• tek kefeye konulamaz. çeşit çeşit insan var içlerinde. benim eski evin karşısında bi kafe açmışlardı. herhalde istanbul'daki bütün entelektüel suriler orda toplanıyordu. gayet iyi tiplerdi. ama bu yargıyı geneli için kullanabilir miyim? of course not.
  • çocukları bu bayram türk çocuklarından fazla şeker toplamaya cikanlardir. ben çocuk diyorum ama bildiğiniz gençlerdi ve zil çalındığında açmazsanız kapıyı yumrukluyorlar. bildikleri türkçe "iyi bayramlar" ile sınırlı.

toplasınlar. çocuklara bayram olsun zaten karşı değilim. ama biraz nezaket öğrenseler, girdikleri topluma uyum sağlasalar.
  • mersin sahilini ele geçirmişlerdir.sabahın köründe 500 kişi boklu denizde arapça bağıra bağıra yüzüyor aq...
  • adamlar sokak arasında mangal yapıyor. semaver kuruyor. polise şikayet edince bu insanlar ne yapsın. taş devrinde yaşamıyoruz. tüp alsın orda pişirsin yiyeceğini sokak arasında mangal nedir. koca apartman bir tane şahısın sikin keyfimin dumanını çekiyoruz yok öyle sik baba tekkesi. yerleşim eri içinde mangal yasak. kardeşim gitsin acık alan bulsun nerde yaparsan yapsın. sığınmacı dediğin kampta olur . turist gibi ülkede gezmez. yemeyin bizi
  • çin tipi kalkınma modelinin işçileri.

boşuna avrasya diye bir şey sürülmedi piyasaya.

avrasya; tepede diktatör sopası, sıfıra yakın özgürlük ve köle tipi işçilik demek.

şimdi bu türk sanayicisinin işine gelmez mi? bulunmaz nimet hem de.

he, din kardeşlerimiz, onlara yardım ediyoruz.
  • türkiye'yi istila yoluyla yok etme projesi. bu ateş herkesi yakacak.

suriyeliler suriye'ye vatanlarına kavuşsun onları vatanlarında görmek istiyoruz.

toplum er ya da geç uyanacak.
  • yakında sığınmacı olarak biz anılmayız inşallah
  • ben suriyeli bir arap olsaydım en son geleceğim ülke türkiye olurdu. binlerce yıldır bu topraklarda yaşayan milletler bugün nerede? tabi bunun sorumlusu suçlusu kim bunun tartışmasını burada yapmayacağım ancak akıllı, tarih bilen kim olursa olsun bu topraklara gelmez. hele de bu ülke insanları onları istemiyorsa. bir gün emperyalistler düğmeye basacak ve boom.
  • "suriyelilerden değil, ülkenin bütün sorunlarının vebalini sığınmacılara yükleyen suriyeli karşıtlarından bahsediyorum. herhalde türkiye’de hiçbir yabancı düşmanlığı biçimi kendisini bu kadar yaygın, bu kadar “kemiksiz”, bu kadar cüretkâr bir şekilde göstermemişti. öyle ki suriyeli karşıtlığının varlığı gündeme geldiğinde artık kimse diğer düşmanlık biçimlerinin inkârı için seferber edilen “bizde ırkçılık olmaz”; “etle tırnak gibiyiz aslında”; “tepki hepsine değil, bir kısmına” gibi savunmalara geçme gereği de duymuyor. suriyeli karşıtlığı önünde hiçbir “siyaseten doğruculuk” filtresi olmaksızın toplumun her hücresine sinsice değil, gözümüzün önünde, aleni bir şekilde yayılıyor. işin en vahim ve aynı zamanda can alıcı boyutu ise bugün türkiye’de eşitlik fikrine en duyarlı, mevcut adaletsizliklere karşı net tavır alabilen ve şoven yönelimler karşısında birlikte hareket edip, direnç gösterebilen kesimler arasında bu karşıtlığın kendisini çeşitli biçimleriyle ifade edebilmesi. "

suriyeli karşıtlığını ‘içeriden’ çözmeli / cenk saraçoğlu
  • hepsine küfür edebilirim ayrı ayrı
hesabın var mı? giriş yap