• amerika'dan turkiye'ye sms gondermemizi saglayan amerikanin gsm operatoru. (amerika'da gsm sistemleri pek kullanilmiyor, onun yerine tdma sistemler var) gerci at&t de son zamanlarda gsm isine bulasmistir ama isi her zaman oldugu gibi bok etmeyi de becermislerdir.
  • bir zamanlar one2one olarak geçerdi ingilterede
  • amerika' da hakikaten de evinizde, ofinizde rahatca kullanamayacaginiz, daha eve adim atar atmaz cekim alanini 5saniye icinde otomatikman kapatan, calisanlarinin surekli hata yapip sizden habire para istedigi bu yuzden mahkemelik olunasi igrenc telefon devi, sirketi, maymunu....
  • amerika'daki internet eri$im noktalarindan ek$i sozluk'e girilemiyor. icra rating yuzunden.
  • abd'de bir iki sene oncesine kadar en iyi coast-to-coast kapsama alanina sahip sebekeydi. daha sonralari piyasa kizisti, herkes ataga gecti, verizon wireless o igrenc can you hear me now kampanyasiyla kulaklarimizdaki yankilari tekeline gecirdi, vs.

zaten bu cep telefonu piyasasi olumune rekabetin dondugu, vahsi kapitalizmin simgesi olan bir piyasa. hukumet frekanslari giderek daha ucuk fiyatlara sattigindan ve cok buyuk bir altyapi maliyieti sozkonusu oldugundan, pazara hakim olmanin hayatta kalmaktan farki yok. (turkiyede de turkcellin zamaninda birkac yuz milyon dolar bile odemedigi frekanslar, aria'ya birkac milyar dolara mal olmustu. simdi pazar payiyla 4-5 milyar dolarlik yatirim cikarilir?)

neyse bu t-mobile da gitti catherine zeta jones hanimla anlasti, bir suru konusma plani ortaya cikardi, bedava telefonlar dagitti ve anca hayatta kaldi. lakin, cingularin yillar once kesfetmis oldugu su rollover minutes atagini bir turlu yapamadi. [aylik konusma planinizin kullanmadiginiz dakikalari sonraki aya devrediyor. boylece birikmis kredi sayesinde, normal limiti asip dakikasi 45 sentlik "askim once sen kapat ben sonra kapaticam, hayatta once kapatmam" diyaloglarinin bir intihar nedeni haline getirdikleri faturalar mazide kaliyor]

bunun ustune, tuketici olarak her turlu hakki olduguna inandirilmis ve beyni yikanmis bir birey olarak t-mobile'a (moibayl daha entel, moabil ise ayaklari yere daha saglam basan, iyi aile babasi okuyusu oluyor. kaynak: ti mobil) sikayette bulundum. rollover hadisesinden umitli degildim zaten ama cok cazgirlik yaparsam en azindan birkac yuz bedava dakikayla kurtarabilirdim. velhasil, bu dakikalari vermekle kalmadilar, evimin yakinlarina bir de anten* * dikip, hayir dualarimi aldilar.

elbette anteni benim sikayetim uzerine dikmediler, zaten yapimina baslanmisti ama herkesten daha zeki olduklarini sandiklari icin, bana bir mektup gondererek, "sikayetim uzerinde dikilen" antenimin ve "iyilestirilmis haberlesme tecrubemin" hayirli ugurlu olmasini dilediler. kendi kucuk polyanna dunyamda mutlu oldugum icin buna o anlik inandim ve faturada daha onceleri gormedigim binbir cesit yeni vergiyi dikkate almadan ozgurlukler ulkesine sukranlarimi sundum.

[aylik planlarinin limitlerine gelenler ve bundan ders almayanlar icin not: 10-15 dakika kala, t-mobil musteri servisini arayin. herhangi bir soru sorun, onemi yok. sonra ne kadar dakikaniz kalmis olduguna getirin konuyu ve sasirmis gibi yapin, sonra da uzulun ve huzunlenin. (sirasini karistirmayin sakin, butun plan berbat olur) buyuk ihtimalle size 50 ya da 100 dakika "hediye" vereceklerdir. bu tamamen personelin anlik kararina kalmis bir sey ve gorunurde siniri yok. sonucta ekstra konusmanin dakikasina yarim dolar fiyat bicip, 250 dolarlik faturayi gondererek yeterince piskinlik yapiyorlar, ayni sekilde kendinizi savunmak hakkiniz sayilir]
  • almadan once ya$adiginiz yerde cekip cekmedigini kontrol etmenizi gerektiren zimbirti. yoksa kendinizi gecenin bir vakti sokakta malak gibi sinyal ararken( o nasi bi $eyse) bulabilir hatta diger t-mobile madurlariyla kar$ila$ip pek ne$eli enstantaneler ya$ayabilirsiniz. e ba$ka $irkete gecerim nolucak diyorsaniz da sozle$melerinin bir yillik oldugunu ve iptal ettirme durumunda iptal ettirme ucretini bir taraflarinizda patlatacaklarini, cekmio karde$im alla allalarin da pek bir fayda etmeyecegini eklemek istiyor, t-mobile'e saygilarimi sunuyorum ben burdan.
  • fransa bisiklet turunda takim siralamasinda birinci olan ekip. (bkz: tour de france 2005)
    ekip:
    ullrich jan
    guerini giuseppe
    kessler matthias
    klöden andréas
    nardello daniele
    schreck stephan
    sevilla oscar
    steinhauser tobias
    vinokourov alexandre
  • sayesinde defalarca telefon kirmanin esiginden dondugum kapsama ozurlu network*. insani hasta eder. kimse size ulasamaz; ayni network'teki insanlarla bedava konusmaniz gerekirken dakkabasi telesekreteri aramak zorunda kalirsiniz, dakkalariniz duser, omrunuz kisalir.

super telefonlari bedava veriyor olmalarina kanip almayin. kacin. zeta jones yalan soyluyor.
  • killigina yapiyomus gibi evimin ici haric heryerde fistik gibi kapsama veren, ancak hayatinin %80ini evin icinde geciren bir insani 24 saat icinde cildirtabilecek bir network. musteri hizmetleri de evlere senliktir, arayip 18 kez "evimden cekmiyor bu bok" diye cemkirince sonunda onerdikleri cozum "simdi evinize girip ordan arayin bizi , sorunun ne oldugunu anlayalim" olan (bkz: yapma canim yapma arkadasim), yaklasik 25inci sarlama sonrasi da 4 ay icinde evin dibine kule dikceklerine soz veren ve hayrettir ki sozlerini tutan sirkettir kendisi.
hesabın var mı? giriş yap