şükela:  tümü | bugün
  • çevremdeki alevi-sunni evliliklerinin %80'i hatta %90'ı böyledir. benim de annem alevi, babam sunni mesela. annemi babama vermişler ama dayım halamı isteyince kesinlikle karşı çıkmışlar. üstelik babam, annemi ailesi ile yıllarca doğru dürüst görüştürmemiş. annem daha sonradan kendi isteğinle kapandı tabii.

    bu çağda mezhep ayrımı çok saçma ve ilkel ama maalesef var. bu yüzden alevi sunni evlilikleri konusunda çıkarımda bulunurken bu evliliklerin genelinde kız tarafının alevi olduğunu unutmayın derim. evlenilecek bir kız bulmak kolay değil zor olduğu için kız bulunduğu zaman mezhebine, milliyetine pek bakılmıyor. nasılsa zamanla dönüştürürüm ben bunu hele bir istediğimi elde edeyim de diyor adam.

    babamın kuzeni çok dindar ve konyalı bir aile. eşi alman mesela. almanya'da tanışıp evlenmişler. ama aynı adamın kız kardeşi, almanya'da aynı fabrikada işçi olarak çalışan italyan bir erkekle evlenecek diye vakti zamanında kıyamet kopmuş. evlatlıktan reddederiz falan diye ailesi tehdit edince kız vazgeçmiş ve 45 yaşında şu anda, hiç evlenmedi.

    bunu anlatmamın sebebi bu konularda tespitte bulunurken ayrıntılı düşünmeniz gerektiğidir.