şükela:  tümü | bugün
 • çekoslovakya'nın, südetler bölgesi'nde 3.5 milyon almanın yaşaması, hitler'in burayı ilhak etmek istemesi üzerine südet buhranı ortaya çıktı. hitler 28 mayıs 1938'de çekoslovakya'yı işgal etme kararı aldı. italya almanya'yı desteklerken ingiltere ve fransa ortak bir cephe oluşturamadı. sscb mütteki çekoslovakya'ya yardım gönderemedi.
 • çekoslovakya'nın gayet güvendiği birleşik krallık ile fransa, hitler’e südet bölgesini vermiş ve çek hükumetini de antlaşmayı kabul etmeye mecbur bırakmışlardı.
  her ne kadar ingiltere başkanı chamberlain zafer edalarında ve uzlaşma pozlarında “zamanımız için barış” konuşmasını gururla yapmış olsa da; hitler'in bin bir hezeyanla örülmüş sürrealist uygulamaları karşısında ne ingiltere ne de fransa duramamış, uzun bir zamana yayılacak olan korkunç olayların önüne geçememişlerdir.
  hitler südet’i annesinin ak sütü zannederek üçüncü reich’a katmış, yetmiyormuş gibi slovakya'nın da almanya’ya bağlı bir hükumet kurmasını sağlamıştır. verdiği sözleri füzenle karalamayı pek seven hitler'in yanı sıra, diğer ülkeler tarafından da çek'ler sürekli ihanete uğramışlardır. böylece kanlı günler ve yıllara atılan adımların hızlanmasına yönelik engeller de kalkmıştır.

  aslında naziler çek topraklarını bünyelerine katarken çok fazla direnişle karşılaşmamışlardır. fakat bir süre sonra yani savaşın şiddetini artırmaya başlamasıyla birlikte daha önceki komutanlardan oldukça gaddar olan duble katil heydrich'in (prag kasabı) sınır tanımaz katliamları çek halkında; "ne yapsak da bu caniden kurtulsak" düşüncelerine evrilmiştir.

  başarılı ya da değil... artık halk olarak eyleme geçilmeli, en azından karanlıklara bir mum yakılmalıydı diye düşünüldü ve planlar yapılarak operasyona başlandı. uygulanan planlardan a ve b olumsuz sonuç verdi ise de c planı kısmi olarak işe yaradı ve prag kasabı ağır bir şekilde yaralandı. ikinci adam -üçüncü de olabilir, zira goebbels'i unutmamalı- himmler, heydrich'i iyileştirmek için kendi kişisel doktorunu görevlendirse de reinhard heydrich birkaç gün sonra kan zehirlenmesi nedeniyle öldü.

  olay sonrasında çekler bir nebze rahat nefes aldılar. ancak hitler ile kansever ahalisi sorumluların bulunması adına on üç binden fazla insanı tutuklayarak, lidice ve lezaky köylerini de neredeyse tüm yazılı ve görsel kaynaklardan silerek haritadan çıkardı. o bölgedeki 16 yaşından büyük erkekler tamamı ile öldürüldü, kadınlar ve çocuklar ise toplama kamplarına götürüldü.
  bu arada bir kilisede saklanan olayın kahramanları gabcik, kubis ve diğer askerler hala bulunamamıştı.
  fakat suikastçileri ihbar eden kişiye verilecek ödülden fena halde büyülenen, üstelik direnişçilerden olan karel curda maalesef olayın esas adamlarını ihbar etti.(içimizdeki hainlere lanet olsun)
  kilisede saklanan jozef gabcik, jan kubis ve arkadaşları tıpkı diğer soydaşlarının yaptığı şekilde önce direnmiş olsalar da en sonunda esir düşmemek adına intiharı daha onurlu görmüşlerdir.

  anthropoid operasyonu, ikinci dünya savaşı boyunca rütbe bakımından gerçekleştirilen en önemli suikastlerden biridir. nazi almanya'sının güçlü adamlarından olan bir kişiye suikast düzenlemek çek hükumetine olan güveni tazelemiş, ve halkın direnme gücünü kamçılamıştır. gerçi tarihçiler operasyonun bir başarı mı yoksa başarısızlık mı olduğu konusunda hala hemfikir değil. zira ölüm oranlarının çok yüksek olmasına ve sürgündeki hükumetin umutlarına rağmen, suikast ne bir örgütlenme sağlamış, ne de toplu bir ayaklanmaya dönüşmemişti.
  ancak bu olayın sınırsız katliamlara neden olduğu noktasında jan kubis’in arkadaşı olan alois denemarek yıllar sonra şu şekilde konuşmuştur; "tabii ki değerdi, annemin, babamın, kardeşimin ve binlerce çek’in hayatına mal olsa da. eğer jan olmasaydı, ben burada olmazdım. çeklerin yarısı burada olmazdı çünkü heydrich’in aklında bizim için berbat planlar vardı."
  dolayısıyla çek halkı yoğun psikolojik etmenleri barındırdığı için kesinlikle bir zafer olduğunu düşünmektedir.
  ayrıca olay hakkında jozef gabcik ve jan kubis 'e saygı niteliğinde de anthropoid adında bir film çekilmiştir.