• pahalı ve ağır ekipmanların dışında sevmeden yapılmayacak bir meslek dalı. dışarıdan bakıldığında keyifli gözüken, -ki öyle- ancak ağır şartları olan, ikinci şansınızın hiçbir olmayacağı bu sektörde kendinizi kabul ettirmek zor. ajans fotoğrafçılarının son teknoloji ekipmanlar ile yaptığı işi sizin kendi imkanlarınızla yapmanız ve insanlara kabul ettirmeniz gerek. bu işe gireceklere tavsiyem, girmeyin :)

beğendiğim isimlerden birkaçı şöyle:
    - bob martin
    - billie weiss
    - michael steele
    - gökhan taner
  • dikkat, refleks ve tecrübenin oldukça önemli olduğu bir fotoğrafçılık dalı. bunun yanında ekipmanların, performans ve fiyat olarak sonsuza gittiği bir dal burası. hobi olarak yapmaktan ziyade sermayesi yüzünden, sizi profesyonel olmak zorunda bırakacak bir disiplin. ama icra etmenin mükemmel bir haz, tatmin vereceği açık. hele bir de sevdiğiniz, ilgilendiğiniz bir spor dalını fotoğraflıyorsanız.

bir çok spor fotoğrafçısı birden çok dalda spor dalını, müsabakasını fotoğraflasa da sadece tek bir dala yönelmiş olan fotoğrafçılar, örneğin sadece boks ya da sadece tenis vb. çektikleri fotoğrafların kalitesi ve olaya olan ilgileri ile ön plana çıkıyorlar, işleri çok daha kaliteli oluyor çünkü fotoğrafla anlatmak denen işte anlattığın şeyi iyice bilmek, sevmek çok önemli faktörler bence. bu yüzden tek bir spor dalıyla ilgilenip onun peşinde giden fotoğrafçılar çok daha büyük bir övgüyü hak ediyor.

her ne kadar heveslensek de, istesek de yapabileceğimiz bir iş değil. para, çok para, sağlam para lazım. gönül isterdi ki işin ilmine haiz, aşina olmak bir wimbledon ya da ne bileyim bir ağır siklet boks müsabakasını fotoğraflamak, bu uğraşın peşinde müsabaka müsabaka dünyayı dolaşmak, grand slam grand slam turlamak... ama geliri geçtim ''bu işe karın tokluğuna bile girerim zararda-borçta çıkmayayım yeter'' diyecek kadar lafta gözünüzü karartsanız* dahi kullanılan ekipmanların fiyatları ile açılan ağzınızı nasıl kapatırsınız bilmiyorum.*

standart bir tenis fotoğrafçısının kullandığı ekipmanları şuraya bırakıyorum mesela.
    ''bir araba parası'' dediğimiz cinsten.

(bkz: nikon d5)
    (bkz: nikon d3s)
    (bkz: nikon 300 mm f2.8 ıf-ed)
    (bkz: nikon 70-200 mm f 2.8 vr)
    (bkz: nikon 50 mm f 1.8)
    (bkz: nikon 18-35 mm f 3.5-4.5)

toplam fiyat: 20854$
    yarabbi şükür.
    öyle işte. bugün de yok yere dertlenecek bir mevzu bulduk.
  • ekipman seçiminde aranan özelliklerin temel olarak yüksek çekim hızına sahip -a.k.a güçlü işlemci- ve zorlu çevre koşullarına dayanıklı kaliteli bir body, odak uzaklığı yüksek telephoto zoom lens ve asistan lensler olduğu fotoğrafçılık kolu.

geçen günkü 20000 küsür dollar lık fiyaskodan* sonra bugün bu işten para kazanmadan kendini tatmin edip kendi çapında takılabilecek bir kullanıcının -paras olması şartı ile!* burası mühim!- sahip olabileceği ekipmanlara baktım ve de şu iki kaleme ulaştım:

(bkz: canon eos 7d mark ii)
    (bkz: canon ef 70-200mm f/2.8l ıs ii usm)

fatura: 3398$

belki parası olan birinin ihtiyacı olur diye yazdım. haydi hayırlı işler.
hesabın var mı? giriş yap