• ırkçılık değildir o kürtçülüktür. ırkçılık olsa yerinde duramazsın..
  • (bkz: sözlükte artan ırkçılık yoktur,sözlükte susan demokratlık vardır)

sözlükte artan ırkçılık değildir.

bir kaç fake ve bot hesabın kendince örgütlenme çabasıdır.

kürt düşmanlığı, anadolu halkları düşmanlığı, bayrak,vatan ,millet siyasetinde holiganlık( önünde sadece araç)
    üzerinden sokakta ve halkta bulamayacakları destekleri sanal ortamın asosyal tipleri üzerinden elde etmeye çalışan 50 civarında atsızcı, türksolcu,işçi partili adamın laf ebelikleri olarak nitelemek daha doğru.
    7/24 mesai ile türkçe klavye ile türk yurdunu inşallah turan yurduyla buluşturacaklar.

vatan,devlet,millet,bayrak, atatürk gibi temel şeyler üzerinden lümpen/apolitik propaganda ile chp/mhp tabanına talip olmaya çalışıyorlar.

oysa sokakta karşılığı olmayan hareketlerin sonunun hüsran olduğu açıktır.

bu gerici tipler bir gün chp ve mhp'li kadronun kendilerine yol vereceğini, bir gün dizginleri ele geçireceklerinin hayalini kuruyorlar.

biz burada bu it sürüsüne ulusalcı/kemalist diyerek aslında ulusalcı/kemalist olanların bu yavşaklarla aynı olmasını sağlıyoruz. ama bunda bir sıkıntı yok.
    ulusalcı kemalist siyaset ve türevleri için karşı devrim rövaşeta golü atmıştır tayyip.

tayyip bunların tanrılarını silivri'ye tıkıp bir süre sonra salıverdiğinde bile bu yavşaklar kalkıp adam gibi seslerini çıkaramadılar.

götleri yiyorsa " yaşama sebeplerine aykırı" sözüm ona elitist(götü gerçekten boklu,hayatından sifon çekmeye bile gayreti olmayan,kumanda ile gönder tuşu arasında yaşayan) yeni düzene karşı adam gibi seslerini çıkarsınlar da görelim.

yeni türkiye'ye ve tayyip'e çıkaramadıkları seslerini burada kürtler üzerinden çıkarıyorlar...

çünkü kürtlere hakaret etmek, bu ülkenin hakim ve savcıları için bir ifade özgürlüğüdür.

kürtlere hakaret ettiğin için yaşadığı sokakta,mahalle'de kimse kardeşim ne yapıyorsun demez.

kürtlere küfür ettiğin için hiç bir polis hakkında tutanak düzenlemez.

kürtler üzerinden siyaset yapmak ,yaşamını tehlikeye sokmaz.

ama tayyip hazretleri ile ilgili sokakta hiç bir boku yiyemezsin... götü kurtaracak kadar elit olmak derler buna.

aynı zamanda şunu ifade etmekte fayda var. azınlık olan ve marjinal bu turancı/kafatascı yavşaklar'ın eğitim durumu öyle sanıldığı gibi üst düzey değil.

yani türk,turan, elektirik faturası ,kürt kavramlarını çıkarsan lügattan "insanlık" tarihiyle ilgili bir bok duyamazsın... okumamıştır. okumaz da...

böyle bir arkadaşım vardı. bir dönem tgb'ye takılıyordu. sırf deniz gezmiş'e duyduğu hayranlık sebebiyle bunların hareketine üye olmuştu.

dediğim gibi bir ton ezber cümle ile konuşurdu. ernesto'nun çantasından çıkan nutuk mu dersin, peygamberin cübbesindeki atatürk imzasından mı? deniz gezmiş'in radikal bir kemalist olduğundan hevesli bir şekilde bahsederdi...

kendini sosyalist olarak nitelerdi bu genç...

bir gün bir kitap alıp verdim... steinbeck'in bitmeyen kavga romanını...

gerçek sosyalizmi burdan öğrenebilirsini dedim...

bir altı ay sonra çocuğun paylaşımlarına baktığımda tgb ile ilgili inanılmaz analizler yapıyordu...

sözlükte artan ırkçılık yoktur,sözlükte susan demokratlık vardır...

hepimiz kör olmuş gibiyiz. etrafımızda milyonlarca kişi var. ama herkes susmuş...

kımıldamaya mecalimiz yok, konuşmaya...

kapkaranlık bir dünyada, yapayalnız kalmışız gibi.

oysa bir konuşsak, bir çığlık atsak...

işte o karanlık sessizlikte "
    havlayan" itlere mahal verdiğimiz için suçlamalıyız kendimizi...

biz onlardan çoğuz... çünkü söyleyeceklerimiz bitmeyen kavga romanın finalinde ki gibidir...

"yoldaşlar, o kendisi için hiç bir şey istemedi..."

çükü için insanlığı batıracak adamlara karşı ses çıkarın yeter...
  • kürt kimliği üzerinden siyaset yapanlarda görülmemiş, görülemeyecek bir durumdur. varsın bu topraklarda gerçekleşen her katliamda ellerinde tuz ile en ön safta yer almış olsunlar, cellatlık konusunda gariban çingenelerden rol çalmayı alışkanlık haline getirmiş olsunlar! evrensel insani değerler gereği(!) onlar ırkçı faşistler olamazlar, mümkün değil, çünkü onlar ezilen halklar.
    memleketin servetinin büyük bir kısmını ellerinde tutuyor olsunlar, her iktidarın koltuk değneği, kolluk kuvveti olarak faal bulunsunlar. tüm suç örgütlerinin, her türlü yasa dışının destekleyicisi, organizasyonunu başarı ile uygulasınlar yine de olmaz çünkü onlar ezilen ulus!
    kendilerine "hain, kaypak" diyan adamın götünde kıl olsunlar, soydaşlarını öldürenlerle işbirliği yapıp onlar için mücadele edenleri "darbeci" ilan etsinler! onların ezilen ulus olduğunu unutmadınız değil mi?
    ha siz bunları dile getirirseniz en bi faşist yine sizsiniz. onlar töre diye kadınlarını öldürüyorsa sizin faşistliğinizden! onlar her şeyi şiddetle çözebileceklerini düşünüyorsa, sebebi sizin faşist olmanız! onlar her dönem sağ partilerin kadrolu oy deposu aşiretçilikten vaz geçmiyorsa sebebi sizin faşist olmanız! onlar haluk kırcı ise, ağca ise, ağar ise, sivas'ta oteli yakan, tunceli'de solcu öğretmenleri boğazlayan, kandil'de kadınlara tecavüz eden, doktor baran gibi komutanlarını infaz edenlerse, sebebi biliyorsunuz, tekrar ettirmeyin pis faşolar!
    hem yaralar kaşındıkça iyileşmez değil mi? hem dünyada her zaman katliamlar olmuştur, her ulus, her mezhep bunu yaşamıştır, niye ermenileri, alevileri, ezidileri, süryanileri, zerdüştleri, kendi soydaşlarını katlettikleri için kürtlere bu kadar yükleniyorsunuz? çünkü siz faşistsiniz!
    bunlar evrenin kanunu, çünkü insan yozdur! tabii siz daha yozsunuz çünkü var olan gerçekliği açığa çıkarmakta bir sakıncanız yok! çünkü nakarat...
    siz sunni olarak üretilen kimlik üzerinden politika yapıyorsunuz, çünkü faşistsiniz, oysa onlar organik kürtçü oldukları için siz yine faşistsiniz, sizin herhangi bir şey yapmanıza gerek yok, çünkü siz zaten varoluşsal olarak faşistsiniz!
    sınıfsal zeminde siyaset yapın pis faşistler, gerçi yapsanız da siz faşistsiniz, çünkü kürtçü değilsiniz!
    ne salaklar var bu dünyada, nasıl salaklar...
  • türkiye'nin dört bir yanında bayrak yakılıp atatürk büstü yakılıp yıkılırken çok da fifi olan durum.

yurdun dört bir yanındaki yakma yıkma işlerinin alayını mit yaptı değil mi emenikenin ırkçıları sizi! dön de aynaya bak şerefsiz!
  • sözlükte 30 yıldır türkiye milletinin askerlerine, mallarına, canlarına kast eden lanet teröristlerden ve onların destekçilerden nefret etmek ne zamandan beri ırkçılık oldu sorarım size. ağzınızdan ikide bir faşist kelimesi sıçacağınıza bir dönüp arkanıza bakın..
  • ekşi sözlük dışarı çıkmalık arkadaş database'i başlığına yazdığım bu entry yüzünden ne mağara adamlığımız, ne abazalığımız, ne asosyalliğim kalmamış sağ olsun sözlük suserleri her boku yazmışlar

bu başlığa yazmak benim en doğal hakkım neden mi;
    ulan ben en son orta okulda bir kızla yanyana oturdum.
    lisede herkes erkekti. lise bitti denize çıktım. senin hayatın boyunca gidemeyeceğin, göremeyeceğin yerlere gittim gördüm. hani o ağzının suyunun aktığı ukrayna/rus, asyalı, latin, çikolata gibi kızlar varya
    fırtınaların içinden geçtim. korsanları gözümle gördüm.

amma velakin ben bunları denizde yaptım. sosyalleşmeye arkadaş edinmeye vaktim kalmadı.
    arkadaşım diyeceğim insanlar şimdi kimbilir hangi denizde, hangi limanda, hangi fırtınanın içindedir.

denizcilerin kaderi budur

ayrıca ben oraya sadece kızlar mesaj atsın yazmadım ki. nedir bu çekememezliğin. laf çakma çaban.
    @2 olma peşindeyseniz incisözlüke gidin.

sanane ulan sanane. beğenmiyorsan beğenmediğini belirtirsin. ona buna bok atmazsın. seni yazar yapanın klavyesini si....

artık denizi bıraktım ve karada çalışıyorum. ve evet kocaeliden tüm suserler yeşillendirebilir
    erkek suserler için: halısaya gelirim. en son 10 sene önce oynadım **

ne zaman bunlardan vazgeçersiniz o zaman adam olursunuz
  • youtube'da güncel, lider, tarih, siyasi, politik vb videoların altına beyin yakan yorumları yazan tiplerin sözlüğe doluşması ile oluşan durum. tek tip cümlelerden ve bakınızlardan tanıyabilirsiniz bunları. umarım yolları bir gün, bir asyalı olarak fransa gibi bir yere düşer. gerçi ben bir aydınlanma yaşayacaklarını sanmıyorum.

(bkz: ırkçı olduğunun farkında olmamak)

ek: bir de böyle yazınca direk kürtçülükle vb yaftalanıyorsunuz. bir grup bunu suistimal ediyorsa bu geri kalan duyarlı insanların suçu değildir.
  • ırkçılığın şekil ve tarzının değişmesinden dolayı; tüm türkiye' de olanın sözlüğe yansımasıdır. eskiden bu topraklarda ırkçı denilince akla, ferdi tayfur dinleyen, sivri burun ayakkabılı tipler geliyordu.

şimdi şekil olarak çok daha farklılar, gidin facebook sayfalarına bakın; duvarlarında bir can yücel, bir sabahattin ali yazısı kesin görürsünüz, 3 haziranda nazım' ı anar, 2 temmuzda sivas katliamını lanetlerler. hipster sakallı ılıklara, elmas dövmeli kezolara evrildiler. boş zamanlarında charles bukowski okuyup, jazz müziğe merak saldılar.

ırkçılığın bu elit ve havalı dönüşümü sayesinde, onu daha rahat kucaklayabiliyorlar. ama hiç bir farkları yok. eski versiyonları kadar cahil, eski versiyonları kadar nefret dolular. isimlerini andıkları, sözlerini paylaştıkları aydınlarla, devrimcilerle hiç bir alakaları yok. ha eskiden de bunlar gibi rasyonel eğitim sistemine inanmak haricinde, diğer faşistlerden hiç bir farkı olmayan, ekonomik seviyeleri orta ve üstü bir kesim var mıydı elbette vardı.

yalnız o insanlar solcu gibi takılmıyorlardı, merkez sağ beyaz türk bir partinin etrafında disko disko yapıyorlardı. bu gencolar, aktivist falan bir de; sorsan devrimci, aydın tombiş insanlar. bir yanılgının içindeler; manu chao dinlemeleri onları daha az ırkçı yapmıyor. today it's raining bitcass !
  • - hirsiz, calma eylemi sirasinda oldugunde, buna sevinene vicdansiz denir; yapilmasi gereken, hirsizligin suc oldugunu vurgulamak ve hirsizliga yol acan kosullari tespit edip, bu kosullari ortadan kaldirmaktir.
    - hirsiz, calma eylemi sirasinda oldugunde, ve hirsizin ait oldugu sosyal tabakada benzeri hirsizlik vakalari siradan oldugunda, bunu sosyal tabakanin nereden geldigi mechul ahlaki yozlasmasi uzerinden eslestirene sagci denir; yapilmasi gereken, sosyal tabakadaki hirsizliga yol acan surecleri tespit edip, sorunlarin ustune gitmektir.
    - hirsiz, calma eylemi sirasinda oldugunde, hirsizin ait oldugu sosyal tabakada benzeri hirsizlik vakalari siradan oldugunda ve bu sosyal tabakanin mensuplarinin neredeyse tamami belirli bir etnik gruba ait oldugunda, hirsizligi etnik grubun ozelligi olarak elestirene irkci denir; yapilmasi gereken, neden bu etnik grup ile bu sosyal tabaka arasinda bu kadar buyuk bir korelasyon oldugunu tespit edip, sorunlarin ustune gitmektir.

eksi sozlukteki artan irkcilik, kacak eletrik ceken bir kisinin carpilarak olmesi ile ilgili habere yapilan ve ucuncu sikka cuk diye oturan yorumlarin fazlaliginda gorulmektedir.

kisinin, irkci bir yorum yapip yapmadigini anlamanin cok kolay bir yolu var: bir kisi veya bir grup veya bir bolgenin yaptigi seyleri bir irka mal edip, o irkin her ferdini bu seylerin mumessili veya en azindan potansiyel suc ortagi olarak goruyorsa, irkcidir.

eksi sozluge aman aman bir anlam yuklemenin bir alemi yok; egitim seviyesi dustukce, sozde egitimli cahillerin sayilarinin artmasi sebebiyle, irkcilik da artacaktir; su anda yasanan tastamam bu.
hesabın var mı? giriş yap