• şu anki star wars üçlemesinin açıklanan sonuncu filmi.

disney’in mundar ettiği hayatları konu alacakmış.
  • dün gece ımdb'de puanlama sistemi açıldığında 5.2 ile giriş yapmasıyla puanlama sistemi durdurulan filmdir. birkaç saat önce açıldığında 6.8 sularına yükselmişti.

filme gelirsek efendim, baştan söyleyeyim spoiler yapıştıracağım!

--- spoiler ---

lucasfilm aslında en başında sağlam boka basmıştı ama altındaki pisliği temizlemek için çok uğraşması gerekti. cathleen kennedy ve j. j. abrams, rian johnson gibi isimlerden kurtulunmadığı sürece bu pislik kokmaya devam edecek. kokusu net olarak the rise of skywalker'da gözükmüştür.

film ortalamanın da altında bir seyirle izleyici karşısına çıkıyor. aydınlık taraf antika bir nesneyi bulup palpatine'nin yerini tespit etmeye çalışırken, kylo ren bunları kedi-fare oyununda olduğu gibi takip etmektedir. imparatorluk ise gizli bir gezegende devasa bir filo yapmış, ama ne hikmetse saldırıya geçmemiştir. palpatine de bu arada nasıl kurtulduğunu "kurtuldum işte, tehehe" gibi bir açıklamayla geçiştirmiştir.

hikaye namına bu film o kadar başarısız ki okullarda nasıl yazılmaması gerektiğine dair okutulabilir. arkada büyük bütçe, çakarlı görsel efektler olunca kurtaramıyorsun ne yazık ki. hikaye o kadar bölük pörçük ilerliyor ki kafada neler olduğunu sabitlemeye çalışmanın mümkünatı yok. ekip oradan oraya savruluyorlar ve gittikleri yerlerde de başlarına hep aynı dertler açılıyor.

hele chewbacca ve millenium falcon'un kaçırıldığı yer saçma sapandı. sırf yeni düzen içerisindeki casusun kim olduğunu öğrenmemiz amacıyla alakasız bir sekans çekmişler. bunu daha görkemli bir şekilde anlatabilirdiniz. hayır, madem adamları kaçırdınız neden 5 dakika sonra kurtardınız. senaryo yazımı böyle bir şey değil arkadaşlar. seyirciyi germek, merakta bırakmak istiyorsan bunu yapmamalısın.

neyse efendim, filmin gidişatı hiç de hoş olmuyor. zırt pırt araya giren deus ex machinalar sağolsun, final kısmında adeta harry potter vs. voldemort sahnesi izliyorsunuz. bu bahsettiğim tabi rey ve palpatine arasında yaşanıyor ve komedi bir savaşla sona eriyor.

ayrıca yeni yazarlar ve yönetmenler, güç olgusunun nasıl çalıştığını anlayabilmiş değiller. evet, bu fantazya dilinde bir büyü ama bilimkurgu ögeleri olan bir yere koyduğunda space-opera olur. artık burada mistik kısmını gizlemen lazım ama her şeyi de güçle yapamazsın. rey ile kylo'nun çok afedersiniz bir cima etmedikleri kaldı.

filme rezalet puanım 9, genel olarak yeni üçlemeye rezalet puanım ise 10. çünkü bir seri bu kadar vizyonsuz adamı bir araya toplayabilirdi herhalde. her filmde değişen senaryonun kurbanı olmuş karakterler var. poe bir filmde aptal yerine konuluyor, bir filmde kahraman ilan ediliyor, bu filmde de agresif ve sinirli bir adama dönüştürülüyor. finn desen zaten suser dilinde anlatmak gerekirse tam bir turnusol kağıdı. hiçbir s.ke yaradığı yok. ara sıra gelip bir şey patlatıyor sonra "wuhuu" diye bağırıyor. rey ise... yahu bu karakterin illa biriyle bir ilişiğinin olması şart değildi. adamlar demiş ki, "madem yeni seride adam akıllı kötü bir karakter yok snooke'u ortadan ikiye yardık, o zaman palpatine'i çağıralım. çağıralım çağırmasına da ona da bir şey ekleyelim. ne ooolsuuun? hah! palpatine'nin torunu rey olsun ama çok detaya gerek yok." demişler ve geçmişler. brezilya dizisi gibi...

disney'in önceki filmlerdeki hatalarından ders çıkartması ve son filmi toparlayabilecek bir hikaye örgüsü sunmalarını beklerdim ama yapamadılar. görsel şölen dışında filmde elle tutulur hiçbir şey yok. iki boyutlu karakterlerin 2 saat boyunca kedi-fare oyununu izliyorsunuz.
    --- spoiler ---

edit: ek bilgi eklendi
  • isminde hayvan gibi spoiler olan film.

--- spoiler ---

bu skywalker luke veya leia olamayacağına göre eğer rahmetli anakin hortlamayacaksa tek seçenek kalıyor, o da rey.

--- spoiler ---
  • filmin afişine koydukları arka plandaki karartılmış palpatine resmi, eski bir filmden veya çıkacak olan film için çekilen bir sahneden değil - sıkı durun- bir palpatine aksiyon figürünün artwork çalışmasından alınmış.

https://cosmicbook.news/…off-palpatine-hot-toys?amp

bu ne demek? bu şu demek:

adamlar yeni film için hiçbir palpatine sahnesi bile çekmemiş, bir iki tane cgi sheev sahnesiyle belki de eski filmlere flashback sahneleriyle bütün konuyu bağlamaya çalışacaklar demek oluyor.
    (bütün konu bu arada reyin dark side a geçmesi ve bunda palpatine etkisi bulunması hani)

ah lucas ah
  • daisy ridley'in oyunculuğuna lafım yok ama oynadığı rey karakterini çekemiyorum.
    eğitimi olmadan kylo ren'i defalarca yenmesini çekemiyorum,
    çok genç olmasına rağmen her aracı kullanmasını, bir sürü dil bilmesini çekemiyorum,
    dün bok iken bugün yoda'nın onu luke skywalker'a övmesini çekemiyorum,
    korkak kişiliğine ve zayıf yapısına rağmen bu kadar kusursuz olmasını çekemiyorum, yoda bize ne demişti; korku karanlık tarafa giden yoldur.

daha da kötüsü star wars evreni gibi bir evrende ingiliz aksanıyla konuşulmasını çekemiyorum, insanların sadece liverpool maçı izlerken duyduğu aksanı star wars'ta duymak zorunda mıydık? delirdim.

star wars'ın ince düşünülmüş evreninden çıkıp iyice saçma bir yere doğru gitmesinin tek sebebi rey'dir.
  • (bkz: dünyayı kurtaran kadın)
    disney'nin rezalet üçlemesinin son halkası. the mandalorian 'ı sinemada izlemeyi tercih ederim.
  • gercek star wars benim icin 2005 yilinda (bkz: revenge of the sith) ile bittiginden oturu cok da umrumda olmayan filmdir.

tabi ki star wars diye oturup son cikanlari da izledik ama zorlama karakterler yaratip eskilere saygisizlik edildigini gorunce de tiksinti duymaya basladim.

sirf hikayeden cikarmak icin han solo’yu biraz gosterip oldurduler, luke’u sacma sapan bir sekilde ortadan kaldirdilar. carrie fisher’i da cok zamansiz kaybettik. hic kimse kusura bakmasin, jar jar binks’i su andaki oyuncu kadrosuna tercih ederim valla.
  • ismi star wars olmasa elde ettiği hasılatın onda birini dahi yapamayacak olan film.
  • --- spoiler ---

star wars değil de kylo ren isimli bir gencin anası, babası ve kendisi olmak üzere tüm aileyi nasıl da harcadığına dair izleyebileceğiniz bir dram filmidir.

--- spoiler ---
  • bi çılgınlık yapıp 5 yaşındaki oğlum ile ilk filmden başlayarak tüm seriyi izledik 1 ay gibi bi sürede. bazen bi filmi baştan sona, bazen yarım bırakıp bi kaç gün sonra kaldığımız yerden devam edecek şekilde. bu filme kadar fena gitmedi seri ama bu filmde bildiğin 5 yaşındaki çocuk bile "meh olmamış, sıkıldım, ne saçma, ama neden böyle oldu?" gibi tepkiler verdi. o kadar vasat film.
hesabın var mı? giriş yap