• sanki hayır kurumu bizim eserimiz diyor bir de ücret karşılığında hizmet veriyor sike sike işini düzgün yapacak.
  • işçisine saygı duymayan şirket
    işine saygı duymayan işçi

gördüğüm fotoğraf.
  • “otu boku kargoyla getittirenlerin” suçuymuş. o zaman çok satan bir otomobili direksiyonu eksik alırsanız “herkes bu arabayı alıyor adamlar da yetiştiremiyor” dersiniz. kafalar cidden çok garip.

kapasitenin üzerinde bir yükleme oluyorsa ya hacmini büyütürsün ya da kapasitenden fazla işi almazsın. ama ben yatırım yapmayayım gelen işleride alayım deyip aç gözlülük yaparsan sonuç ortada. o yüzden buraya gelip romantiklik yapmanın lüzumu yok.
  • devlet devlet, hukuk hukuk olsa bu ve benzer barbarların yakasına yapışır ve " sen ne hakla benim vatandaşımın sana taşıman için güvendiği ve karşılığında para ödediği bu eşyalara bu şekilde davranirsın" deyip anasını s.ker ama bu dediğim şeyler gelişmiş ülkelerde oluyor.
    bu ülkede yasalar, vatandaşı s.kenden yana. faksla abonelik iptal ettirenlerin, uçmadığı uçuşun parasını geri alamayanların, kafasina göre fatura gönderen özelleştirilmiş işletmelerin, zorbaların, mafyaların ülkesi burası.
  • fırlat kargo olarak ismini değiştirmesi gereken kargo firmasının, önünden çekilen rezil fotoğraf.
  • #süratkargokapatılsın diyenlere sağlam koz verecek fotoğraftır.

görsel

görsel

kaynak: https://twitter.com/…kin/status/1263869612783009792

"dikkat kırılır" yazan ürünler göz kamaştırıyor.

ek: @scudman123 gönderdi yurtiçi kargo deposuymuş: görsel
  • kum boşaltır gibi bosaltmislar aracın kasasını
  • normaldir.
    kargo firmaları için sıradan bir şey zira sektörde rekabet yok. türkiye'de bilinen 5 (aras,yurtiçi, sürat, mng, ups) kargo firması var ve yıllardır bu sayı hiç azalmadı veya yükselmedi. neden acaba?
    yıllardır aşırı iş yükünden dert yanılan bir sektörde batan olmadığına göre karlılığı görüp sektöre girmek isteyen yeni firmalar neden olmuyor diye kendinize sorun. bir şekilde engelleniyor.
    covit-19 bize yerel esnaftan daha fazlasının üstelik daha ucuza olduğunu tekrar gösterdi. bunun anlamı bu sektörde her zaman iş olacak zira internetten alışverişi insanımız seviyordu ve covit-19 ile daha çok sevmeye başladı. internetten alışverişin olmaz ise olmazı kargo firmaları. böyle bir sektöre neden yeni firmalar girmiyor? belkide doğru soru yeni firmalar neden giremiyor olabilir.
    gerçek rekabet yok ise firmalardan gerçek saygı beklemeyin.
  • 7 senedir e-ticaret yaparım son dönemdeki kadar kargo firmalarının sıçışa geçtiğini görmedim. bunun ilk sinyali kara cuma döneminde geldi. birden artan e-ticaret alışverişlerine yetişemez oldular.

akabinde corona, karantina derken şu an berbat durumdalar.

kazandıkları paradan ar-ge'ye ayırdıkları payın yeterli olmadığı aşikar. bu dönemdeki kargo yoğunluğunda en kötü durumda olan sürat kargo, en iyi durumda olan ise yurtiçi kargo.

yurtiçi kargo kota ile bir şekilde krizi atlatmaya çalışıyor. n11, trendyol, hepsiburada siparişleri için şubeler kargo kesimine sabah 10:30'da başlayabiliyor ve dağıtabilecekleri limite ulaştıklarında kotayı doldurup o gün için kesim yaptırmıyor. ayrıca şubeler için de ayrı bir kota var. özellikle ankara, mersin, yalova, bursa, kocaeli'nde bulunan bir çok şube dağıtım kotası dolduğu için kendine gönderim yapılmasını kabul etmiyor. kotası açıldığında o şubeye kargo kesebiliyorlar. bu şekilde de yurtiçi bir nebze daha düzeli gidiyor.

sürat kargonun ise en baştan kendi iç yazılımları çok kötü durumda. dağıtabileceklerinden çok daha fazlasını kabul ettikleri için ortaya çıkan manzara bu.

lakin bu iş çok daha kötü bir şekilde patlar. basit bir havuz problemi havuza yeni siparişler dağıttıklarından daha fazla doluyorsa havuz taşacaktır.

şu karizma kamyonetleri ile dolaşan ups bile sapıttı. eşime apple watch aldım ups ile gelecek. adamlar aradılar evin önüne indim. belki 30 senelik döküntü üzerinde hiç bir yazı vs olmayan, beyaz bir araç geldi, içinde iki at hırsızı tipli herif, konuştukları anlaşılmıyor. adımı söyledi, benim dedim. verdi kutuyu gidiyor. imza? dedim. gereğğğ yoğğ dedi gitti.

trendyol kendi dağıtım ağını kurmaya çalışıyor. gidişatın kötü olduğunu fark ettiler.

yani şu an gerçekten altyapısını iyi kurarak ortaya çıkacak olan sağlam bir kargo firması tüm piyasayı siler süpürür. paranın da anasını ağlatır.
  • bu dallamaların yanında gönderen firmanın da hatası büyük.

3 sene önce dandik bir telefon aldım. adam öyle bir kutulamış ki, sanırım bana yanlış telefon gönderdiler demiştim.

tuğla gibi havalı bir poşet içine koymuş.

demem o ki, türkiye şartlarında kargocuların durumu ortadayken telefonu halen kutusu ile gönderenler de, kargocular kadar suçludur.
hesabın var mı? giriş yap