• kimilerince bardagi agza gotururken pisssssmi nidasiyla desteklenen eylem.
  • müslümanlıkta su içerken başın açık olması uygun değildir bu yüzden kafada takke yoksa el ile kapatılır.
  • bir bardak suyu kafaya dikmeden evvel, yukarida aciklanan sosyolojik sebeplerle eli basin uzerinde tutma davranisidir. bir turk gelenegi olan su icerken elini basinin ustune koymak eylemi, su icerken comelme eylemiyle senkronize olarak yapildiginda anlami hale gelir.
  • kücükken dedem yaptiği icin, büyüklerin yaptiği bişi heralde bende yapiyim diye kendimi büyümüş gibi gösterme cabalarimin alişkanlik haline gelmesiyle sürekli yapar hale geldikten sonra dedemin kafasinda takkesi yokken yapmadiğini görerek ic yüzünü çözdüğüm gicik heraket. simdi normalim allaha sükür...
  • ananemin tipik hareketi, neden yaptığını sorduğumda "bilmiyorum" dedi hep. alışkanlık herhal...
  • dustan cikip kafasindaki havluyu zar zor tutturan birinin susuzlugunu giderirken havlunun tekrar acilmasini onlemek icin yaptigi eylem.
  • muhtemelen kafadaki takkeyi/sapkayi/esarbi tutmak gibi somut ve pratik bir amacla ortaya cikmis, sonra bir sekilde ritualize olup sapkali sapkasiz bir suru insana yayilmis enteresan bir meme ornegi. (bkz: memetics)
  • cok eskiden bunun nedenini eski bir turk filmi sayesinde anlamıstım. basinda sarıgı olan bir amcam, bir bardak suyu sarıgı dusurmeden icebilmek icin basını daha dogrusu sarıgını eliyle tutmasi gerekiyordu. her sarıklının yaptıgını ulvi bir sey oldugu zannedildigi icin aynen kabul edilmis.
  • evet yere çömelmek tarafı da vardı. sünnet denmekle birlikte şamanik bulan da var. hz. muhammed 'ayakta yiyip içmeyiniz.' demiş. bizim ailede vardı, ben bunu babama ya sormamışım, ya yanıtını aklımda tutmamışım. ahan uludağsözlük'ten:

"şaman kültüründe ruhun başta olduğuna inanılırdı, ve su içerken başın geriye gitmesinden mütevellit ruhun bedenden çıkacağına inanılırdı. işte bu yüzden su içilirken baş tutulurdu. bu inanç günümüze şaman dininden gelen bir mirastır. ha korursunuz, korumazsınız o sizin bileceğiniz iş, ben karışamam. ben mi? hayır korumuyorum, inanmıyorum, tutmuyorum..."

(bkz: şamanizm/@ibisile)
hesabın var mı? giriş yap