şükela:  tümü | bugün
 • son zamanlardaki gerilim bu şekilde tırmanmaya ve iki tarafta (nato-rusya) geri adım atmazsa yakın zamanda sıradan gazetelerin bile gündemine taşınacak başlık.

  son aylarda suriye uzun bire süre sonra farklı denklemlerin konuşulduğu bir hal almış durumda. türkiye basını ya da sosyal medyası bunu çok önemli bulmasa da, bu durum yakın gelecekte bizi oldukça derinden etkileyebilecek olasılıklara gebe.

  son dönemde burada da daha büyük bir sıklıkla paylaştığım haberler var, bir kısmı rusya'yı yeni öcü (boogeyman) yapma öyküsü gibi görünse de aslında rusya'nın suriye'ye doğrudan dahil olma niyeti artık oldukça belirgin bir gerçek. rusya bu noktada ilk aşamada haberleri ret ediyor sonra, kısıtlı bir doğrulukolduğunu söylüyor, ardından zaten yapıyorduk biz bunu noktasına geliyor. nasıl bu kadar rahat konuşabiliyorlar, nedeni çok basit işid'in evresel bir kötü adam olmasının rahatlığı. rusya tam bu noktada oldukça akıllı bir şekilde esad rejimini savunduğunu değil, işid'i yok etmedin/bitirmenin tek yollunun ona karşı savaşanlardan geçtiği söyleyerek yapıyor. rakibi yine kendi silahı ile vurma; putin'in judo bilgisinin aktif politikada bu kadar etkin kullanılıyor olmasını keyifle izliyorum.

  lavrov daha geçenlerde yaptığı basın toplantısında esad'ın işid'e karşı desteklenmesinin işid'i güçlendireceğini (!) savunan kerry'ye "açıkça işid'i amaçları için kullanıp destekliyorlar, böyle bir absurd açıklama olmaz" şeklinde özetlenebilecek bir cevap vermişti. yani abd'yi terör ve terörizmin aktif savunucusu olmakla suçlayıp suriye'ye müdahil olma konusunda ellini güçlendirdi.

  obama'nın rusya'nın suriye'deki varlığından endişe duyuyoruz yorumunun işlerin geldiği son noktayı özetlemek açısından lavrov'un son yorumlarından önce ek olarak söylemek istedim. son noktayı olayın geleceğini özetleyen, ukrayna krizi sonrası nato ve rusya arasında doğrudan askeri iletişim kesilmesinden ötürü washington'ı suçlayan lavrov'dan duymakta fayda var:
  "bu tür iletişimler (askeri doğrudan iletişimler) istenmeyen, kasıtsız kazaların oluşmasını önlemekte önem arz ederler"
  "biz her zaman askeri personelin birbirleri ile profesyonelce iletişim kurmaları taraftarı olmuşuzdur. birbirlerini iyi anlarlar." "eğer john kerry'nin bir çok defa söylediği gibi amerika birleşik devletleri bu kanalları dondurdu ise, biz sizi tutmayalım"

  basit bir anlatım ile lavrov "yani bizim uçaklar suriye semalarında yakında boy gösterecek, siz ise bizimle doğrudan konuşmuyorsunuz. sizin uçaklarınızın birkaçı kazara düştüğü zaman konuşalım o vakit. öptüm k.i.b." demiştir.

  (“kerry was also pushing the very strange idea that supporting bashar assad in his anti-terror fight only strengthens the positions of ısıs, because the sponsors of ısıs would pump even more arms and money into it,”)
  (“ıt's an absolutely upside-down logic and yet another attempt to appease those who use terrorists to fight dissenting regimes,”)
  (" such contacts were "important for the avoidance of undesired, unintended incidents", lavrov said.
  "we are always in favor of military people talking to each other in a professional way. they understand each other very well," lavrov said. "ıf, as (u.s. secretary of state) john kerry has said many times, the united states wants those channels frozen, then be our guest.")

  reuters
  rt

  kısa özet:
  (bkz: rusya'nın suriye'ye hava indirme tugayı göndermesi)
  (bkz: rusya'nın ışid'i bitirmeye karar vermesi)
  (bkz: rusya'nın suriye'ye tank çıkarma gemisi göndermesi)
  (bkz: suriye'nin rusya'ya bağlanması)
 • nükleer silahlara sahip ülkelerin savaşacağına inanmak bence saflıktır, ki suriye özelinde rusya'nın müdahalesinin içten içe nato'yu sevindirdiğini düşünüyorum ben. abd'nin pisliğini rusya ve iran temizleyecek ne güzel.

  dünya savaşı kısmına gelirsek, tabi ki uçlarda rusya ve abd düşünülüyordur. ancak başlangıcı geçelim savaşı ilerletelim biraz, eninde sonunda bir taraf aşırı zayıflayacak ve köşeye sıkışacak. köşeye sıkışan ve kaybedecek tarafın sadece 1 tane nükleer silah kullandığını düşünün.

  2. dünya savaşı insanlara çok şey öğretti, bunlardan biri de işin içinde kitle imha silahları varsa savaşı kazananın olamayacağıdır. soğuk savaş dönemini araştırın, şimdiki gerilimler o zamankinin yanında cilveleşme kalır. o bile sıcak savaşa dönmediyse şu an dönmesi imkansızdır.
 • nato ve rusya gibi iki büyük gücün direkt bir savaştan kaçarak yani kendi topraklarında değil de suriye gibi bir ülke seçilerek kozlarını paylaşması olayıdır muhtemelen. bu şekilde fazla gürültü koparmadan kim ağa kim maraba anlaşılacak ve bundan sonra herkes ona göre ayağını denk alacaktır. öteki türlü açık bir savaşa kimsenin götü yemez, nükleer devreye girer ve bu da dünyanın sonu olur.
 • abd ve rusya gibi iki imparatorluğun yarım yüzyıllık soğuk savaş süresince onlarca olaya rağmen doğrudan çatışmayıp dünyanın göt deliği için savaşacağına inanamak mallıktan başka bir şeydir. adamlar zaten yıllardır taşeronları, ileri karakolları vasıtasıyla anavatanları dışında çok kez savaşmış, olan çimlere olmuştur. en kötü senaryoya göre yine mandasındaki ülkeri yada örgütleri birbirleriyle çatıştırarak kimin siki daha uzun oyunu oynar. bu coğrafyadaki diktatörler de kum havuzlarında bölgesel lidercilik oynar.

  raad olun genjler yüzyıldır buralarda oynanan oyun tekrarlanıyor. kaza kurşunundan uzak durun yeter.
 • demokratik ülkeler tarafından engellenmektedir.

  eski sorumsuz diktatörler olsaydı şimdi 3. dünya savaşını bitirmiş 4. için gün sayıyorduk.

  neyseki kendi çıkardıkları savaş kendilerini de yedi, yok etti !
 • 90'lı yıllardan beridir akademik çevrelerce sürekli ortaya atılan bir gelecek öngörüsüdür küresel şiddet dalgası.

  özellikle küresel bir krize eşlik eden şiddet dalgası, devletleri bir üçüncü dünya savaşanın eşiğine getirebilir. fakat modern silahların artık insan neslini yok edecek güce ulaşması; devletlerin topyekun savaş konusunda mümkün olan son ana kadar beklemelerine sebep olabilir.

  dünya hala abd'nin yerini alabilecek küresel bir güç ortaya çıkarmamıştır ve abd dışındaki güçler hegemonya alanlarını genişletmeye veya korumaya devam edecektir. aslında suriye ve ukraynada olan budur bence. bu durum; bölgelerin ve devletlerin daha kaotik bir hal almasına sebep verebilir. bu kaotik süreç küresel güç iddiasında bulunan bütün devletlerin istemediği biçimde küresel terör örgütünü besleyecektir. bu durumda küresel güçlerin; terör örgütü üzerinden yeni bir koalisyon kurmaları muhtemeldir. zira bahsedildiği üzere şu an ki dünya tek kutupludur(öyle görünüyor) ve bu kutup tarih boyunca belkide ilk kez devlet değil kuruluşlardır. bu durum küresel güçlerin fikir ayrılıklarının vekalet savaşları üzerinden devam edeceği ve nihayetinde koalisyonun kurulacağı kanısını güçlendirmektedir (en azından kendi açımdan).

  edit: 16 eylül 2015 tarihli yazısında fehim taştekin de bahsettiğim vekalet savaşları ve onurlu iş birliği(küresel teröre karşı koalisyon) seçenekleri üzerinde durmuş.

  buyrun
 • proxy war* diye bir olay varken oluşması zordur. elin oğlu manyak mı lan kendi vatandaşını ölüme sürüklesin, nasıl olsa silah satın alıp birbirini doğrayan gerizekalılar var. her iki taraf da cukkaladığı paralara bakar. desteklediği taraf kaybederse daha iyi konvansiyonel silahlar üretip önündeki savaşlara bakar.
 • önlenmezse sonuç zaten bunu gösteriyor dediğim çıkarım.

  nedense aklıma böyle zamanlarda nostradamus'un kehanetleri gelir kıyamet kopmadan önceki karışıklıklar ilk ortadoğu'dan başlayacak ve dünya'ya yayılacak diyordu yanlış hatırlamıyorsam. işte son yaşanan olaylar bunu mu gösteriyor artık, yorum size kalmış.