• işten dönüp anca inceleyebildiğim, patlamış uygulama. işin ilginci, requestlerdeki user-agent bilgisini değiştirdiğimde uygulama sorunsuz çalışmaya devam ediyor. user-agent bilgisi uygulama adı, sürümü bilgilerini de içerdiği için akıllara sözlük yönetiminin uygulamayı bilerek engelleyip engellemediği şüphesini getirmiştir.

örnek olarak, user agent- değerini "mozilla/5.0 (macintosh; ıntel mac os x 10_12_1) applewebkit/602.2.14...." yapar isem her şey sorunsuz çalışıyor. user-agent değeri uygulamanın var sayılanı olan "şükela reader/159 cfnetwork/808.2.16 darwin/16.1.0" ike uygulama çalışmıyor. user-agent değerinin başka hiç bir işlevi de yok. user-agent'ı şükela reader olan tüm requestler engelleniyor gibi duruyor.

durumu çözdüm ve güncellemeyi app stora'a gönderiyorum. kısa süre içerisinde çıkacaktır.

sözlük yönetimini elimde hiç kanıt olmadan suçlamak istemiyorum, fakat bir açıklama yaparlarsa yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmış oluruz en azından. eğer uygulama engellendi ise de bu durumdan en ufak bir maddi kaybım olmayacaktır zira uygulamanın herhangi bir gelir modeli yok. tamamen hobi olarak geliştirdiğim bir uygulama. uygulamanın sevilmesi, uygulamayı geliştirmeye devam etmemdeki tek sebep. umarım sorun başka bir şeyden kaynaklanıyordur ve sözlük yönetimi uygulamayı engellemeye çalışmaz ileride.
  • bir arkadaşımın yazdığı, benim de mevcut muadillerine kıyasla çok kullanışlı bulduğum, apple cihazlar için geliştirilmiş(iphone + ipad) gayriresmi ekşisözlük uygulaması.

uygulamanın mevcut özellikleri, uygulamaya ait ekran görüntüleri ve kullanım videosu;

- iphone'u landscape moda getirirseniz sol frame ekranda görünür olur
    - yazar girişi
    - entry girme
    - entryleri sağa-sola swipe ederek kapatıp açma
    - başlıkta arama
    - arama, şükela modu, linkler, profil görüntüleme
    - bugün, debe, güncel, kanallar, çaylaklar, geçen haftanın en beğenilenleri
    - badi entryleri/favladıkları
    - videolar
    - ekranın en üstüne iki kere basarak rastgele entry getirme
    - 2 farklı tema
    - yazı boyutunu ayarlama
    - sade kullanıcı arayüzü
    - reklamsız arayüz
    - paylaş butonuyla entryleri paylaşma

ekran görüntüleri

video

app store linki

android versiyonu da yapilmaya baslandi. suradan ulasabilirsiniz.
  • son güncellemeyle eski performansına dönen uygulamam. bu süreç içinde küfür mailleri bekliyordum. tam tersine, herkesten çok büyük destek gördüm. bu benim için reklam gelirlerinden daha değerli. 5 gün sonra uygulama 2 yaşına giriyor. bu süreç içerisinde destek olan herkese teşekkürü borç bilirim.

umarım başka engellemeler ile karşılaşmayız.
  • profil ekranındaki sorunu çözüp, peek&pop desteği getiren güncellemesi sonunda çıkmış uygulama. güncellemenin gelmesi aylar sürdü, beni affedersiniz umarım *

resmi uygulama sonrası uygulamanın kullanıcı sayısı kötü etkilenmedi. bu yüzden uygulamayı geliştirmeye devam etme kararı aldım. uygulama hep bedava ve reklamsız kalmaya devam edecek. birileri kendi uygulamalarını reklamla doldurur ise, şükela reader hala burada**(bkz: #66594485)

resmi uygulama için api hazırlanmış, uzun zamandır ben de bekliyordum bu apiı. ssg veda yazısında bahsetmişti. attığım mail sonrası, apiı dışarı açmadıkları yanıtını aldım. eski yöntemlerle devam edeceğiz yani.

ilerleyen günlerde* yeni özellikler eklemeye devam edeceğim. desteğiniz için teşekkürler.
  • yeni güncellemesi yakında yayınlanacak olan uygulama. uzun zamandır istenen bir kaç özellikle birlikte, uzun zamandır istenmeyen bir özelliği de yanında getiriyor.

- entrylerin kaç fav aldığı bilgisi gözüküyordu fakat kimlerin favladığı gözükmüyordu. artık fav sayısına basarak favlayanları görebilirsiniz.
    - entryleri oylama, favlama gibi butonların olduğu kısım artık hep görünür durumda. göstermek için entry'e basmanız gerekmeyecek.
    - today widgetın arka plan rengi bembeyaz olmuştu, onu düzelttim.

istenmeyen özelliğimiz ise artık uygulamada reklam gösterilecek olması. daha önceden reklam göstermeyeceğimi yazmıştım, küçük bir araştırmayla bulabilirsiniz. fakat uygulamanın hayatta kalması için 4 senedir her yıl verdiğim 100 dolarlar beni bu yola itti. reklamları kullanıcıyı rahatsız etmeyecek şekilde eklemeye dikkat ettim, kullanıcı deneyimine olumsuz bir etkisi olmayacaktır diye düşünüyorum. yine de olumlu/olumsuz yorumlarınızı bekliyorum.

yeni özellik istekleri için de mesaj kutumu yeşillendirirseniz sevinirim. tüm mesajlara cevap veremesem de hepsini okuyorum. en çok istenen özellikleri daha önce geliştirmeye çalışıyorum.
  • tasarımı oldukça sade ve kullanışı basit olan bir uygulama olmuş, yapanların ellerine sağlık.
    mobil uygulamaların yalnızca kullanıcı değil geliştirici tarafında da yer alan biri olarak gözüme çarpan birkaç detaydan bahsetmek istiyorum.

ilk olarak; sayfalar arası swipe transition özelliği eklenirse büyük kullanım kolaylığı sağlanır. hatta listenin aşağı kaydırılması durumunda aşağıdaki sayfa geçiş ekranının kaybolması içeriği daha ön plana çıkaracaktır.

bir başlığın sayfasına geçildiğinde tab bar'ın kaybolması da hoş olmuyor. ekran hiyerarşisinin en tepesinde bulunması nedeniyle, tab bar'ın sürekli aşağıda görünür gözükmesi büyük önem arz ediyor.

'emeği geçenler' listesinden bir kullanıcı seçildiğinde geçilen sayfadaki 'geri' butonu navigasyon olarak 'ayarlar'a değil ana sayfaya dönüşü sağlıyor. palo alto tabiriyle "it's not a bug, it's a feature" durumu olabilir ancak şahsi kanaatim ekranlar arası hiyerarşinin ve navigasyon ilişkilerinin birbiriyle tutarlı olması gerektiği yönünde.

son olarak; üye girişiyle ilgili şüphelerim var. sanırım uygulama üzerinden direkt olarak kullanıcı bilgilerinin girilmesi yerine web sitesine yönlendirme sağlanmış. üst tarafta yönlendirilen web sitesinin url adresini de gösterirseniz ve kullanıcılara, onları ekşi sözlük'e yönlendirdiğinizin teminatını verebilirseniz daha güvenli bir kullanım sağlamış olursunuz.

tabii ki de kötü niyetli bir amacınız olduğunu düşünmüyorum; ne olursa olsun, gayriresmi bir şekilde, bir para karşılığı olmadan (sanırım olmadan), emek harcanarak yapılmış başarılı bir uygulama var karşımızda. yine de internet ortamında en ufak ihtimallere karşı bile temkinli yaklaşmakta fayda var, bunu sizlerin de gayet iyi bildiğine eminim. bu yüzden bu düzeltmeyi yapmanız, benim gibi detaylara takılarak kullanıcı girişi yapmaya çekinen kullanıcıların da uygulamayı rahatça kullanabilmesini sağlayacaktır.

bahsettiğim konular fazla teknik konular olabilir; salt kullanıcı tarafından düşünüldüğünde, sunduğu kullanıcı deneyimi ve rahatlığı konusunda gayet başarılı bir uygulama olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
    tekrar ellerinize sağlık.
  • ölü taklidi yaparak ayıp ettiğim kullanıcılara sahip uygulama. güncelleme için çalışmalara henüz başlayamadım fakat vakit bulur bulmaz başlatacağım.
  • hata verince hemen silenler, bunca zaman kullanırken bir teşekkür etmemiş insanlar olsa gerek. uygulamanın geliştiricisi yaveriniz falan değil. her şeyden öte, geliştiriciyle alakalı bir sorun da yok ortada. sorun çözülmüş ve güncelleme markete gönderilmiş. anlamak istemediğiniz ve sabredemediğiniz şey şu ki; gönderilen dosyanın market tarafından kabul edilmesi zaman alıyor. android tarafında bir günü, ios tarafında birkaç günü bulabiliyor bu süre.
  • yapandan allah razi olsun dedigim app.

koskoca eksi sozluk tuzel kisiliginin yapamadigini bir-iki yazilimci yazar yapiyor. bakin cok enteresan.
  • 15 yıllık sözlüksün kendine ait lisanslı 1 tane bile mobil uygulaman yok ki devir mobil devri. kendin mobil uygulama yapmadığın gibi yapanın da önünü kesiyorsun. padişah olsan yeniçeri ocağı ayaklanıp kelleni alır be.

tabi bu sözlük tarafından engellendiyse geçerli, başka bir şeyse bilemem kullanılamama sebebini.
hesabın var mı? giriş yap