlığımı sürdürüyorum.

15 yıl boyunca hiçbir yazarın cinsiyetini merak etmedim ama anlamadığım nokta şu: 24 nisan 2017'de 7.5 milyarı geçmiş olduğu bildirilen dünya nüfusunun %49.6sı kadın, yani aslında dünyayı yarı yarıya paylaşıyoruz. ve bizler sokaktaki kadınların da erkeklerin de farkındayız yani kılık kıyafet, saç baş bir yana uzaktan gördüğümüz bir lekenin bile sırf yürüyüşünden kadın mı erkek mi olduğunu anlayabiliyoruz aslında...

diğer yandan kadın olmak da erkek olmak da kendi seçimimiz değil, içine doğduğumuz etnik köken de öyle... e bu durumda kendi seçimimiz olan taraftarlıklarımızı, otomobil markalarını, sevdiğimiz şarkı, grup, bilgisayar oyunu her ne boksa serbestçe ifade edebilir ve hakkında fanatiklikten entellektüelliğe varan yelpazede yorumlar yapabilirken kendi seçimimiz olmayan cinsiyetin göze sokulmasından rahatsız olmak salakça olmuyor mu? sokakta gördüğünüz insanın kadın mı erkek mi olduğunu anlayamazsanız rahatsızlık duyarken (homofobia loading) sözlükte kadın olduğunu anlayınca rahatsızlık duyuyorsanız gençler, bir algı ayarlarınızla oynayın derim ben...
  • "ekşisözlük'te akıllı ve zeki(!) kadın yazarların bas bas bağırarak, ben kadınım demesi aptalcadır.
    zeki ve akıllı bir kadın bunu asla yapmaz.
    çünkü birkaç dakika sonra onlarca mesaj alacağını mı taciz edileceğini bilir. "

şöyle bir şey okudum arkadaşlar üzgünüm ama mini etek giyersen taciz edilirsin gibi bir başlık bu. biz kadın olduğumuzu siz bize mesaj yazın diye belirtmiyoruz ya da biz kadınız demiyoruz. kadın bakış açısıyla yazdığımız için doğal olarak kadın olduğumuz belli oluyor. gidip de tarih, siyaset vs konularında yazdığımız girdilerde kadın olduğumuzu özellikle belirtmiyoruz ki belirtebiliriz de size ne? bir de zeki kadın demiş, zeki kadın erkek gibi davranmak zorunda kalan, cinsiyetini gizleyen kadın mıdır siz mesaj atmayın diye?

ayrıca kadına dair, kadınların tecrübeleriyle alakalı konular bile sizin tekelinizde. regli olmaktan bahsediyor başlık erkekler tampon kullanmanın avrupailiğini, ped kullanan kadının kezoluğunu erkek olduklarını belli ederek yazıyorlar. sezeryanla doğuran kadının analığını sorgulamaya bile başlamışsınız artık. ya arkadaşlar biz sizin penis boylarınızla alakalı, cinsel performanslarınızla alakalı her türlü başlığı burda görüyoruz. artık erkek olduğunuzu bas bas bağırmanızı geçtik nelerinizi öğrendik burada. sadece dikkat çekmeye çalışan kadınlara yönelik açılmış bir başlık denilmiş de ben anlamadım neden sadece kadınlar eleştirilmiş? erkekler de aynısını yapıyor? biraz da bu açıdan bakarsanız canım kardeşlerim, feministler başlamış yine diye söylenmezsiniz. o zaman böyle başlıkların hedefine insanı koyun genellemeler yaparken. erkeklerin her türlü başlığını es geçip ki, eleştirilen konuları okuyunca bana bir kal geldi? "erkekler ben erkeğim, pipim şu kadar kocaman, şu kadar kadın siktim diye bas bas bağırmıyor? ahahahah kahkaha attım. entry girmeyi bıraktınız bir de bunları mesajla filan da iletiyorsunuz. şaka mısınız? yani diyorum ki, siz genellemelerinizi bir süzgeçten geçirip yazın, bir iki tarafa da bakın, sonra fiministlir di himin itliyir yiiiaa" diye başka kadına yönelik eleştiri de bulunmayın.

kusura bakmayın ben kadınım, bunu da gizlemekte bir zarar görmüyorum, kadın olduğum için kadın bakış açısıyla, kendi yaşadıklarımla yazıyorum. siz mesaj atasınız, kociş arayım diye de kadın olmadım. kadınım. bu kadar basitm. kadınım diye bağırdım noldu sana var mı biz yararı ya da zararı güzel kardeşim. biz sokakta da, sözlükte de, evde de kadınız bu kadar basit. neden saklanalım? ya da neden kadın olduğumuzu belli etmemeye çalışalım. anlayamıyorum gerçekten.
  • bu ülkede kadın olmak eşittir insan olmak diye bir şey yok olmayacak da ya.

sözlükte azımsanamayacak kadar çok erkek; kadın düşmanıyken, kadını ezici, hakaret içerikli başlıklar sol frame'de her gün artarken, en az bir cinsiyetçi başlık her gün gündem olurken, kezban ve orospu harici türk kızı olmadığı iddia edilirken, sözlüğü kadın bulmak amaçlı kullanan asosyal, her kadın entryisine laf atan bir sürü erkek yazar varken, 2-3 troll hesabın girdileri dert oldu yine değil mi?

açılan başlık tüm kadın yazarlara karşı bir söylem. şöyle destek aldım, böyle haklıyım diye savunma yapılacak bir durum da yok.

ekşi'nin tinder gibi kullanıldığı konusunda hem fikirim. ama; kadın zannettikleri her yazara yürüyen erkek sayısıyla, erkek yazarlara yürüyen kadın sayısının oranlanması gerekir. sonucu hepimiz bildiğimiz için tekrar söylüyorum;

umarım teknoloji gelişir siz erkekler birbirinize yetersiniz de biz tüm kadınlar bu ülkeden siktir olup gideriz. sonra ne ben kadınım diye bağıran kadınlar, ne etek giyip sizi tahrik edenler, ne kezbanlığıyla göz zevkinizi bozanlar, feministler, açıklar, kapalılar kalmaz. siz de rahatlarsınız.
hesabın var mı? giriş yap