• idam cezasi gibi bir durum.

nedense bu konularda yazmak artik insanin zoruna gidiyor, yaslandik mi sözlüge verdigimiz degerlerde ciddi bir kayma mi oldu bilmiyorum ama tuhaf iste. kestirmeden anlatayim;

sözlügün sagligi, bilginin paylasilmasindaki önemin ve insanlarin onlarca saat emek vererek ortaya cikardiklari entrylerin yok yere ortadan kaybolmasindaki absürdlük ve onbinikiyüzseksensekiz nedenden dolayi artik bu sözlükte yazarlarin ucurulmasi gibi bir secenegin olmamasi gerekir.

ceza mutlaka ki.. verin efendim;

uc günlük yazmama, on günlük yazmama cok mu abartti ? alti aylik yazmama.. kafayi mi siyirmis, bir yil yazmama.. bir yil yahu.. o insan bir yil sonra cok baska sekilde gelecektir bu sözlüge. hic gelmese dahi yazilari durur, sakinlesir, ne bileyim kendine gelir.. ama ucurarak nasil bir kazanc saglanir? bir ya da hatta 18 ay yazmama cezasi yeterince korkunc degil mi? en kötü entryler burada kalir filan felan..

19 mayis 2004 girisliyim misal.. yakinda ucuncu yil doluyor. bu dönemlerde kimi zaman deliriyor insan, sacmalayasi geliyor, yazmayasi geliyor, absürdlesiyor onu yapiyor bunu yapiyor.. misal simdi ne yazdigimin dahi öneminin olmadigi bir dönemdeyim ama yakinda cok baska olacaktir mutlaka.. sonuc olarak; ucurmak anlamsiz. zamanla düzeliyor insan. deneyin efendim zenci'yi misal 96 ay caylak yapin, göreceksiniz ki 96 ay sonra zenci cok daha guzel bir yazar olarak karsimiza cikacaktir..

sözlügün kendi kendisini eksiltmesinin,gücsüzlestirmesinin geregi yok derim.
  • sözlüğe ilk girdiğim zamanlarda dünyanın en acı verici, en ağır cezası gibi görünürdü gözüme. yıllar ilerleyip entry sayısı arttığında, paylaştıklarım ve dostlarım çoğaldıkça dünyanın en ağır cezası değilse de , yine de çok büyük bir ceza gibi görünüyordu gözüme.
    taa ki bu geceye kadar.
    sözlükte sırf ortalığı karıştırsın diye tutulan, yaptığı her rezilliğe keh keh gülerek, "yine artırdı hitleri" diyerek göz yumulan aşağılık bir yaratığın, canımdan çok sevdiğim bir kadına, aramızdan ayrılmasına neden olan korkunç hastalık üzerinden hakaret edilesiye kadar.
    evet sözlük yöneticileri, bu aşağılık yaratığın burada tutlmasının nedeni bu ve inkar da edemezsiniz bunu. hiç format, legal entry bilmem ne masalları anlatmayın. açık konuşun, biz bu herifi ortalık karışsın, sözlüğe giriş sayısı artsın, sözlük hit alsın, reklam gelirleri üçe, beşe, ona, yüze katlansın diye tutuyoruz deyin, dürüst olun biraz..
    fakat işler artık iyice iğrençleşmeye başladı, bu aşağılık herif ölmüş insanlara hastalıklarının üzerinden hakarete başladı. evet amaç buydu, bak karıştı ortalık, gelirler artacak iyice.
    peki o parayı gönül rahatlığıyla yiyebilecek misiniz, mesela ben sikeyim öyle kazanılmış parayı diyorum, dizine gözüne dursun diyorum, haram olsun diyorum . ve bunlar dediklerimin en hafifleri
    ve bu şekilde, ölmüş, sadece hatırası kalmış sevgili insanların hatıralarına hakaret edilerek para kazanılan bir yerden uçmak fikri artık ne derece korkunç geliyor bana dersiniz?
    uçuracaklarmış beni
    hassiktirin lan.
  • beklenmedik bir anda gelen ölüm haberi gibidir sözlükten uçurulmak, eğer sözlük hayatınızın bir parçası haline gelmişse....

yazarlığa kabul edildikten sonra, yavaş yavaş içinizi dökmeye başlarsınız sözlüğe. eski sevgilinizden tutun da, sizi en iyi anlatan parçayı kelime kelime incelemeye kadar, ruhunuzdaki yaraların neler olduğunu en azından paylaşırsın birileriyle hiç tanımadığın. hatıralarını, acılarını, sevdiklerini, kızgınlıklarını yazarsın bazı başlıklara, bazen de geyik yapasın gelir, ota boka bkz verirsin inatla. sen sözlükle, sözlük senle bir olmuştur artık iyiden iyiye. az buçuk mesaj atan da çıkar sana, kimi entrylerini düzeltesin diye, kimi naber, ne var ne yok tadında.

gerçek hayattaki arkadaşlarınla konuşurken de uzun uzun anlatmak istemediğin ve daha önce sözlüğe içinizi döktüğün bir konu için link atarsın, başlık ismi söylersin. biraz da havan olur karşındaki sözlüğü biliyorsa ve yazar değilse. ama öyle de böbürlenmezsin, ben yazarım diye. sadece kime ne göstermek istiyorsan onunla ilgili nick atarsın.

başucu eserlerin olur zaman içerisinde. hatta özellikle bir tanesi vardır ki, hayatın boyunca tekrar aynısını yazabileceğini düşünmezsin (yukarıdaki sözü geçen ruhundaki yaraları taşıyan entry ki buyrun: eşhedü enlaeaa.. pardon, şurdan alayım: *)

derken, beyin hücrelerinin çok çalışmadığı bir akşam, bazı başlıklara tuhaf çağrışımlar yapar beynin*bazen de kavşaklara takılırsın, kimdir nedir diye. son olduğunu bilmeden, daha başka entrler de girersin "en" ler listesinde adını görebilmek için. yeni olduğun için ihtimal vermezsin girebileceğine, ama joker bir entryn vardır başucunda, yılın en beğenilenlerini umut edersin kendini bilmeden. birkaç yazarla mesajlaşırsın yine, sonradan konuşabilmek için, fikirlerini söylersin.

daha sonra içeriden tıkırtılar gelir, sınav senesinden dolayı bilgisayar başında olman hoş karşılanmayacağı için, bir yığın aklı beş karış havada entryleri ortada bırakarak kapatırsın bilgisayarı. sonra bir saat hamamböceği kovalarsın odanda, ertesi gün sözlükte yazabileceğin kadar eğlenceli bir şekilde. içinde girmek istediğin entryler de vardır, tasarlarsın, cümleleri yerine koymaya çalışırsın, fakat bir türlü ne yazacağını bilemezsin hiç tanımadığın, bir yazarın hakkında entry girdiğini görmesen adını bile bilmeyeceğin o melek için*

ertesi sabah da, hiç bilgisayarı açmadan deneme sınavı çözersin, daha sonra akşama kadar bilgisayardan uzaklaşırsın dersaneye giderek. eve gelirsin, günün yorgunluğu, yemek telaşı, accutane etkileri derken; ancak geçebilirsin bilgisayarın başına. açarsın tarayıcıyı. tıklarsın sözlük linkine sık kullanılanlardan, mesajlarına bakabilmek için. ama bir terslik vardır. kullanıcı girişi yapılmamıştır. tıklarsın giriş yapabilmek için; fakat böyle bir kullanıcı kaydı yoktur gibisinden bir mesajla karşılaşırsın.

içine bir kurt düşmüştür, gerçeği farketmeye başlarsın. bir iki kere daha denersin farklı yollardan. ama sonuç yine başarısızdır. hemen msn'i açıp, yazar olduğunu bildiğiniz bir yazara sözlükten uçurulduğunuzu söylersiniz. hemen bakar, ve onaylar. başınızdan aşağı kaynar sular dökülmüş gibi hissedersiniz bir anda yaşadığınız bu şok karşısında. sebebini öğrenmek istersiniz. arar bulur sizin için, 1 hatalı ispiyon, ki kesinlikle hatalı olma ihtimali vermediğiniz bir ispiyon girişimi, 3 de göte girebilir gerekçesiyle ispiyon edilen ve hakkın rahmetine kavuşturulan entryleriniz dolayısıyla atıldığınızı anlarsın. ki bahsi geçen 3 entry de, sözlükten atılmaya değer kişiler veya olaylar için değil, uzunu bırak, cümle yapısı bile olmayan bkz vb. saçmalıklardan ibarettir, sizin zıpırlık sandığınız.

geri dönüşün imkansız olduğunu öğrenirsin, ama yeni bir hesap açmakta özgürsündür. girersin yeni bir kullanıcı adı, ama sözlük eski sözlük değildir senin için artık. en acısı belki de, girildiği günden bu yana en beğenilen entryn olan, gözünün bebeği, evladın gibi canından bir parça olan entrynin artık var olmadığını bilmektir, diğer sevdiğin entrylerin, bunun yanında hiç kalmaktadır.

10 entry'yi girmek bile istemezsin, gözün kararır, kulaklarının zonkladığını hissedersin. hayattan ve her şeyden bir anda soğumuşsundur sanki. kaskatı oturursun koltuğunda, hiç bir şey yapamadan. bir şeyler oynamaya çalışırsın seni oyalasın diye. fakat nafile, aklın buradadır hep.

sonra her zamanki gibi açarsın sözlüğü, yeni nickini ve hiç bilmediğin şifreni girersin. sonra bu satırlar dökülür klavyenden, yeni hikayelerin bir başlangıcı olarak...
  • bir yazarın tek entry den dolayı uçurulmuş olması durumunda bile bütün entrylerinin de uçurulması gibi bir acımasızlığı içinde barındıran olay.
    oysa gönül istiyor ki uçurulan yazarlar entrylerde yaşasın
  • demin dus yaparken aklima geldi (ne hayra alametse artik), cok basit bir benzetmeyle soyle diyebiliriz:

- eksi sozluk insanlarin var oldugu bir ortamdir. bir bakima bir ulke.
    - her ulkenin yasalari gibi eksi sozluk'un de yasalari; kurallari vardir. ******
    - bu kurallara uymayanlar cezalandirilir:
    - entrynin silinmesi - para cezasina denk dusebilir.
    - caylak olmak - toplumsal hizmete denk dusebilir. kisinin "iyi" bir seyler yapmasi gerekmektedir toplum icin.
    - sozlukten uzaklastirilmak - hapis cezasina denk dusebilir. belli bir sure ozgurlugu (yazma ozgurlugu) elinden alinir kisinin.
    - sozlukten ucurulmak - olum cezasina (ya da sinir disi edilmeye) denk dusebilir. kisi (yeni yazar alimlari acilana kadar) o toplumda, o ulkede var olamaz.

buradan cikan sonuc nedir: eksi sozluk olduruyor.
  • 3bin küsür entrynizle beraber -çaylak yapıp uyarma gereği bile duyulmadan- bir saniyede maruz kalabileceğiniz olay...

yıllardır özenle tuttuğunuz günlüğünüzü bulan ebeveyn'in herhangi bir sayfada gördüğü herhangi bir kelime dolayısıyla koca defteri çatır çutur yırtıp yakmasına benziyor..

günler ve haftalarca boşluğu ve acısı dinmiyor, yerine bir şey konmuyor.

(bkz: bu da böyle bir anımdır)
  • kansere yakalanan kişilerin geçtiği dört aşamalı süreç sözlükten uçurulan yazarlar için de geçerli olabilir. şöyle ki ;

1.aşama (inkar): uçurulan yazar önce bir kriz yaşar, kabullenemez; hayır, olamaz! uçurulmuş olamam. aylarca bekledim, sabrettim , emek verdim o kadar yaaa! bu kadar kolay mı uçurulmak? bir yanlışlık var kesin. sakin olmam lazım. dur en iyisi biraz bekleyeyim sonra tekrar giriş yaparım. o ifade tekrar çıkacak "x. nesil yazar". evet evet kesin çıkacak! çıkacak ulan, çıkmak zorunda!!! nefes al , nefes ver, nefes al, nefes ver...tamam sakinim sakinim!

2. aşama ( isyan) : ya inanamıyorum!! neden ben allahım? neden ben ssg? ne yaptım ben? valla bişey yapmadım! ben masumum! sözlüğü yaladım yuttum, tüm kuralları okudum, hepsine uydum! neden ben nedeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeen?

3.aşama ( psikolojik pazarlık): sevgili ssg, saygı değer moderatörler, ben dersimi aldım ve köpekler gibi pişmanım. size yemin bundan böyle her başlığa atlamicam, imla ve yazım kurallarına uyucam, küçüklerimi sevicem, büyüklerimi sayıcam, çevremi koricam. lütfen beni affedin! bokunuzu yiyim ya lütfen!! o kadar hava attık yazar olduk diye karizma yerlerde nolur ya bi güzellik yapın şu kardeşinize. hadi be hacııı hadi be tamam mı?

4. aşama ( depresyon): her şey buraya kadarmış... hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. internete dahi giresim gelmiyo artık. sözlük lafını duymak istemiyorum bile. ne şaşaalı günlerdi onlar beaa! gençtik, heyecanlıydık, hevesliydik. bir anlık hata hayatımı söndürdü. hay o enrtyi giren parmaklarım kopaydı. işte ne oldum değil ne olacağım diyecen. hızlı yaşadım ,genç öldüm a.k!!!!!!! selam olsun o günlere...
  • henüz bir aylık yazar olmasına rağmen 7'si gg olmak üzere 8 entry sildirmiş adamların elini kolunu sallayarak troll'lük yaptığı sözlük'te tam olarak nasıl gerçekleştiğini merak ettiğim olay.

gerçi uçurduktan sonra yedek hesap, olmadı en kötü 1-1,5 ay sonra yeni hesapla dönecek adamı uçursan ne yazar orası ayrı konu.
  • "bunda moderasyonun hic sucu olmadigi, ucurma islemlerinin %99.9 da hakli olduklari ve %0.01'inde haksiz olduklari durumda, hatalarini geri almayi bildikleri cok dogrudur."

simdi soruyorum <guler komurcu random caps> <bold> <decibel = 25 avogadro> eyyy sevgili okur, moderasy </guler komurcu random caps> ona soruyoruz, ne hakli ne de haksiz bicimde ucurulan bu yuzde 0.09'luk </bold> kesimin davalari temyize mi gitti, tahkime mi dustu, araf da mi kaldilar, yoksa amerikali abilerinize ozenip sorgusuz sualsiz mahkemesiz guantanamolara mi yolladiniz <guler komurcu surpriz font = verdana> "bunlar unutulur nasil </guler komurcu surpriz font = verdana> olsa" diye? .

yillardir kendi de dahil olmak uzere bir matematikci bir de istatikciyle beraber yasayan malum moderasyon orgutu elebasisinin, iki eliyle bir decimal noktayi dogrultamazken, cift sifir lisansiyla sanal cinayetler isleyecek yetkisi olmasi korkunc bir super olay. kendisinin bir an once benazir buttoyla anlasip, askeri uniformasini cikararak sozluk sanal secimlerine girmesini ve bu surecte de cebir ogrenmesini temenni ederim. sonra yok efendim ben yuzde 0.8 oy aldim, rakibim 99.02 oy aldi, akpyi de katinca yuzde yuzu geciyor, nereden cikti bu fazla oylar, millet damgasini mi siliyor, hile karisti tekrar sayalim filan, bunlarla ugrasmayiz.

igrenc bolum: hakkinda tanim yapilmadigi takdirde ucurulmanin epey komik olacagi su goturmez olay, bunyede dayanilmaz bir agirlik yaratacak yercekimi hafifligi, vb gereksiz formalite.
hesabın var mı? giriş yap