• sabitlenmiş entry
    ankara batı 2. sulh ceza hakimliği'nin çağatay aksu’nun talebi üzerine verdiği 29.05.2019 tarih ve 2019/2586 d.iş sayılı kararı uyarınca şule çet ile ilgili başlıklarda bulunan içeriklere erişimin engellenmesi kararıyla ilgili bir açıklama yapmak isteriz.

ekşi sözlük, türk hukukuna tabi bir internet sitesi olarak mahkeme kararlarını uygulamak yükümlülüğündedir. dolayısıyla bu ve benzeri durumlarda elimize ulaşan mahkeme kararları doğrultusunda hareket ederek, ilgili başlıklardaki içerikleri kaldırmak durumundayız.

bu karara itiraz edecek olmakla beraber, itiraz sürecinin kararı uygulamayı ertelemediğini belirtmek isteriz.

tarafımıza iletilen kararların uygulanması yasa gereği olup, kararı benimsediğimiz veya olumladığımız anlamına gelmemektedir.

hukuk sistemimizdeki hataların, yanlışların, adalet duygusunu zedeleyen uygulama ve kararların giderilmesinin yolu, eleştirilerin doğru makam ve mercilere yöneltilmesinden geçer. genel olarak mahkemelerin içerik kaldırılmasına ilişkin kararlarındaki hoyratlık ve bu kararlara ilişkin itirazların incelenmesi süreçlerindeki özensizlik nedeniyle oluşan kamuoyu tepkisinin ilgili ve yetkili mercilere yönelmesi halinde bu hatalı işleyişin düzelmesi yönünde olumlu adımlar atılır diye umuyoruz.
    • başlıkları istediğin kadar sildir çağatay, katil olduğunu cümle alem biliyor.
    • --- spoiler ---

ankara batı 2. sulh ceza hakimliği'nin çağatay aksu’nun talebi üzerine verdiği 29.05.2019 tarih ve 2019/2586 d.iş sayılı kararı uyarınca bu başlıkta yer alan içeriklere erişimin engellenmesine karar verilmiştir.
      --- spoiler ---

kim mi bu çağatay aksu hani mahkemede siz de kızınıza sahip çıksaydınız diyen şule çet cinayetinin tutuklu sanıklarından . oo ne güzel sen acılı bir babaya daha aklanamadığın dava ile ilgili her istediğini söyle sonra senin hakkında yazılan yorumları sildir. ne güzel memleket ya!!!
    • "şule gezip tozan bir tipti"

sadece sanıklar değil, bir cinayeti haklı çıkarmak amacıyla bu cümleyi kuran kişi (avukat) sırf bu cümleyi kurması sebebiyle, çoğunluğun iyiliği için ölene kadar toplumdan tecrit edilmeli.
    • bu çağatay aksu denen katil, kızı 20. kattan aşağı atıyor tecavüz edip. kız evvelinde ev arkadaşına mesaj atıyor "kafayı takmış manyak, çıkamıyorum buradan, telefon et, beni çağır" diye.

ev arkadaşı çağırıyor ama kızcağız gidemiyor. neden? çünkü bu çağatay katili "camdan atladı" diyor. camdan atlayan kızın pencere kenarlarında parmak izi olur" deyip araştırıyorlar. ne çıkıyor dersiniz? yok. yani bir çuval atar gibi atmış kızı ağzına sıçtığımın katili.

bak çağatay efendi! her boku anımsıyorum. başlık sildirebilirsin ama zihnimi silemiyorsun.

şule çet için adalet.

ek: pezevenge bakın, parmak izinin olmayışını "avuçladı belki" diye açıklamış. evet, avuçlarken hiç parmak kullanmıyoruz.
    • davanın üçüncü duruşması su an görülüyor.

takip icin [twitter adresi https://twitter.com/…tatus/1148853849677094913?s=19]

1- selam arkadaşlar, mahkeme salonuna girdik. 350 kişilik salon en az 500 kişi var.. insanlar bir kişilik sandalyelerde iki kişi oturuyorlar. france 24 kanalından bir muhabir ile karşılaştım, yabancı basın da davaya gelmiş.
      floodu buradan yapacağım.

#suleceticinadalet

2- sanıklar henüz gelmediler. bir kişi, sivil bir memur da olabilir, vatandaş da video kaydı aldı. kadınlardan bazıları itiraz ettiler, kişi salondan çıktı. polis memurları da peşinden .

#suleceticinadalet
      ++
      3- bugünkü duruşmada, önceki duruşmalara ek olarak hakim 3 şey istedi:
      1- şule'nin psikolojik tahlili
      2- asansörde berk ve çağatay'ın konuşmaları
      3- olay yeri keşfinin raporu.

++4- sanıklar ve hakim hâlâ gelmediler.. beklemedeyiz.

++

5- bu arada duruşmadan önce çağatay aksu'nun dayısı ile konuşma şansı yakaladım. çağatay'ın suçsuz olduğuna inandığını, sosyal medyada her şeyin çarptırıldığını söyledi, çağatay'ın bütün ifadeleri tutarlıdır dedi. ++

#sulecetıcınadalet

6- ben de yalnzca hatırladığım 2 küçük detaydan bahsettim, onlar da ilk duruşmada çağatay'ın, "şule'nin o gün geleceğini bile unutmuştum" ifadesi, ama mesaj kayıtlarına göre ısrar ile hatta "taksi paranı ben vericem gel" diyerek yana yakıla çağırmasıydı.
      ++
      #suleceticinadalet

7- elbette cevap veremedi, bu tutuklu kalması için yeterli değil dedi. ama ben açıkçası kimse ile tartışmak ve kimseyi kırmak istemediğim için uzatmadım. suçun bireyselliğine inanıyorum, ve "kızına sahip çık diyen" soysuz akrabaları disinda kimseyi kırmak, üzmek istemiyorum. bu arada hala gelmedi hakim ve sanıklar.. beklemedeyiz sevgili dostlar.

++

9- avukatlar geldi arkadaşlar. avukatların isimleri de şöyle:

çağatay'ın avukatı: levent erkmen
      berk akand'ın avukatları: paşa büyükkayaer ve iskender fatih balkış.

sanıkları bekliyoruz.
      #şuleceticinadalet
      ++

10- sonunda sanıklar geldi arkadaşlar.. objektifliğimi bozmak hiç istemiyorum. ama inanın o suratlar o kadar midemi bulandırıyor ki. neyse buralar +off the record.+

yavaştan duruşmaya başlıyoruz. naklen yayınlıyor olacağım her şeyi.
      ++
      #şuleceticinadalet
      #suleçetiçinadalet

11- adının duyulması imkansız olan bir tanık dinleniyor şu anda. şu anda ismini öğrendim. mersin üniversitesinde tarafına başvurulan bilirkişiymiş.
      otopsi bulguları ve olay yeri inceleme bulgularını inceleyerek uzman mutaalası düzenleyen bu bilirkişi, geçtiğimiz ++

12- duruşmada hakkında, sanık avukatları tarafından "para ile hazırlanan rapor"
      a cevap vermek için duruşmaya katılmış.

13- hakimin sorusu incelenen bulgular sonucunda ne deliller buldunuz?

1- anal bölgede erkek prostat sıvısı
      2- anal bölgede amilaz
      3- boyunda kırık
      4-vajinal yırtık.

14- hakim: diğer raporlardan farklı olarak ne sundunuz?

1- diğer raporlardan farklı olarak düşme ile yaşanamayacak cinsel saldırı bulguları vardır.

hakim: prostat sıvısı ve dna ne kadar uzun süre kalabilir?

2- prostat sıvısı vajinal bölgede 0-13 ile 0-48 saat arasında ++kalır. ve dna ise yıkama olmadığı sürece kalır.

avukat onur tatar sözü aldı:

- bir önceki duruşmada bilirkişimizi hazır edeceğimizi söylemiştik ettik. şule çet'in 9 parmağında erkek dnasına, 7 parmağında birden fazla dna, 2 parmakta ise berk'in dnasına rastlanmıştır ++

16- özellikle tırnak içinde dna, tokalaşma, halay çekme ile geçer mi?

"hakan kar" bilirkişi: tırnak içine yalnızca tırmalama ve sert müdahale ile geçer. tokalaşma ile ancak avuç içine dna geçer.

**bu çok önemli**

#şuleçetiçinadalet

17- onur tatar: (şule'nin avukatlarından) düşme ile olmaz dediğiniz ekimozlardan bahseder misiniz?

hakan kar(bilirkişi): anal bölgede görülen noktasal ekimozlar düşme ile ortaya çıkmaz. dünya sağlık örgütü(who) nun da bu konuda çalışmaları vardır ve ++

18- rıza dahilinde ilişkide böyle ekimozlar gerçekleşmez. ayrıca anal bölgede bulunan prostat sıvısı ve amilaz, bir zorlama olduğunun kanıtıdır.

//*çağlar özdemir* (erciyes bilirkişisi) kenarda kalsın. // bura alakasız.

19- hakan kar: bir takım farklı ışık dalga boyları ile olay yerinde çeşitli fotoğraflar çektik. 1 yıl sonra yaptığımız ikinci keşifte halıflekste çeşitli lekeler gördük ve bu lekelerde analiz yapmak istiyoruz. şüpheli biyolojik lekeler bunlar. dinlenme odasındaki yastık ++

20- kanepenin yaslandığı duvar ve halıflekste keşfettiğim biyolojik delillerin incelenmesi yeni kanıtlar doğurabilir.

++
      21- onur tatar: boyunda bulunan hyaluronik kemiği ile ilgili bilimsel bir çalışma var mı?

hakan kar: adli tıp literatüründe, elle boğmada da yüksekten düşmede de hyaluronik kırığı görülüyor. ancak burada detay nokta:
      yüksekten düşmelerde %5 dolaylarında görülen bu ++

22- kırık, elle boğma gibi durumlarda %65 olmaktadır. yani bu konuda kuvvetli şüphe vardır.

berk'in vekili paşa büyüker sözü aldı: dna ile ilgili bir soru soracağım.
      "sizin raporunuzda da, yapılan çalışmalarda tokalaşma ile de dna geçebileceği ++

23- yazmaktadır, devamında ise tırnak arası korumalı bir bölge olduğu için dna geçmesi ancak sert müdahaleler ile olacaktır, peki bu sözünü ettiğiniz tırnak arası doku örneğinin, tırnak arasından alındığını nereden biliyorsunuz?"

24- hakan kar: tırnak altı dokusunda iki yol vardır delili toplamanın,
      1- tırnak kesilerek
      2- tırnak altı kazılarak.

paşa büyüker: adli tıp raporunda tırnak arası raporu olduğunu belirten bir ibare var mı?
      hakan kar: evet var.
      paşa büyüker: gösterebilir misiniz bu ibareyi?26- çağatay'da ise sadece kolda bir çizik var. kendisine zorla tecavüz edilen bir kadın hiç zarar veremez mi müvekkillerime? "

buna benim yorumum: (kanında uyuşturucu ilaç vardı şule'nin)

++

25- hakim müdahale etti, zaten buraya geldiyse incelemiştir. müdahale etmeyiniz paşa bey.

paşa büyüker: "bununla birlikte tırnak arasına doku geçişinin boğuşma ile oluşacağını söylediniz. olaydan hemen sonra alınan hastane raporunda berk'in üzerinde hiçbir çizik yok ++

27- hakan kar: raporlardan birinde parmak kırığı mevcut ve bir de ifadelerde bir sıyrık söz konusu. tırnak altına doku geçmesi için, karşıdaki kişide bir yaralanma olması gerekmiyor. derinin üst katmanı epidermisten de doku geçebilir, bir çizik olmasına bile gerek yok.

++

28- paşa büyüker: kızarıklık bile mi olmaz?

(salonda gülmeler ve uğultu)

++

29- onur tatar: tırnak altı doku örneklerinin incelenmesine dair raporda sayfa: 12. sayfada vardır ve ek raporun 17. sayfasında.

paşa büyüker: buyrun okuyun.

onur tatar: 9-17. sayfa, bir takım numaralar + sol elden alınan tırnak örneğine ait dna dokusu"
      ++
      30- iskender balkış (berk akand)
      tırnak örneği ile, tırnak altı raporu farklı şeylerdir.

hakim bey: bilirkişi kendi görüşünü veriyor, lütfen sorunuz varsa sorun yoksa müdahale etmeyin.

31-paşa büyüker: berk ve çağatay'ın tırnak aralarında neden dna çıkmadı? ve şule'nin boynunda neden kızarıklık yok.32- hakan kar: boğma durumlarında, boynun dış yüzeyinde illa bir kızarıklık olmasına gerek yoktur, hiç bir iz olmayabilir. bu tür boğma durumlarında boyun içi canlı dokularda ekimoz görülür, bu mutlaktır.
      bu adli tıp literatürüne göredir.

30- iskender balkış (berk akand)
      tırnak örneği ile, tırnak altı raporu farklı şeylerdir.

hakim bey: bilirkişi kendi görüşünü veriyor, lütfen sorunuz varsa sorun yoksa müdahale etmeyin.
      31-paşa büyüker: berk ve çağatay'ın tırnak aralarında neden dna çıkmadı? ve şule'nin boynunda neden kızarıklık yok.

32- hakan kar: boğma durumlarında, boynun dış yüzeyinde illa bir kızarıklık olmasına gerek yoktur, hiç bir iz olmayabilir. bu tür boğma durumlarında boyun içi canlı dokularda ekimoz görülür, bu mutlaktır.
      bu adli tıp literatürüne göredir.

33- bütün deliller bana cinsel saldırı olduğunu gösteriyor, bu benim kanaatimdir.

bu arada birisi sıcaktan rahatsızlandı. salon çok kalabalık.. ++

34- paşa büyüker: son sorum, "ısırık izi yorumunu hangi incelemelerden yaptınız?"

hakan kar: otopsi videolarından ve fotoğraflarından.

++

35- levent erkmen(çağatay aksu): boyun kemiği kırığı konusunda verdiğiniz oran 60 metre için de geçerli midir? çünkü 60 metre çok yüksek bir mesafe. izah eder misiniz?

hakan kar: bilimsel indexlere giren kaynaklara göre, %8 değil, %5 ile %7 aralığındadır. 120 düşme ++

36- üzerinden yapılmış bir akademik çalışma benim sunduğum litaratür. şu an metrelere göre bir araştırması mevcut değil,

levent erkmen: 60 metreye göre bir eşleştirme yapsanız daha doğru olmaz mı?
      3-5 metreden düşenlerde görülen düşme değil mi bu?
      ++

37- levent erkmen: 2. sorum: zorla girilen bir anal ilişkide, içeride dokuda 2 santimlik bir fisürden bahsediliyor. fakat anal muayenede dış kısımda hiç bir iz yok, zorla ilişkide ilk tahrip olacak yer anal bölgenin dışıdır. kabızlıkla olamaz mı?

#şuleçetiçinadalet
      ++

38- hakan kar: bir kere fisür değil, ekimoz var. ve sizin yok dediğiniz dış tahribat bizim muayenelerimizde var. hem anal bölgede hem de anal bölge dışında ekimozlar ve noktasal kanama alanları var. yani bunun kabızlık ile olması imkansız.

++

39- yeni bir tanık dinleniyor: seyhan sanırım ismi: ne yazık ki duymak çok zor. şule'nin 4 yıllık arkadaşıymış okuldan.

seyhan diyorum: "ikinci senesinde babasının rahatsızlığından dolayı işe başladı, ç ve b'nin yanında. iş yerinde sıkıntıları vardı, içerisinde parası vardı ++

40- bir sonraki gün doğumgünü kutlama planımız vardı ve şule'nin yükseklik korkusu var. kesinlikle avmlerde bile terasta yemek yiyemez.

hakim: psikolojik durumu nasıldı?

seyhan: 4 yıl boyunca bir kere bile mutsuz haline rastlamadık, aramızda polyanna derdik.. ki ++

41- olaydan 10 gün önce yeni bir eve taşındı. evinin boyasını kendisi yaptı.
      hakim: çağatay'dan bahsetti mi?
      seyhan: olaydan 3-4 ay önce çağatay biraz samimi davranıyor demişti. ancak taciz boyutunda değil .berk'ten hiç bahsetmemişti.
      ++

42- çağatay bir soru soruyor şimdi tanığa.
      bu zor bir durum tanık için, mide bulantısını hissedebiliyorum.
      iğrenç bir herif bu ya.

++43- sorusu: hanfendi, yani gerçekten kaba tabir etmek de istemiyorum ama yani tanıklar nasıl seçiliyor nasıl geliyor bilmiyorum ama, şule yanımızda 45-50 gündür çalışıyordu. şule'nin twitter paylaşımları ile ilgili bilgin var mı?

44- zehra imiş tanığın adı:
      seyhan: evet var, benim de öyle paylaşımlarım var. ve bu çok normal. kesinlikle intihar edecek birisi değildi. çok fazla şiir okurdu ve o şiirlerden paylaşımlar yapardı. bunun ruhsal sağlığı ile alakası yok..

45- ç: ölü bir anneden bahsediyoruz, annesine kavuşmak istemiş olamaz mı?
      zehra: ergenken yapardı eğer intihar etmek istese.
      ç: şule'nin yine ev aradığını biliyor muydun 1 gün öncesinde bile?
      zehra: bilmiyorum böyle bir şey.
      ç: boş beleş bir kaç cümle daha.

46: ismail balkış: furkan çinkır'ı tanıyor musunuz?
      zehra: evet ama yüz yüze tanışmıyoruz.
      i: hakim misiniz ilişkilerine?
      z: hayır.
      i: size anlatır mıydı?
      z: evet.
      i: problemleri var mıydı?
      z: vardı ama sıra dışı bir şey yoktu.

47: ismini duyamadığımız bir tanık daha geldi.. gözdeymiş.

#şuleçetiçinadalet
      #suleceticinadalet

48: berk'in çocukluk arkadaşıyım. o gece telefonla konuştuk, buluşacaktık berk ile. 15-16 yaşından beri tanışıyoruz, farklı şehirlerde olsak da devamlı görüşüyorduk. bu olaydan 6-7 ay önce gelmiştik ve berk ile haftalık işe gitmediğim günlerde görüşüyorduk.

49: o gece bana gelecekti, telefonla konuştuk saat 9-10 gibi. buluşmaya karar verdik, ben onu bekliyordum. ben onu beklerken ç. ile karşılaştığını söyledi. sadece berk gelecekti, sonra ç ile karşılaşmışlar. gece 12 gibi aradım.

#suleceticinadalet

50: beni çağırdılar, ama arabam olmadığı için gidemedim.
      bu arada not: tekel için 20 km mesafe giden adamlar, neden gözde'yi almıyorlar?? ilginç bir detay.

#şuleçetiçinadalet

51- g: ben onların gelmesini istedim, gece 3.30 gibi tekrar konuştuk. berk'i aradım. gelmiyor musun bekliyorum hala diye konuştuk. berk gelmeyeceklerini söyledi, alkollü gibi değildi, konuşabiliyordu. ben de yatarım o zaman dedim. tedirgin bir hali yoktu.

52: bir kaç gün sonra whats app konuşmalarını istedi benden. hem whats app'te konuştuk hem de telefonla konuştuk. çünkü buluşacaktık.

bu arada not: berk aynı gece pınar turgut isimli kızı arıyor deli gibi, ve aynı zamanda nişanlı.

53: berk ile aynı yatağı paylaştığımızda oldu, kardeş gibi büyüdük(!)..

++

54: umur yıldırım: mesajları neden sildiniz?
      g: mesajlarımı genelde siliyorum.
      u: neden sizi çağırdı?
      g:buluşacaktık zaten.
      u:berk'in nişanlısının olduğunu biliyor musunuz? aynı zamanda p. turgut'un davet edildiğini biliyor muydunuz?
      g: bilmiyordum.

55: u: telefonla konuşurken müzik sesi geliyor muydu?
      g: hatırlamıyorum.
      u: arkadan bir ses geliyor muydu?
      g: hayır
      u: peki berk sarhoş gibi miydi?
      g: hayır netti ses gayet

indi kürsüden.

55: u: telefonla konuşurken müzik sesi geliyor muydu?
      g: hatırlamıyorum.
      u: arkadan bir ses geliyor muydu?
      g: hayır
      u: peki berk sarhoş gibi miydi?
      g: hayır netti ses gayet

indi kürsüden.

56- onur tatar: bir önceki celsede dosyaya uzman mutaalası hazırlayan hakan kar'ı hazır edeceğimizi söylemiştik hazır ettik. özellikle geçen celse, yanlış anlaşılmaya mahal vermemek adına, levent erkmen'in ilk celsede mehmet nuri aydın'a ait rapordan bahsetmiştik.

57- mehmet nuri aydın'a da(işkenceci uzman) soracağımız sorular olacaktı, hazır etmesini temenni ediyorum. geçen celse kaldığımız yerden devam ediyorum.

sanık çağatay aksu'nun avukatı l. erkmen, şule'nin psikolojik durumunun okul ders durumlarıyla alakalı olduğunu iddia etti.++

58- transkript istendi bizlerden. transkript bir nevi adli sicil kaydıdır öğrencinin.
      çağatay aksu'nun adli sicil kaydına bakalım.

1- trafik ihlali var.
      2- dolandırıcılık var.
      3- uyuşturucu var.
      15:05:2019 dökümlü celsenin konuşma dökümü elimizde. ++

59- sanık profilinden bahsettik. tanık gülümser aksu diyor ki ifadesinde: seblis kayıtlarının 8-9. sayfalarında var: suç duyurusunda bulunmak istiyoruz. ""

soruşturmanın ilk savcısı sayın alev ersan albuz'a ait bir ifade:

60-savcı hanım'ın yazılı ifadesine göre: sanık müdaafilerinden levent erkmen ve paşa büyüker bana geldiler ve bir ses kaydından bahsettiler. müdahil vekili umur yıldırım'a ait. #şuleçetiçinadalet

61- dinlemek istemedim ve dinlemezsem bu ses kaydının internetten paylaşılacağını söyledi ve ikinci celsede bu ses kaydı internetten yayınlandı. bu arada hakim hep araya giriyor, lafı uzatma dercesine.

sonuç olarak: aleyhimize hangi delil düzenlenmiş olursa olsun ++

62- bu yasadışı yapılmış hareketlere karşın biz yeminimizi tutacak ve müştekilerimizi savunacağızdır.

açıkçası bu kısımları çok anlamadım. biraz uzadı laf..

63- şimdi şule avukatlarından ferhat gebeş, projeksiyondan bilirkişi raporuna ait görsellerden bir sunum yapacak sanırım. detayları aktaracağım.
      #suleceticinadalet
      #şuleçetiçinadalet
      #suleceticinadalet
      ++

64: f. gebeş: geçen celsede sosyal medya görüntüleri ile tespit edilen bir kaç iddia vardı.
      1- cam aralığı video görüntüsünde daha az, olay yeri fotoğraflarında daha açık olduğu.
      2- perdelerin videoda kapalı, olay yeri görüntülerinde açık olduğu.

++65- bu delillere karşılık sanık avukatları bu delillerin olay ile alakasız olduğunu ve saçma olduklarını söylemişlerdi.

17 haziran'da bir keşif yaptık sizin de heyetinizin içinde bulunduğu, bu keşife ilk keşifteki polis memuru da katıldı. ++

66- levent erkmen polisin perdeleri değiştirdiğini söylemişti geçen celsede, ancak polis memurunun ifadesine göre perdeler tamamen muhafaza delilmiştir. şimdi sanıklara soruyorum, perdeleri kim kaldırdı? delilleri kim kararttı?

67- biz geçtiğimiz celse düşme mekaniği ile ilgili bir adli tıp raporu sunmuştuk: bunun neticesinde dosyaya 52 sayfalık detaylı bir bilirkişi raporu sunmuş bulunmaktayız. şimdi size bunları animasyon ile ifade edeceğim.

(projeksiyon ekranından sunum yapıyor)

68- görüntüde çağatay şule'yi camdan tutuyor, ve sehpa ile cam arasında, dik bir şekilde duruyor. askı pozisyonunda. düşmeye ramak kalmış bir durumda, bu pozisyonda buradaki nesnelerin (sehpa, sehpa üstü eşyalar, cam tekmeleme) bu hem pozisyon olarak

69- hem de zaman olarak imkansız. kapı ile cam arasında 4.5 metre var bu mesafeyi o pozisyonda o kadar kısa sürede hiç bir şeye dokunmadan yapamaz. ve rapora göre: maktül binadan 4 metre ilerde bulunuyor

70- serbest düşme pozisyonunda 4 metre kat etmesi mümkün değildir, iki seçenek var, ya şule kendisini ayakları ile itecek ki çağatay'ın ifadesine göre şule'nin ayakları havada, ikinci seçenek ise atılmış olması.

71- ayakkabı fotoğrafı var şu anda, sehpa ile cam arasına 42 numaralık bir ayakkabı girmiyor. yani o sehpaya dokunmadan girmek imkansız, ya sehpa sonradan konuldu ya da o camdan atılmadı şule ++

72- şimdi şule'nin düşüş şeklinin simülesi yapılıyor, önce başı sonra gövdesi yere düşüyor deniyor. şimdi gerçek fotoğrafı gösterildi, sol ayakkabısının şule'den daha önce düştüğü gözüküyor. hafif bir nesnenin daha önce düşmesinin imkanı yok.

73- şule'nin sağ dirseğinin altında kalmış sol ayakkabısı ve ayağında olsaydı bu inkansız olurdu. sağ ayakkabısı ise 2 metre ilerisinde bulunmuş ayakkabısı. çoraplarından birisi kayıp ve bunun bir açıklaması yok.

74- şule'nin üzerinde siyah bir kazak var, şule düştükten sonra bu kazağın içe katlandığını görüyoruz. bu durum cinsel saldırı için de delil sağlamaktadır nitekim kazağın sonradan giydirilmeye çalışıldığını düşünüyoruz.

75- özet olarak şule atıldı, sol ayakkabısı önceden atıldı, kazağı içe katlandı ve bu düşme ile olamaz.

76- çağatay söz aldı: "yine bir senaryo, yine bir çizim, şaşırdık mı hayır?, çürütmekten ben yorulmadım ama onlar da üretmekten yorulmadı.. 14 ay geçmiş, 14 ay içerisinde kimin oraya gidip gitmediğini belli ki takip etmişler, neye göre eşyaları nereye koyduğuma karar vermişler ++

77- ç: "oraya bir ayakkabı fotoğrafı koymuşlar ama nasıl benim ayağımı sığdırmışlar hiç anlamadım, ifademin arkasındayım, ivmelendirip atıldı deniliyor, kendi dediğini kendisi duyuyor mu?, orada ivmelendirip nasıl atacağız zaten dar bir pencere ++

78- ç: "sırıklar ile milleti galeyana getirdiler, bu kinematik raporunda çürüuyeceğini göreceğiz, senaryo gelmesine şaşırdık mı şaşırmadık? perde meselesine değineceğim, odada video çekilmedi, nereden önceki kaydı görüp de perdelerin kapalı olduğunu anlamadım ++

79- ç: bakın çok önemli bir şey söyleyeceğim size, ben dedim ki allah rızası için bütün camlara bakın çünkü bu cam olmaz diğeri olur, o rapor, bu rapor, ben bakın dedim..

bu arada kusura bakmayın türkçe biraz bozuluyor..

80- ç: bir de çorap diyorlar, anlamadım efendim birine dokunmadan tecavüz etme, birine dokunmadan boğma, tutmadan atma, doğa üstü güçlerim var sanki efendim benim

81- ç: gerçekten doğa üstü güçlerimiz var, bilmiyorum yani nasıl o çorap o ayakkabı yan yana olur, bilmiyorum yani efendim. bu arada ekleyeceğim, fatma diye bir 'bayan' geldi, şule'nin rehberine baktım, o kişi yok, sosyal medyalarına baktım o kişi hala yok ++

82- ç: ona da sordum hiç mi bakmadın sosyal medya hesaplarına, hiç mi uyarmadınız? ve ifadeleri de yanlış. bu arada borcum olduğu söyleniyor şule'ye. şule günlük 120 liraya çalışan bir "bayan", bu kişiler 1-2 günlük paralarını almaya asla gelmez,

83- ç: şule'nin erkek arkadaşının neden gelmediğini hala kestiremiyorum, çok mutlu duvar boyayan bir insanın ev aramasını da anlamıyorum, ya ben buradaki tanıkların tanıdığı şule'yı tanımıyorum, ya da onlar tanımıyor

84- ç: tanıklara itibar edilmemesini istiyorum, 10 saniye daha verin çürüteyim tanıkları: vermeseniz de siz bilirsiniz, yeni senaryo için de başarılar dilerim"

85- hakim: berk bir diyeceğin var mı?
      berk: hayır efendim.

berk hiç konuşmadı arkadaşlar bu arada. sanırım avukatları bu konuda uyarmışlar.

86- avukat bahar gültekin candemir isminde bir hanımefendi de katılmak istedi duruşmaya, düzce baro başkanı imiş, antalya baro başkanı da katılmak istedi. kısa süreli bir münakaşa oldu. ama kabul edildiler. bu arada isimler yanlış olabilir, biraz takip etmesi zorlaştı şu sıralar+

87- umur yıldırım söz aldı tekrardan:
      1. celsede sanıkların telefonlarına el konuldu ama olay günü telefonlarını vermediler. ilk celsede berk akand samsung telefon kullandığını söylüyor ama celse verilerine göre huawei marka telefon teslim etmiş. ++

88- yani açık açık delil karartma, mahkemeyi yanıltma vardır. kayıtlara göre bakıyoruz, 112, 110, 155 hiç bir numara aranmamış. kurtarmak istiyordum, ama ne yazık ki ne 112 ne 118 ne de 155 i aramış.

89- üzerine aşağıya inince güvenlik görevlilerine buradan bir kız gitti gördünüz mü?

90- bu arada sanık ailesi ile şule ailesi arasında sözlü tartışma oldu, birileri bağırdılar şerefsiz diye ama tam kestiremedim.

91- şule'nin 2006'dan itibaren 200 hastahane kaydı var ve yalnızca birisi ayakta psiko tedavi, altını çiziyorum ayakta. yani artık bu psikoloji tartışmasının sonlanmasını istiyorum. #şuleçetiçinadalet

92- bir önceki celsede berk akand dedi ki: "ben kaçsaydım tırnağımı bulamazdınız."
      bu açık açık kaçma şüphesi yaratır tck'ya göre ve bu tutuklama devamını gerektirir.

93- aynı zamanda çağatay aksu: "kızına sahip çıksaydın" diyen birisi ve bu bir itiraf niteliğindedir, ve içeride de bayağı başarılıymış, dışarıdaki kadınların can ve mal güvenliği için sanıkların tutukluluğunun devamını istiyoruz.

(alkış sesleri, 1 dakika devam etti yaklaşık) +

94- umur bey bu arada, annesi para söz konusu oldu annesinin ifadesinde dedi. buna ben de değinmek istiyorum, annesinin ifadesinde para geçmedi kesinlikle. ++

95- levent erkmen: annesinin ifadesi bu kağıtta, para meselesi kesinlikle yoktur dedi. bu arada çağatay aksu'nun hiç bir çelişkisi yoktur diyor, çağatay kızın ayakları havadaydı demiyor. belden itibaren sarkıktı diyor. maktulün ayak bileğinde ekimoz var ve bu düşmeden olmaz. ++

96- neden olmaz? çünkü bileğin her tarafında var, ancak tutma ile olabilecek bir morluk. ve bakıyorsunuz aynı morluğun karşılığı, çağatay aksu'nun parmağındaki tendonların kopmasına sebep olacak şekilde zorlamış "çocuk" kurtarmak için.

97- mirtazapin'in amerika'da siyah reçete ile satılmasına dair görüşler var (intihar iddiası) ve ikincisi avuç içinde bulunan saç örnekleri, ve bu tip vakalarda kendi saçını çektiği söylenmekte. bizim anlatımımızda bir tane aykırılık yok.

98- kimse diyemez ki, prostat sıvısı ve vajinal bölgede olmuş deliller bir tanesi bile kesinlikle düşmeden hemen önce olmuş olmak zorunda değil. şüpheden kim yararlanır? bizim şüpheye mahal vermememiz gerekiyor.

99- ortada bir tane bile şüpheden uzak delil yok. ancak bir takım senaryo simülasyonlar var, alınan özel raporlara karşı, böyle olayların mevcut olmadığı tespit ediliyor, müvekkelim 1 seneyi aşkın süredir hapiste.. hangi delille?

100- 18 dakika denildi, 11 dakikası silindi biz demiştik, çocuklar hemen inmişler aşağıya. hiç bir yer silinmemiştir, hiç bir delil karartılmamıştır. pervazlarda 1 karış toz var. peki bu deliller hiç bir şekilde karartılmamışsa, olay yeri inceleme ekibi +

+101- diyor ki, ıslaklık yoktu. nasıl o lekeler olabilir? veya neden o gece olsun. 2.45'ten önce şule'nin ölmüş olma ihtimali sıfırdır. bu dava niye açıldı?
      1- prostat sıvısı 2- mesajlar

102- mesajlar tamamen çürütüldü. çünkü ev arkadaşı sormuş geleyim mi diye ve şule hayır demiş. ve şule'nin son iki gününün kayıtları neden yok? yani mesajlar silinmiş.

103- hala sosyal medyada müvekkilimin çok zengin olduğu ve yargıyı etkilediği söyleniyor. (bütün gelir, gayrimenkul ve borç dökümünü) verdi.

104- bunlar dolar milyarderi(!) neymiş fukara gibi geldi, porsche ile gitti.

porsche'u varsa allah bizim belamızı versin.
      (salondan amin sesleri)
      yoksa da sizin.
      (hahaha)

bu biraz fetönün 17-25 aralık sözlerine benzedi xd

++105- sonuç olarak delillerin çoğu toplandı, artık tutukluluğun gereği yok. bir tarafta evet genç bir kızımızın vefatı var ama bir taraftada tek çocukları olan 2 annenin göz yaşları var..

106- paşa büyüker sözü aldı: bu davada eklenen raporların bir manası yoktur, para ver rapor al şeklindedir.

hakim: bilirkişi burada, sor sorunu al cevabını.
      paşaer: tartışma yaratmak istemiyorum.
      çok fazla konuştu ama yazmak istemedim.

107- özet olarak, deliller yetersizdir, cinayeti kesinlikle ispat etmez. 1 santimlik bir kayma o 3.5 metreye sebep olabilir.

108- bu arada hafif önemli bir şeyler söyledi, hiç bir şeye dokunmadık diyen polis memurlarının koltukta ellerini koltuk başına yaslayıp yaslandıkları fotoğraflar var.

109- karşı taraf iç çamaşırlarının teslim alıp da kaybedip de suçlamada bulundular, bunu ciddiye alıp savcılığa sordunuz.
      ısırık izi dediler, ciddiye alıp adli tıp a başvurdunuz.

peki geçen duruşmada meslektaşım i. size bir fotoğraf gösterdi ++

110- fotoğrafta furkan çinkır, olaydan 1.5 ay sonra şule'nin düşüşü gibi bir fotoğraf paylaşıp altına dalga geçer gibi "çok yüksek korkuyorum" şeklinde bir yorum yapıyor. bunun neden üzerinde durulmuyor?

111- ayrıca saç üzerinde neden bir araştırma yok? intihar etme halinde böyle bir şey mümkün müdür? buna dair de bir rapor talep ediyorum. şimdi en önemli delillerden söz edeceğim. ++

112- hts kayıtlarına göre 1.48 de başlıyor ve 13 tane mesaj var.

hakim: delil tartışması yapmayın.

paşaer: beni dinlemiyorsunuz ki?
      hts kayıtlarında 13 mesaj var ve delillerde mahkemeye 11 mesaj sunulmuş. o silinen 2 mesaj ne? burda delil karartma var.

113- lilia ve furkan'ın tekrardan duruşmaya çağırılıp bu konuların sorulmasını talep ediyorum ve lilia için suç duyurusunda bulunuyorum delil karartmadan. furkan ile alakalı olan 2 mesajın silindiğini düşünüyorum.

114- son olarak: bu dosya kapsamında biz en başından beri gerçeğin ortaya çıkması için uğraşıyoruz, bu 18 dakika meselesi için biz uğraştık biz ortaya çıkarttık. (ilk başta şule düştükten 18 dakika sonra inmiş gözüküyorlardı, sonradan saatin kaymış olduğu sürenin 7 dakika ++)

115- olduğu anlaşılmıştır. iki insanın hayatlarının karartıldığı söz konusudur, umur bey de onur bey de sosyal medya hesaplarından manipülasyona devam ediyorlar, etsinler. umarım artık davanın gerçekleri ile ilgilenirler.

116- onur tatar: umur yıldırım'ın ses kaydı konusunda yasadışı alınmış kayıtları delil olarak sundun, mesleğini böyle şeyler ile kirletme. genç ve isteklisin anlıyorum ama cübbene saygın olsun.

117- iskender balkış: bu tartışmalar nahoş, benim berk'i olayın başından beri ne derece sıkıştırdığımı bilmiyor. ben inanmasam bu berk'i savunmazdım. karşımda tanıdığım, tanımadığım baro başkanları var. ++

118- dosyayı incelemelerini istiyorum detaylıca. özellikle maktülün o gece 2 erkek ile plazada olduğunu erkek arkadaşından saklaması konusunu düşünmelerini istiyorum. ciddi bir ilişkisi var ve ++

119- kavgalar oluyor şu anda, ciddi bir tartışma yaşanıyor hem avukatlar hem halk arasında..

ismail balkış: furkan'ın hayata bakış açısı haber almamak isteme üzerineyse onu bilemem. şule istediği saatte istediği şekilde olabilir, burada dikkat etmek istediğim şey: ++

120- furkan'ın bu konudan haberinin olmaması ve bunun doğurabileceği sonuçlar.

bu arada insanlar çok ciddi müdahale ediyorlar, gerilim yükseldi.

121- i. balkış: eğer bir kızın anal ve vajinal bölgesindeki deliller, sanıklara uymuyorsa bu deliller erkek arkadaşı ile alakalıdır. dna tespite elverişli değildir. olay gecesi bir şey olsa zaten dna tespit edilirdi. burada bana müdahale ediyorlar ++

122- i. : ama savunma sınırını aşan bir şey söylemiyorum. şunu iddia ediyorum bütün deliller evet bir ilişki göstermektedir ama o gece olmuş olması kesin değildir. erkek arkadaşı ile de yapılmıştır.

123- i.: bütün bu deliller ışığında berk'in itibarı yerle bir olmuştur ve biz berk'in tutuksuz yargılanarak duruşmalara gelmeye devam etmesini istiyoruz. elbette bu saatten sonra zordur, bu baskı altında ama bizim talebimiz budur.

124: kavga ve gürültüler dindi, şu anda sanırım karar konuşuluyor arkadaşlar. umarım tutukluluğun devamı gelir. bu arada ismail balkış'ın üzerine çok gittiler, çok müdahale ettiler, ama saygısız bir şey söylediğini düşünmüyorum. sadece furkan ile olan ilişkisinden ++

125: o gece mesajların onunla alakalı olabileceğinden ve kavga etmiş olabileceklerinden bahsediyor. bu arada sanıklar dışarı çıkarıldı, hakim de dışarı çıktı. bilmiyorum ilk defa böyle oluyor.

126: laptobumun şarjı bitiyor arkadaşlar, sanırım ara karar müzakeresi yapılıyor. bir süreliğine laptobumu kapatıyorum, tahmini 15 dakika içerisinde kararı sizlere ulaştıracağım. sevgiler.

127: hakim geldi: karar:
      istenilen evraklar gelmiş olduğundan, 15.5.2019 tarihli ara kararımızdan, maktülün psikolojik durumuna ilişkin rapor alınmasına ++

128: 15.5.2019 kararımızın 5. bendi üzerine, yeniden dudak okuma raporu alınmasına (ikinci celsede istenmişti aslında), sanıklara ve maktüllere ait telefon kayıtlarının çözümü için emniyet müdürlüğüne başvurulmasına ++

129: duruşma salonunda ekrana yansıtılan gösterdikleri görüntelere ilişkin resim ve çözümlerinin dosyaya ihraç edilmesinin istenmesine, (cd olarak ibraz edilmiş zaten çıkarıldı karardan)

130: sanık berk akand avukatı tarafından, olay gecesi tanık lilia'nın maktüleye gönderdiği mesajlardan 2 adetinin silindiği bildirildiğinden bu konuda yeniden beyanı alınmak üzere zorla getirilmek üzere yazı yazılmasına++

131: katılanlar vekili tarafından: hakan kar tarafından yapılan olay mahali incelemesinde tespit ettiği biyolojik delillerin toplanmasına, incelenmesine

132: (bkz: sanıklarımızın tutukluluk hallerinin devamına)

133: iskender balkış: furkan'ı da çağırın efendim, çapraz sorgu yapalım.

134: bu arada mahkemede yine itirazlar var.
      iskender balkış: o gece lilia aracılığı ile saat kaçtan kaça kadar ulaşmaya çalıştı, ulaşabildi mi ulaşamadı mı? herhangi bir ileitişimi oldu mu? lilia aracılığı ile bir mesaj gönderdi mi? çapraz sorgu istiyoruz.

135: salondan sesler, katiller çapraz sorguya alındı mı acaba?
      hakimin kararı bekleniyor..

136:(bkz: 16 ekim 2019'a ertelendi) , berk ve çağatay salona dönüp küfür ettiler. salon yıkılıyor şu anda..

--- spoiler ---

arkadaşlar bir düzeltme yapmak istiyorum, berk ve çağatay küfür etmemişler. çağatay ailesine dönüp gülümsemiş. ancak berk'in arkadaki kadınları tehdit edercesine parmak salladığını net gördüm. küfürü net duyamadığım için kaldırma ihtiyacı hissettim.

#şuleçetiçinadalet

eğer kesin bir şekilde ben gördüm, duydum diyen varsa mesaj atmasını rica edeceğim, teyit edebilirsem o son diyaloğu da paylaşmak istiyorum çünkü.

#şuleçetiçinadalet
      --- spoiler ---
    • katilsiniz. bunun üstünü kapatamayacaksınız!
    • şule çet davasının dördüncü duruşması ankara adliyesi 31. ağır ceza mahkemesinde yarın görülecek.
      gazi üniversitesinden 3 psikiyatri uzmanının hazırladığı bilirkişi raporu ile gelen delillere göre intihar şüphesi kalmadı. sanıkların başından beri savunduğu intihar savı böylece çökmüş oldu.

adaletin sağlanacağını umarak 1,5 yıldır sabırla bekliyoruz.

#şuleçetiçinadalet
    • biraz arastirma yaptiktan sonra edindigim bulgular su yonde;

1- sule cet ile berk akand ( videolardaki kirmizi t-shirli, uzun sacli sahis) bu plazadaki ofise gidiyorlar.

plazaya giris

2- ofiste alkol, muzik filan gece yarisina kadar zaman geciriyorlar.

ofisteki video

3- sule cet ile cagatay aksu( kisa sacli, kareli gomlekli) videodan anlasildigi uzere biraz yakin gorunuyorlar.

yine ayni ofisteki video

4- sonra ilerleyen zamanlarda bu iki cani, ickiye de kattiklari uyutucu madde ile kizi etkisiz hale getirmeye calisip tecavuz etmeye kalkisiyorlar. adli tip raporunda goruldugu uzere de ediyorlar.

adli tip raporu

5- kiz da haliyle kendini savunmak icin direnebildigi kadar direniyor ve muhtemelen bu caniler o esnada kizin boynunu kiriyor.

adli tip raporu

6- sonrasinda ise bu cinayete bir kilif uydurmak icin camdan asagi atiyorlar ve intihar susu veriyorlar.

karari yuce turk yargisi verecektir.

en sona ise sule cet’in avukatinin ifadelerini birakalim.

[sule cet’in avukati https://youtu.be/jpdvublpoqm]
    • sözlüğün içler acısını bir kez daha gün yüzüne çıkardı, en üstte sabitlenen entry ile.

mahkeme kararıyla cinayetten müebbet, tecavüzden 10 yıl yiyen adam cezaevinden bu başlıktaki tüm entryleri sildiriyor ve sözlük yönetimi bu konuda hangi girişimlerde bulunduğunu, sunduğu dilekçeyi falan buraya koyamıyor. katil olduğuna dair karar verilen adam başlıktaki tüm entryleri sildirdi lan.

6 aydan fazla süre geçmiş, hani itiraz dilekçeniz, hani itirazınız üzerine mahkemenin verdiği karar? bunları açıklamak zorundasınız.
    • geçen duruşmada,

sanık çağatay aksu: “benim beynimle mi dalga geçiyorsunuz. cezaevinde yöneticiler insanı gözünün içinden tanıyor. ben cezaevinde iki tane ödül aldım. beni tecavüzcü, katil diye yazıyorlar. allahaşkına beni beraat ettirin”,

sanık berk akand: “ben dünyaya cezaevinde çürümek için gelmedim, ben kaçmak isteseydim benim saçımın telini bulamazlardı. beraatimi istiyorum hakim bey” diyor.

ya siz dalga mı geçiyorsunuz? insan hayatı bu kadar mı ucuz? şule plaza penceresinden atılmaya mı gelmişti? insan tecavüz ve cinayet nedeniyle yargılanırken ödül aldım diye nasıl övünebilir? bir insan nasıl bu kadar ben merkezci olabilir ya.

babaları anneleri bu insanları nasıl yetiştiriyor? dünyaya hiç bir değeri olmayan, belli ki olmayacak çocuklarınızı bu kadar göklere çıkarmayın. yeter be!
    hesabın var mı? giriş yap